Ocenění Zlatý chlapec pro nejlepšího fotbalistu do 21 let získal Pedri

ČTK ČTK
22. 11. 2021 14:03
Španělský fotbalista Pedri získal ocenění Zlatý chlapec pro nejlepšího hráče do 21 let. Osmnáctiletý záložník Barcelony obdržel v anketě italského listu Tuttosport 318 bodů a porazil s rekordním náskokem 119 bodů druhého Angličana Judea Bellinghama z Dortmundu. Na trůnu Pedri vystřídal loňského vítěze Erlinga Haalanda z Dortmundu.
Pedri
Pedri | Foto: Reuters

Pedri zažil povedenou premiérovou sezonu v dresu katalánského klubu, za nějž odehrál v minulém ročníku 52 zápasů a vstřelil čtyři branky. S Barcelonou triumfoval v domácím poháru.

Během léta reprezentoval Španělsko na mistrovství Evropy a pomohl i ke stříbru z olympijských her v Tokiu. V této sezoně dosud nastoupil v Barceloně ke čtyřem zápasům.

Cenu pro vítěze Pedri obdrží na slavnostním ceremoniálu v Turíně 13. prosince. V minulosti anketu vyhlašovanou od roku 2003 vyhráli například Wayne Rooney, Lionel Messi, Cesc Fábregas, Sergio Agüero, Paul Pogba či Kylian Mbappé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy