Aktualizováno 4. 3. 2017 20:29
AS Řím zůstává na druhé pozici, na Neapol už má však náskok pouhých dvou bodů.
Dries Mertens rozhodl šlágr Serie A dvěma góly
Dries Mertens rozhodl šlágr Serie A dvěma góly | Foto: Reuters

Řím - Český fotbalový útočník Patrik Schick pečetil v italské lize výhru Sampdorie Janov nad Pescarou 3:1. Dal už sedmý gól v sezóně, z toho šestý jako střídající hráč, čímž se nemůže pochlubit žádný jiný fotbalista působící v pěti nejprestižnějších evropských soutěžích.

Schick v zápase s Pescarou, kterou nově vede český trenér Zdeněk Zeman, odehrál poslední půlhodinu. V 68. minutě převzal míč na hranici velkého vápna a poslal jej přesně k tyči. Definitivně tak zlomil odpor hostů.

Zeman vstoupil do nynějšího angažmá v Pescaře výhrou 5:0 nad FC Janov, následné dva venkovní zápasy ale jeho tým prohrál a zůstává poslední. "Nemůžeme samozřejmě vyhrát všechna utkání. Ale musíme si to před každým zápasem myslet. Chci tempo a odvahu. Když jsme vyhráli 5:0, kluci si po první výhře po tak dlouhé době mysleli, že všechno umějí a teď dají gól každému, kdy budou chtít. Je to otázka mentality," řekl po zápase Zeman.

"Každým zápasem se naučíme něco nového. Těší mě, že hráči chtějí pracovat, zdokonalovat se. Vidím nadšení. Hráli jsme dobře, první poločas se nám povedl, ale já chci od kluků víc. Říkáte, že jsem náročný, ale já to chci pro ně," dodal Zeman.

Devětašedesátiletý trenér odkoučoval jubilejní 1000. zápas v profesionálních soutěžích. "Pro mě je každý zápas na lavici jako poprvé. Ty čísla mají v hlavě novináři. My hrajeme každý zápas na vítězství, doma, venku, s kýmkoliv. Nemáme co ztratit. Můžeme jenom hrát, pobavit se, zlepšovat se," řekl Zeman.

Neapol utnula domácí patnáctizápasovou vítěznou šňůru AS Řím v Serii A. Hosté se zásluhou Driese Mertense prosadili v obou poločasech, pro belgického útočníka to znamenalo už 17. a 18. ligový gól v sezoně. V závěru upravil na konečných 1:2 Kevin Strootman. AS Řím zůstává na druhé pozici, na Neapol už má však náskok pouhých dvou bodů.

Mertens se poprvé prosadil ve 26. minutě, když využil přesné kolmice slovenského reprezentanta Marka Hamšíka a v plném běhu přehodil dloubáčkem Wojciecha Szczesného.

Také druhá branka belgického útočníka ve službách Neapole padla po rychlém protiútoku. V 50. minutě zakroutil Lorenzo Insigne z levé strany přesný centr a Mertens pohodlně sklepl míč za záda domácího brankáře. Římané už dokázali výsledek pouze zkorigovat, minutu před koncem řádné hrací doby se prosadil přízemní střelou Strootman.

"Neapol byla jednoznačně lepší, i když jsme do posledního okamžiku sahali po vyrovnání. I tak je Strootmanův gól ze závěru zápasu velmi důležitý," připomněl římský záložník Diego Perotti fakt, že AS na podzim dokázal vyhrát na půdě Neapole 3:1, a může tak při rovnosti bodů těžit z lepší bilance vzájemných zápasů.

Italská fotbalová liga - 27. kolo:

AS Řím - Neapol 1:2 (89. Strootman - 26. a 50. Mertens), Sampdoria Janov - Pescara 3:1 (18. Fernandes, 58. Quagliarella, 68. Schick - 32. Cerri), AC Milán - Chievo 3:1 (24. a 70. Bacca, 82. Lapadula z pen. - 43. De Guzman z pen.).