Nebude to jako ve Spartě, poučili jsme se. Křetínský uklidňuje fanoušky West Hamu

Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 11. 2021 10:35
Nový spolumajitel West Hamu United Daniel Křetínský nehodlá v Londýně zběsile utrácet za posily. Český miliardář to potvrdil ve svém sloupku ve večerníku Evening Standard a nepřímo tak reagoval na nedávné vyjádření manažera týmu Davida Moyese i obavy některých fanoušků.
Daniel Křetínský.
Daniel Křetínský. | Foto: Milan Kammermayer

"Věřím, že budeme utrácet moudře a účelně. Tenhle klub pár let zpátky utratil za hráče jmění a nefungovalo to. Hlavně nebláznit a neudělat něco, čeho bychom litovali," prohlásil David Moyes po příchodu Křetínského do vlastnické struktury klubu.

Český podnikatel souhlasí a jasně deklaruje, že se přestupová politika rozhodně nevymkne z kloubů.

West Ham podle něj bude pokračovat v uměřeném a promyšleném doplňování kádru, které se hned od začátku působení Davida Moyese před dvěma lety stalo jednou z klíčových změn vedoucích k následnému vzestupu Hammers.

"Přišli jsme, abychom podpořili klub, což ale neznamená obrovské útraty v lednovém přestupovém okně. Prací Davida Moyese a jeho týmu jsem ohromen. Tenhle postupný vývoj je nejzdravějším způsobem, jak vybudovat silný klub na pevných základech, se správnými postoji a kulturou," uvedl Křetínský.

Šestačtyřicetiletý miliardář zmínil svou negativní zkušenost z pražské Sparty, kterou společně se skupinou J&T a dalšími akcionáři vlastní od roku 2004, a naznačil, že je odhodlán se z chyb poučit. 

"Ve Spartě jsme se snažili před pár lety přirozený vývoj urychlit a nedopadlo to dobře," připomněl Křetínský neblahou éru internacionalizace Sparty pod vedením italského kouče Andrey Stramaccioniho, kdy klub během krátké doby přivedl patnáct zahraničních posil za stovky milionů korun. Ambiciózní projekt přitom skončil fiaskem.

"Zlepšování kvality kádru je skvělé, samozřejmě, ale my preferujeme postupnou cestu, která zachovává a chrání étos klubu a jeho hodnoty, včetně týmového ducha," podotkl Křetínský s tím, že k úspěchu je nutné věnovat prvnímu týmu i mládežnické akademii stejnou pozornost.

Moyes před týdnem sám přišel s konkrétními nápady na prvotní investice. Před utrácením na přestupovém trhu by dal přednost zkvalitnění zázemí.

"Jsou věci, které mi přijdou důležitější. Nové sedačky na stadionu, snaha o vyšší návštěvnost. Možná nové vybavení v tréninkovém centru," prohlásil s vírou, že budou majitelé klubu jeho názoru naslouchat.

"Nebudu jim samozřejmě říkat, co mají dělat, na druhou stranu si myslím, že se dostávám do fáze, kdy si snad vyslechnou můj názor a mé myšlenky. Jsem si jistý, že ano," uvedl Moyes. 

Krátké pětiminutové setkání s Křetínským si pochvaloval. "Bylo to příjemné, vím, že je to člověk, který miluje fotbal. Z toho, co jsem pochopil, to vypadá, že bude chtít dělat správné věci," dodal kouč Kladivářů.

Křetínský se společností 1890s holdings momentálně vlastní 27 procent akcií West Hamu, v budoucnosti by se ale mohl a chtěl stát majoritním vlastníkem. Britský list The Guardian v pátek potvrdil existenci opce ve smlouvě.

Deník napsal, že Křetínský může odkoupit zbývající podíly většinových majitelů Davida Sullivana a Davida Golda za částku, která je pevně stanovená v dokumentech zanesených do obchodního rejstříku. Opce je přitom časově omezena. Potenciální prodej by mohl proběhnout v roce 2023.

Křetínský v Evening Standardu vysekl poklonu fanouškovské základně Hammers, označil ji za jeden z důvodů, proč se chtěl stát součástí klubu. 

"Fanoušci West Hamu patří mezi nejvášnivější a nejinformovanější na světě. Chápu, že přesun na London Stadium byl pro některé složitý, ale atmosféra je neuvěřitelná. Měl jsem šanci ji zažít na zápasech proti Leicesteru a Liverpoolu, oba dny pro mě byly nezapomenutelné," napsal a poděkoval příznivcům za vřelé přivítání.

West Ham se třemi Čechy - Tomášem Součkem, Vladimírem Coufalem a Alexem Králem - v kádru je v tabulce anglické Premier League aktuálně čtvrtý, v neděli odpoledne jej ale čeká složité utkání na hřišti mistrovského Manchesteru City. Duel vysílá stanice Premier Sport 1 a deník Aktuálně.cz z něj nabídne podrobnou on-line reportáž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Česká pošta zruší 669 pracovních míst, chce ušetřit půl miliardy ročně

Česká pošta zruší od letošního května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Restrukturalizace administrativních pozic a rušení jejich agend je podle vedení pošty dalším krokem k optimalizaci nákladů. Dnes o tom informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík. Česká pošta zaměstnává celkem 27 000 pracovníků.

Rušení míst se týká úřednické, administrativní, centrálně řízené části firmy. "Pošťáků, tedy modrých límečku, se tak propouštění netýká. Lidi do provozu naopak nabíráme," uvedl generální ředitel pošty Roman Knap.

V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou. Za rok 2021 počítá se ztrátou okolo 800 milionů Kč, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při náletech v Jemenu podle nevládní organizace zahynulo přes 60 lidí

Při náletech v Jemenu v pátek přišlo život více než 60 dospělých a tři děti. S odkazem na humanitární organizaci Save the Children o tom informovala agentura Reuters. Svědci na místě předtím agentuře sdělili, že několik lidí, včetně afrických migrantů, přišlo o život při náletu v provincii Saada. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) mezitím informoval, že si nálet na věznici, kterou kontrolují šíitští povstalci, vyžádal sto mrtvých nebo zraněných. V kolika případech šlo o oběti na životech, není ale z prohlášení jasné.

Koalice vedená Saúdskou Arábií v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům začátkem tohoto týdne po útocích na Spojené arabské emiráty. Při jednom z náletů bylo podle agentury Reuters zasaženo záchytné centrum v severojemenské provincii Saada. Zatím však není jasné, kolik lidí přišlo o život. Podle Reuters jsou mezi oběťmi i afričtí migranti. Záchranáři vytahovali těla z trosek ještě kolem poledne místního času.

Organizace Save the Children uvedla, že si nálety v Jemenu vyžádaly životy více než 60 dospělých a tří dětí. Další podrobnosti nesdělila. MVČK uvedl, že 100 lidí přišlo o život, nebo bylo zraněno při náletu na věznici, kterou v provincii Saada spravují povstalci. Podle MVČK nálet provedla koalice vedená Saúdskou Arábií a lze očekávat, že se bilance obětí bude zvyšovat, jelikož záchranné práce na místě pokračují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy