Nebude to jako ve Spartě, poučili jsme se. Křetínský uklidňuje fanoušky West Hamu

Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 11. 2021 10:35
Nový spolumajitel West Hamu United Daniel Křetínský nehodlá v Londýně zběsile utrácet za posily. Český miliardář to potvrdil ve svém sloupku ve večerníku Evening Standard a nepřímo tak reagoval na nedávné vyjádření manažera týmu Davida Moyese i obavy některých fanoušků.
Daniel Křetínský.
Daniel Křetínský. | Foto: Milan Kammermayer

"Věřím, že budeme utrácet moudře a účelně. Tenhle klub pár let zpátky utratil za hráče jmění a nefungovalo to. Hlavně nebláznit a neudělat něco, čeho bychom litovali," prohlásil David Moyes po příchodu Křetínského do vlastnické struktury klubu.

Český podnikatel souhlasí a jasně deklaruje, že se přestupová politika rozhodně nevymkne z kloubů.

West Ham podle něj bude pokračovat v uměřeném a promyšleném doplňování kádru, které se hned od začátku působení Davida Moyese před dvěma lety stalo jednou z klíčových změn vedoucích k následnému vzestupu Hammers.

"Přišli jsme, abychom podpořili klub, což ale neznamená obrovské útraty v lednovém přestupovém okně. Prací Davida Moyese a jeho týmu jsem ohromen. Tenhle postupný vývoj je nejzdravějším způsobem, jak vybudovat silný klub na pevných základech, se správnými postoji a kulturou," uvedl Křetínský.

Šestačtyřicetiletý miliardář zmínil svou negativní zkušenost z pražské Sparty, kterou společně se skupinou J&T a dalšími akcionáři vlastní od roku 2004, a naznačil, že je odhodlán se z chyb poučit. 

"Ve Spartě jsme se snažili před pár lety přirozený vývoj urychlit a nedopadlo to dobře," připomněl Křetínský neblahou éru internacionalizace Sparty pod vedením italského kouče Andrey Stramaccioniho, kdy klub během krátké doby přivedl patnáct zahraničních posil za stovky milionů korun. Ambiciózní projekt přitom skončil fiaskem.

"Zlepšování kvality kádru je skvělé, samozřejmě, ale my preferujeme postupnou cestu, která zachovává a chrání étos klubu a jeho hodnoty, včetně týmového ducha," podotkl Křetínský s tím, že k úspěchu je nutné věnovat prvnímu týmu i mládežnické akademii stejnou pozornost.

Moyes před týdnem sám přišel s konkrétními nápady na prvotní investice. Před utrácením na přestupovém trhu by dal přednost zkvalitnění zázemí.

"Jsou věci, které mi přijdou důležitější. Nové sedačky na stadionu, snaha o vyšší návštěvnost. Možná nové vybavení v tréninkovém centru," prohlásil s vírou, že budou majitelé klubu jeho názoru naslouchat.

"Nebudu jim samozřejmě říkat, co mají dělat, na druhou stranu si myslím, že se dostávám do fáze, kdy si snad vyslechnou můj názor a mé myšlenky. Jsem si jistý, že ano," uvedl Moyes. 

Krátké pětiminutové setkání s Křetínským si pochvaloval. "Bylo to příjemné, vím, že je to člověk, který miluje fotbal. Z toho, co jsem pochopil, to vypadá, že bude chtít dělat správné věci," dodal kouč Kladivářů.

Křetínský se společností 1890s holdings momentálně vlastní 27 procent akcií West Hamu, v budoucnosti by se ale mohl a chtěl stát majoritním vlastníkem. Britský list The Guardian v pátek potvrdil existenci opce ve smlouvě.

Deník napsal, že Křetínský může odkoupit zbývající podíly většinových majitelů Davida Sullivana a Davida Golda za částku, která je pevně stanovená v dokumentech zanesených do obchodního rejstříku. Opce je přitom časově omezena. Potenciální prodej by mohl proběhnout v roce 2023.

Křetínský v Evening Standardu vysekl poklonu fanouškovské základně Hammers, označil ji za jeden z důvodů, proč se chtěl stát součástí klubu. 

"Fanoušci West Hamu patří mezi nejvášnivější a nejinformovanější na světě. Chápu, že přesun na London Stadium byl pro některé složitý, ale atmosféra je neuvěřitelná. Měl jsem šanci ji zažít na zápasech proti Leicesteru a Liverpoolu, oba dny pro mě byly nezapomenutelné," napsal a poděkoval příznivcům za vřelé přivítání.

West Ham se třemi Čechy - Tomášem Součkem, Vladimírem Coufalem a Alexem Králem - v kádru je v tabulce anglické Premier League aktuálně čtvrtý, v neděli odpoledne jej ale čeká složité utkání na hřišti mistrovského Manchesteru City. Duel vysílá stanice Premier Sport 1 a deník Aktuálně.cz z něj nabídne podrobnou on-line reportáž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy