Prodej Newcastlu Saúdům má zelenou. Liga snoubence zavražděného novináře nenaslouchá

jzp jzp
25. 5. 2020 15:14
Fotbalový Newcastle má v nejbližších dnech přejít do saúdských rukou. Kritika kontroverzního prodeje slavného, ale v posledních letech neúspěšného klubu tak vyšla vniveč.
Třiatřicetiletý korunní princ Muhammad bin Salmán je faktickým vládcem Saúdské Arábie, ačkoliv formálně je hlavou státu jeho otec Salmán.
Třiatřicetiletý korunní princ Muhammad bin Salmán je faktickým vládcem Saúdské Arábie, ačkoliv formálně je hlavou státu jeho otec Salmán. | Foto: Reuters

Noční můra příznivců Newcastlu brzy skončí. Spořivý majitel Mike Ashley, který anglický klub dovedl během 13 let ke dvěma sestupům z Premier League a bezcílnému bloumání, konečně kývl na prodej.

V minulosti ho odmítal, ovšem v současném ročníku mu zaklepala na dveře finanční expertka Amanda Staveleyová, za níž stojí významný fond ze Saúdské Arábie. Vede ho přímo korunní princ Mohamed bin Salmán.

Za většinový podíl v klubu nabídl Ashleymu 300 milionů liber (v přepočtu zhruba devět miliard korun).

Brzy by mělo dojít k oficiálnímu oznámení transakce. Podle deníku The Sun dala Premier League odkupu zelenou, a tak nic nestojí v cestě.

Jelikož prostředky bin Salmánovy investiční skupiny jsou prakticky neomezené, Newcastle by se mohl stát po vzoru Manchesteru City, jemuž také pomohly peníze z arabského světa, hegemonem anglické soutěže. A možná jít ještě dál - na trůn světového fotbalu.

Změna vlastníka tradičního celku však budí silné kontroverze.

Kritici namítají, že korunní princ chce převzetím Magpies zastínit nedodržování lidských práv v Saúdské Arábii. Třaskavým tématem je také brutální vražda opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu před necelými dvěma lety.

Vyšetřování OSN a CIA prokázalo, že uškrcení a rozčtvrcení nepohodlného novináře přímo nařídil právě bin Salmán, což Rijád vytrvale odmítá.

Hlavní kritičkou prodeje Newcastlu je Hatice Cengizová, snoubenka zavražděného Chášukdžího. Britské autority vyzvala, aby kontroverzní transakci za každou cenu zastavily, protože by zanechala výraznou skvrnu na reputaci Premier League a celé Velké Británie.

Cengizová se posléze obrátila otevřeným dopisem také na příznivce Magpies, jimž sahala do svědomí. Ale bezvýsledně.

Fanoušci, které vlastník Ashley dlouhodobě štve, převzetí klubu podporují, a to zcela jednoznačně. Podle ankety vítá saúdské petrodolary bezmála 97 procent z více než tří tisíc respondentů.

Morální dilema zřejmě nepanuje ani v hráčské kabině.

Současný trenér Newcastlu Steve Bruce okomentoval transakci pro stanici Sky Sports takto: "Jestliže to klubu pomůže a bude moct soupeřit s nejlepšími týmy, bylo by skvělé být u toho." Velmi podobný názor má slovenská opora klubu Martin Dúbravka.

Cengizová, které nikdo ze zúčastněných nenaslouchá, před pár dny oznámila, že chce schůzku přímo se šéfem anglické soutěže Richardem Mastersem, aby s ním kontroverzní prodej probrala. A ideálně mu ho rozmluvila. Žádné reakce se zatím nedočkala.

Již dříve dostal Masters dopis od britské pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International, který nabádal k obezřetnosti.

Marně. Jak uvádějí ostrovní média, Premier League už dala transakci zelenou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy