Nechci být čtvrtý, chci vyhrávat. Nikomu ale nic dokazovat nemusím, hlásí Mourinho

ČTK ČTK
5. 7. 2016 21:15
"Já chci všechno. Chci vyhrávat zápasy, hrát dobře, dávat góly, nedostávat góly a chci, aby za námi diváci stáli. Samozřejmě, ne všechno se povede, ale chci to," prohlásil dobře naložený Portugalec, který převzal Manchester United po Luisi van Gaalovi.
José Mourinho na lavičce Chelsea skončil s bilancí 212 odkoučovaných zápasů, z nichž 140 vyhrál.
José Mourinho na lavičce Chelsea skončil s bilancí 212 odkoučovaných zápasů, z nichž 140 vyhrál. | Foto: Reuters

Manchester - Maximální cíle má po nástupu do Manchesteru United trenér José Mourinho. Portugalskému kouči nestačí jen vylepšit letošní páté místo v anglické fotbalové lize, ale chce vyhrávat trofeje, stejně jako v Chelsea, Realu Madrid, Interu Milán a Portu.

"Bylo by celkem pragmatické říct: nechte nás pracovat a nechte nás, ať se zkusíme vrátit do Ligy mistrů, do první čtyřky. Na to já nejsem a ani nechci. Jsem agresivnější. Chci vyhrávat," uvedl na své první tiskové konferenci na Old Trafford Mourinho, jenž byl v květnu jmenován nástupcem odvolaného Louise van Gaala. Nizozemského kouče nezachránil ve funkci ani triumf v Anglickém poháru.

Mourinhovým úkolem bude navázat na legendárního Alexe Fergusona, který opustil lavičku před třemi roky. "Spoustu let tady byly úspěchy samozřejmostí a poslední tři roky je potřeba dostat z hlavy. Chci, aby na ně hráči zapomněli. Nechci, aby si mysleli, že se potřebujeme zlepšit na čtvrté místo. Být čtvrtý není náš cíl," řekl Mourinho.

"Já chci všechno. Chci vyhrávat zápasy, hrát dobře, dávat góly, nedostávat góly a chci, aby za námi diváci stáli. Samozřejmě, ne všechno se povede, ale chci to," prohlásil dobře naložený Portugalec, který byl bez práce od prosince, když ho propustila Chelsea.

Nepotřebuju nikomu nic dokazovat

Mourinho odmítl, že by nyní měl potřebu něco dokazovat. "Jsou trenéři, kteří nic nevyhráli deset let. Někteří nevyhráli nikdy nic. Já vyhrál naposledy před rokem," připomněl vítězství v Premier League s Chelsea, kterou dovedl ke dvěma titulům už v letech 2005 a 2006 při svém prvním angažmá na Stamford Bridge. "Já nemusím nikomu nic dokazovat, leda sobě. Nedokázal bych pracovat bez úspěchu. Je to ve mně."

O prestižní trenérský post stál bývalý dlouholetý hráč United Ryan Giggs, jenž byl Van Gaalovým asistentem. Když dostal přednost Mourinho, rozhodl se velšský internacionál Manchester po 29 letech opustit.

"Já za to nemůžu, že už v klubu není. Ryan chtěl tuhle práci, ale vedení se rozhodlo dát ji mně. Jestli se někdy bude chtít vrátit, já mu bránit nebudu," řekl Mourinho.

S Rooneyem počítá do útoku

Nastínil rovněž, jaké má plány s další ikonou Manchesteru Waynem Rooneyem. Anglický kanonýr dohrával minulou sezonu místo svého tradičního místa v útoku v záloze, kde nastupoval i na mistrovství Evropy. Mourinho s ním však počítá do útoku, což zvyšuje Rooneyho šance na brzké překonání klubového rekordu Bobbyho Charltona, jenž dal za United 249 gólů. Rooney má o čtyři branky méně.

"Možná už to není útočník, možná už to není devítka. Ale pode mnou nikdy nebude hráčem, který se pohybuje 50 metrů od branky. Ano, má skvělou přihrávku, ale to já taky, když nejsem pod tlakem. Nejtěžší je dostat míč do sítě," prohlásil Mourinho.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy