Juventus vyhrál šlágr italské ligy nad AS Řím gólem Mandžukiče

Aktualizováno 22. 12. 2018 22:29
Fotbalisté Juventusu Turín ve šlágru italské ligy zvítězili 1:0 nad AS Řím gólem Maria Mandžukiče.
Cristiano Ronaldo v zápase Juventus - AS řím
Cristiano Ronaldo v zápase Juventus - AS řím | Foto: Reuters

Stará dáma vede po 17 kolech tabulku o osm bodů před Neapolí, která porazila stejným poměrem Spal. Naopak AC Milán před vlastními diváky podlehl 0:1 Fiorentině a ve třetím ligovém utkání za sebou nedokázal skórovat. Inter pak jen remizoval na hřišti posledního Chieva 1:1.

Juventus v lize poosmé za sebou zvítězil a pošesté po sobě neinkasoval. Dosud ztratil jen dva body za remízu. Zápas s AS rozhodl v 35. minutě po centru hlavičkou Mandžukič, další dvě branky Juventusu neuznal s pomocí videa rozhodčí. Český útočník Patrik Schick odehrál za Římany celý zápas a vyprodukoval jednu střelu. V této sezoně Serie A má na kontě stále jen jeden gól.

O čtvrté ligové výhře Neapole za sebou rozhodl v nastaveném čase prvního dějství po rohovém kopu hlavou stoper Albiol. V Miláně byl jediným střelcem zápasu v 73. minutě Chiesa. Domácí Rossoneri po dvou bezbrankových remízách potřetí za sebou v lize nedokázali dát gól, což se jim v Serii A stalo poprvé od listopadu 2001. Český stoper AC Stefan Simič nebyl ani na lavičce.

Další zklamání po nedávném vyřazení z Ligy mistrů prožil Inter. Třetí celek tabulky sice na hřišti Chieva vedl od 39. minuty po Perišičově trefě, ale v nastavení po brejku obloučkem srovnal Pellissier. Domácí přesto stále čekají na první ligovou výhru v sezoně.

Na čtvrté místo před AC se posunulo Lazio Řím, které porazilo na svém hřišti 3:1 Cagliari a ukončilo sedmizápasové čekání na vítězství ve všech soutěžích. O zisku tří bodů rozhodli už v prvním poločase Milinkovič-Savič a Acerbi. Stoper Lazia dal od začátku ročníku 2015/16 už jedenáctý ligový gól, žádný obránce v Serii A nemá lepší bilanci. Po pauze skóroval ještě Lulič, soupeř snížil z penalty. Římané uspěli v lize po pěti utkáních a upevnili si pozici na pohárových příčkách.

Sampdoria vyhrála v Empoli 4:2 a zápas rozhodla po příchodu Jakuba Jankta v 86. minutě. Domácí vedli po proměněné penaltě Pasquala, Sampdoria ale brankami Ramíreze a Quagliarelly vývoj otočila. Zkušený italský útočník Quagliarella skóroval v sedmém zápase Serie A v řadě, což se z jeho krajanů povedlo naposledy v roce 2010 Antoniu Di Natalemu.

Domácí srovnali, ale trenérovi janovského celku Giampaolovi skvěle vyšlo střídání. Pět minut před koncem poslal do hry spolu s Janktem i Caprariho, a právě italský útočník dvěma brankami rozhodl. Na rozdíl od Jankta do hry nezasáhl další český záložník Antonín Barák, který remízu Udine s Frosinone 1:1 sledoval jen z lavičky.

FC Janov poprvé pod trenérem Prandellim uspěl za tři body, doma si poradil 3:1 s Bergamem. Hosté přitom mohli jít do vedení, ale Iličičův pokutový kop zneškodnil Radu. Skóre otevřel nejlepší střelec Serie A Piatek. Druhou penaltu pro Atalantu už Zapata v druhé půli se štěstím proměnil, ale o výhře Janova rozhodl Lazovič. Bergamo dohrálo bez vyloučených Palomina a Toloie a v nastavení ještě přidal 14. gól v sezoně Piatek.

Italská fotbalová liga - 17. kolo:

Lazio Řím - Cagliari 3:1 (12. Milinkovič-Savič, 23. Acerbi, 67. Lulič - 90.+2 Pedro z pen.), AC Milán - Fiorentina 0:1 (73. Chiesa), Empoli - Sampdoria Janov 2:4 (11. Pasqual z pen., 79. Caputo - 87 a 90.+2 Caprari, 69. Quagliarella, 41. Ramírez), FC Janov - Bergamo 3:1 (45.+6 a 89. Piatek, 67. Lazovič - 55. Zapata z pen.), Neapol - Spal Ferrara 1:0 (45.+1 Albiol), Sassuolo - FC Turín 1:1 (90.+2 Brignola - 55. Belotti), Udine - Frosinone 1:1 (32. Mandragora - 61. Ciano z pen.), Chievo - Inter Milán 1:1 (90.+1 Pellissier - 39. Perišič), Parma - Boloňa 0:0, Juventus Turín - AS Řím 1:0 (35. Mandžukič).

20. Chievo 17 0 8 9 13:33 5

Poznámka: Chievu byly odečteny 3 body za falšování účetnictví.

před 43 minutami

Soud ve Francii potrestal Sarkozyho spolupracovníky za zneužití prostředků

Někdejší blízký spolupracovník bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a rovněž ministr vnitra Claude Guéant dostal dnes od soudu roční trest vězení za zneužití veřejných prostředků při zadávání průzkumů veřejného mínění. Osm měsíců z trestu si Guéant musí odpykat ve vězení, čtyři měsíce jsou podmíněné, informovala agentura AFP.

Bývalý politik je již nyní ve vězení. Od poloviny prosince si odpykává trest za nesplácení pokut. Guéant se chce podle vyjádření svého advokáta proti dnešnímu rozsudku odvolat.

Soud rozhodoval o vině celkem pěti bývalých Sarkozyho spolupracovníků. Obžaloba je vinila z toho, že objednávali průzkumy veřejného mínění bez soutěže, čímž porušovali francouzské zákony vyžadující transparentnost a konkurenční nabídky.

Někdejší Sarkozyho poradce a krajně pravicový spisovatel Patrick Buisson byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu a pokutě 150 tisíc eur (3,7 milionu korun). Podle AFP si na přeprodávání průzkumů Sarkozyho úřadu vydělal zhruba 1,4 milionu eur (34 milionů korun).

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.