Nechci být čtvrtý, chci vyhrávat. Nikomu ale nic dokazovat nemusím, hlásí Mourinho

ČTK ČTK
5. 7. 2016 21:15
"Já chci všechno. Chci vyhrávat zápasy, hrát dobře, dávat góly, nedostávat góly a chci, aby za námi diváci stáli. Samozřejmě, ne všechno se povede, ale chci to," prohlásil dobře naložený Portugalec, který převzal Manchester United po Luisi van Gaalovi.
José Mourinho na lavičce Chelsea skončil s bilancí 212 odkoučovaných zápasů, z nichž 140 vyhrál.
José Mourinho na lavičce Chelsea skončil s bilancí 212 odkoučovaných zápasů, z nichž 140 vyhrál. | Foto: Reuters

Manchester - Maximální cíle má po nástupu do Manchesteru United trenér José Mourinho. Portugalskému kouči nestačí jen vylepšit letošní páté místo v anglické fotbalové lize, ale chce vyhrávat trofeje, stejně jako v Chelsea, Realu Madrid, Interu Milán a Portu.

"Bylo by celkem pragmatické říct: nechte nás pracovat a nechte nás, ať se zkusíme vrátit do Ligy mistrů, do první čtyřky. Na to já nejsem a ani nechci. Jsem agresivnější. Chci vyhrávat," uvedl na své první tiskové konferenci na Old Trafford Mourinho, jenž byl v květnu jmenován nástupcem odvolaného Louise van Gaala. Nizozemského kouče nezachránil ve funkci ani triumf v Anglickém poháru.

Mourinhovým úkolem bude navázat na legendárního Alexe Fergusona, který opustil lavičku před třemi roky. "Spoustu let tady byly úspěchy samozřejmostí a poslední tři roky je potřeba dostat z hlavy. Chci, aby na ně hráči zapomněli. Nechci, aby si mysleli, že se potřebujeme zlepšit na čtvrté místo. Být čtvrtý není náš cíl," řekl Mourinho.

"Já chci všechno. Chci vyhrávat zápasy, hrát dobře, dávat góly, nedostávat góly a chci, aby za námi diváci stáli. Samozřejmě, ne všechno se povede, ale chci to," prohlásil dobře naložený Portugalec, který byl bez práce od prosince, když ho propustila Chelsea.

Nepotřebuju nikomu nic dokazovat

Mourinho odmítl, že by nyní měl potřebu něco dokazovat. "Jsou trenéři, kteří nic nevyhráli deset let. Někteří nevyhráli nikdy nic. Já vyhrál naposledy před rokem," připomněl vítězství v Premier League s Chelsea, kterou dovedl ke dvěma titulům už v letech 2005 a 2006 při svém prvním angažmá na Stamford Bridge. "Já nemusím nikomu nic dokazovat, leda sobě. Nedokázal bych pracovat bez úspěchu. Je to ve mně."

O prestižní trenérský post stál bývalý dlouholetý hráč United Ryan Giggs, jenž byl Van Gaalovým asistentem. Když dostal přednost Mourinho, rozhodl se velšský internacionál Manchester po 29 letech opustit.

"Já za to nemůžu, že už v klubu není. Ryan chtěl tuhle práci, ale vedení se rozhodlo dát ji mně. Jestli se někdy bude chtít vrátit, já mu bránit nebudu," řekl Mourinho.

S Rooneyem počítá do útoku

Nastínil rovněž, jaké má plány s další ikonou Manchesteru Waynem Rooneyem. Anglický kanonýr dohrával minulou sezonu místo svého tradičního místa v útoku v záloze, kde nastupoval i na mistrovství Evropy. Mourinho s ním však počítá do útoku, což zvyšuje Rooneyho šance na brzké překonání klubového rekordu Bobbyho Charltona, jenž dal za United 249 gólů. Rooney má o čtyři branky méně.

"Možná už to není útočník, možná už to není devítka. Ale pode mnou nikdy nebude hráčem, který se pohybuje 50 metrů od branky. Ano, má skvělou přihrávku, ale to já taky, když nejsem pod tlakem. Nejtěžší je dostat míč do sítě," prohlásil Mourinho.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy