Nepochopitelné. Co má Souček udělat víc? O góly ho okradl "létající stroj"

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 12. 2021 14:42
Do šancí se dostává podobně zdatně jako v minulé sezoně. Branek na jeho kontě ale razantně ubylo. Tomáš Souček má v zakončení smůlu, středeční čtvrtfinále anglického Ligového poháru to jen potvrdilo. Dvěma fantastickými zákroky českého záložníka obral o gólovou radost létající Francouz Hugo Lloris.
Tomáš Souček bere míč Oliveru Skipovi ve středečním čtvrtfinále Ligového poháru. | Foto: Reuters

Pohárový duel přinesl mimo jiné jednu spektakulární sedmiminutovku. Mezi 29. a 36. minutou se na stadionu Tottenhamu událo tolik vzrušujících momentů jako jindy za celý zápas. Tomáš Souček v nich hrál jednu z hlavních rolí.

29. minuta - skvěle hrající Steven Bergwijn si ve vápně vyměňuje míč s Pierrem-Emilem Höjbjergem, do sítě doklepává jeho přihrávku a Spurs vedou.

30. minuta - Souček po centru Nikoly Vlašiče vyhrává vzdušný souboj s Davinsonem Sánchezem a jeho přesnou hlavičku vytahuje z šibenice akrobat Lloris.

31. minuta - jen o desítky vteřin později Vlašič centruje znovu a Souček z těžké pozice opět nebezpečně zakončuje. Míč se obloukem už už snáší za Llorise, ten ale v poslední chvíli znovu zalevituje a uklízí míč nad branku. Český fotbalista nevěří vlastní očím, jeho parťák Declan Rice se drží za hlavu.

32. minuta - po dalším rohu ještě hlavičkuje z jasné pozice mimo Craig Dawson, domácí Eric Dier pak zpacká rozehrávku od branky a Jarrod Bowen po efektním uvolnění vyrovnává přízemní ranou do Llorisova protipohybu.

34. minuta - Bergwijn se neohroženě pouští do pokutového území proti přesile, situaci zvládne znamenitě a připravuje druhý gól pro Lucase Mouru. Tottenham Hotspur Stadium vybuchuje nadšením.

36. minuta - Souček uzavírá pomyslný hattrick šancí. Na zadní tyči už ve skluzu napřahuje nohu k nejspíš gólovému zakončení, těsně před ním ale uklízí centr Manuela Lanziniho na roh rovněž skluzující Oliver Skipp. Souček se opět zvedá z trávníku s hořkým výrazem ve tváři.

Tottenham nakonec výhru 2:1 uhájil a postoupil do semifinále poháru. A fanoušci Hammers se na sociálních sítích ptají: Co má Souček udělat víc, aby zase chytil gólovou formu?

"Souček vyhrál každou hlavičku v soupeřově šestnáctce, ale Lloris je prostě stroj," napsal jeden z nich. "Naprosto nepochopitelné zákroky Llorise," přidal se další.

Za svůj tradičně poctivý výkon i výraznou podporu ofenzivy je šestadvacetiletý rodák z Havlíčkova Brodu v londýnských médiích chválen.

Tomáš Souček v hlavičkovém souboji s Harrym Kanem.
Tomáš Souček v hlavičkovém souboji s Harrym Kanem. | Foto: Reuters

Spálené šance mu nikdo nevyčítá, což koresponduje s všudypřítomnými ódami na zákroky čtyřiatřicetiletého Huga Llorise. Francouzský brankář je společně s Bergwijnem ve většině periodik hodnocen jako klíčový muž zápasu.

"Llorise donutil k dvěma úžasným zákrokům. Podal skvělý výkon a zasloužil si gól," píše o Součkovi Football.London.

"Otestoval Llorise dvěma dobrými hlavičkami a vedle Rice ve druhé půli dominoval záloze," chválí Evening Standard.

"Kdyby měl víc štěstí, dal by dva góly. Působil velmi efektivně," nasazuje pozitivní tón také fanouškovský blog Claret and Hugh.

Sám Souček, na jehož kontě zůstávají v aktuální sezoně dvě vstřelené branky, na sítích pochválil tým Kladivářů za výkon. Ovšem zdůraznil, že je třeba proměňovat šance. Hammers zažívají nebývalé střelecké trápení, v posledních čtyřech soutěžních duelech se trefili jen jednou.

Cesta Ligovým pohárem, během níž West Ham vyřadil oba manchesterské giganty, ve středu skončila. Na velké zklamání ale není čas.

Už v neděli, pokud nezasáhne omikron, přivítají Souček a spol. v rámci Premier League Southampton. Kouč David Moyes už bude mít k dispozici také Vladimíra Coufala, který si ve středu odpykal trest za červenou kartu.