Nejen hráče, ale i rozhodčí chce do své soutěže nalákat Čína. Údajně se zajímá o Clattenburga

ČTK ČTK
30. 12. 2016 14:24
Přestupy fotbalových rozhodčích mezi zeměmi? Neobvyklé, ale možné. Čína údajně láká do svých řad nejlepšího arbitra planety Marka Clattenburga. "Aktuálně nemám na stole žádnou nabídku, ale pokud přijde, budu ji zvažovat," řekl anglický sudí.
Euro 216: rozhodčí Mark Clattenburg
Euro 216: rozhodčí Mark Clattenburg | Foto: Reuters

Londýn - Nejlepší fotbalový rozhodčí roku 2016 Mark Clattenburg připustil, že by zvážil případnou nabídku na působení v čínské superlize. Tamní kluby v poslední době lákají za velké peníze hráčské hvězdy a vedení soutěže by rádo pozvedlo úroveň i angažováním kvalitních sudích. A právě Clattenburg je údajně hlavním cílem.

"Čína se snaží rozvíjet svůj fotbal, stačí se podívat, koho přivádějí," řekl Clattenburg agentuře AP. "Aktuálně nemám na stole žádnou nabídku, ale pokud přijde, budu ji zvažovat. Momentálně jsem pod smlouvou v Premier League, kde pískám dvanáct nádherných let. Musím ale myslet na svou budoucnost," prohlásil.

Jednačtyřicetiletý Clattenburg v tomto roce řídil finále Ligy mistrů i mistrovství Evropy. Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků ho pak zvolila nejlepším sudím roku, ocenění dostal i na ceremoniálu Globe Soccer Award v Dubaji.

Na nabídce z Číny by ho vedle lukrativní odměny lákalo především to, že by mohl pomoci k rozvoji tamních rozhodcovských standardů. "Peníze nikdy nejsou hnacím motorem pro rozhodčí. Je to o tom dělat něco jiného a pomoci s rozvojem. V budoucnu bych rád dělal něco podobného jako Howard Webb," jmenoval Clattenburg jiného anglického rozhodčího, který přijal nabídku ze Saúdské Arábie.

"Pokud chcete zlepšovat úroveň fotbalu, potřebujete i kvalitní rozhodčí. Čína se snaží přilákat největší hvězdy, ale pokud chtějí mít uznávanou ligu, potřebují k tomu i další prvky. A sudí jsou nedílnou součástí fotbalu," dodal Clattenburg.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy