Prodej Newcastlu Saúdům má zelenou. Liga snoubence zavražděného novináře nenaslouchá

jzp jzp
25. 5. 2020 15:14
Fotbalový Newcastle má v nejbližších dnech přejít do saúdských rukou. Kritika kontroverzního prodeje slavného, ale v posledních letech neúspěšného klubu tak vyšla vniveč.
Třiatřicetiletý korunní princ Muhammad bin Salmán je faktickým vládcem Saúdské Arábie, ačkoliv formálně je hlavou státu jeho otec Salmán.
Třiatřicetiletý korunní princ Muhammad bin Salmán je faktickým vládcem Saúdské Arábie, ačkoliv formálně je hlavou státu jeho otec Salmán. | Foto: Reuters

Noční můra příznivců Newcastlu brzy skončí. Spořivý majitel Mike Ashley, který anglický klub dovedl během 13 let ke dvěma sestupům z Premier League a bezcílnému bloumání, konečně kývl na prodej.

V minulosti ho odmítal, ovšem v současném ročníku mu zaklepala na dveře finanční expertka Amanda Staveleyová, za níž stojí významný fond ze Saúdské Arábie. Vede ho přímo korunní princ Mohamed bin Salmán.

Za většinový podíl v klubu nabídl Ashleymu 300 milionů liber (v přepočtu zhruba devět miliard korun).

Brzy by mělo dojít k oficiálnímu oznámení transakce. Podle deníku The Sun dala Premier League odkupu zelenou, a tak nic nestojí v cestě.

Jelikož prostředky bin Salmánovy investiční skupiny jsou prakticky neomezené, Newcastle by se mohl stát po vzoru Manchesteru City, jemuž také pomohly peníze z arabského světa, hegemonem anglické soutěže. A možná jít ještě dál - na trůn světového fotbalu.

Změna vlastníka tradičního celku však budí silné kontroverze.

Kritici namítají, že korunní princ chce převzetím Magpies zastínit nedodržování lidských práv v Saúdské Arábii. Třaskavým tématem je také brutální vražda opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu před necelými dvěma lety.

Vyšetřování OSN a CIA prokázalo, že uškrcení a rozčtvrcení nepohodlného novináře přímo nařídil právě bin Salmán, což Rijád vytrvale odmítá.

Hlavní kritičkou prodeje Newcastlu je Hatice Cengizová, snoubenka zavražděného Chášukdžího. Britské autority vyzvala, aby kontroverzní transakci za každou cenu zastavily, protože by zanechala výraznou skvrnu na reputaci Premier League a celé Velké Británie.

Cengizová se posléze obrátila otevřeným dopisem také na příznivce Magpies, jimž sahala do svědomí. Ale bezvýsledně.

Fanoušci, které vlastník Ashley dlouhodobě štve, převzetí klubu podporují, a to zcela jednoznačně. Podle ankety vítá saúdské petrodolary bezmála 97 procent z více než tří tisíc respondentů.

Morální dilema zřejmě nepanuje ani v hráčské kabině.

Současný trenér Newcastlu Steve Bruce okomentoval transakci pro stanici Sky Sports takto: "Jestliže to klubu pomůže a bude moct soupeřit s nejlepšími týmy, bylo by skvělé být u toho." Velmi podobný názor má slovenská opora klubu Martin Dúbravka.

Cengizová, které nikdo ze zúčastněných nenaslouchá, před pár dny oznámila, že chce schůzku přímo se šéfem anglické soutěže Richardem Mastersem, aby s ním kontroverzní prodej probrala. A ideálně mu ho rozmluvila. Žádné reakce se zatím nedočkala.

Již dříve dostal Masters dopis od britské pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International, který nabádal k obezřetnosti.

Marně. Jak uvádějí ostrovní média, Premier League už dala transakci zelenou.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy