Míč mu překážel, přesto střídal velkokluby. Neuvěřitelný příběh krále podvodníků

av av
3. 5. 2020 20:26
Brazilci mu říkají "Forrest Gump fotbalu", srovnávají ho i s podvodníkem Frankem Abagnalem, jehož ve filmu Stevena Spielberga Catch Me If You Can z roku 2002 nezapomenutelně ztvárnil Leonardo di Caprio. A jeho příběh zní v kontextu dnešního světa naprosto bizarně a neuvěřitelně.

Pokud se ještě neznáte, seznamte se: Carlos Henrique Raposo, obecněji známý pod jménem Carlos Kaiser. Dnes sedmapadesátiletý muž, který neopakovatelným způsobem vstoupil do historie fotbalu. 

Zatímco v úvodu zmíněný Abagnale se díky drzým a do detailu promyšleným podvodům stal pilotem, lékařem nebo právníkem, Kaiser odjakživa toužil vydělávat si coby profesionální fotbalista, navzdory tomu, že neměl ani špetku talentu a míč mu vyloženě překážel.

Ani to mu však v plnění snů nezabránilo. Kaiser dokázal během dvou desetiletí střídat angažmá ve špičkových klubech. Díky své vypočítavosti, charismatu a schopnosti spřátelit se s největšími fotbalovými hvězdami.

Jeden z jeho někdejších spoluhráčů Kaiserovo působení popsal následovně: "Chtěl jen svůj kus koláče. Toužil být součástí týmu, chtěl být považován za fotbalovou celebritu, ačkoli odmítal povinnosti fotbalisty."

Muž, který vyrůstal v chudinské favele v Riu de Janeiru chtěl vést lepší život. Manuální práci nesnášel a tak se živil různě: byl gigolem nebo plánoval večírky mafiánům. Nakonec mu ale nejvíce učarovalo prostředí fotbalu. Hrát jej nechtěl, život fotbalové hvězdy se vším, co přinášel, ho ale lákal moc.

"Nehrál jsem. Prostě jsem nehrál, protože jsem nechtěl. Chtěl jsem se bavit, neměl jsem v sobě nic z profesionála."

"Chtěl jsem být mezi ostatními hráči. Pokud zaměstnavatelé chtěli, abych hrál, byl to jejich problém. Ani Ježíš nevyhověl všem, proč bych měl já?" zní jeden z  Kaiserových výroků.

Trailer na film o Kaiserovi:

Youtube: Carlos Kaiser trailer | Video: www.youtube.com

Těžko uvěřit, že někdo takový do fotbalového životopisu připsal angažmá u top brazilských gigantů - "hrál" za Flamengo, Botafogo, Fluminense nebo Vasco de Gama a dostal se také do kádru francouzského Ajaccia.

Kaiser byl králem nočního Ria. Chodil po zábavách a úspěšně se vtíral do přízně fotbalových hvězd 70. a 80. let. Právě jejich doporučení bylo zásadním klíčem k tomu, aby se do vysněných klubů dostal. Pomáhali mu Zico, Carlos Alberto, Romário i Bebeto.

Posledně jmenovaný mistr světa z roku 1994 před časem zavzpomínal: "Jeho chování a projev byly skvělé. Jak jste mu dovolili otevřít ústa, odzbrojil vás svým šarmem." 

V kolektivu prý vytvářel pohodu a štěstí. Vyprávěl silné příběhy, které všichni nadšeně hltali. Každý měl Kaisera rád.

Vždy po příchodu do klubu opakoval stejnou osvědčenou taktickou variantu: při podpisu smlouvy požádal, aby mohl první tři týdny trénovat individuálně a získal tak zápasovou kondici.

Poté začal fingovat různá zranění, která mu zajišťovala dvě stěžejní věci. Že mu stále bude chodit plat a že se tým nedozví, jak špatným fotbalistou ve skutečnosti je.

Typický brazilský chaos a neexistence internetu umožnily, že tohle všechno doopravdy fungovalo.

Kaiser uměle zvyšoval svou cenu, předstíral okázalé telefonáty s agentem v angličtině. Ve fiktivních hovorech o něj projevovaly zájem konkurenční a také věhlasné zahraniční kluby. Ve skutečnosti neuměl anglicky a jeho telefon byl rozbitý.

Kaiser si dělal dobré přátele i mezi novináři. A ti, když bylo třeba, napsali o tom, jak fantastickým hráčem je. Když přestoupil do Flamenga, vyšel článek o tom, jak pomohl Independiente k zisku jihoamerické Ligy mistrů. Stačilo přidat jedno písmeno do jména, ve skutečnosti byl totiž hvězdou Argentinec Carlos Enrique.

Dorostencům v klubech platil za to, když ho okamžitě po začátku tréninku faulovali. Dalo se pak lehce předstírat další zranění. I když šlo do tuhého, žádný klub ve finále nechtěl přiznat, že naletěl.

Stresové situace zvládal jako kouzelník. Při představování nové posily v Ajacciu měl předvést pár triků s míčem. Všechny ale nakopal na tribunu fanouškům, kteří ho za to milovali.

V Bangu si na něj posvítil majitel. Došla mu trpělivost s věčně zraněnou oporou. V jednom ze zápasů proto nařídil trenérovi, aby Kaisera na poslední minuty poslal na hřiště.

V magazínu FourFourTwo na tuhle chvíli Kaiser nedávno zavzpomínal.

"Začal jsem se rozcvičovat a věděl jsem, že jakmile nastoupím, bude to moje smrt. Fanouškové soupeře na mě začali pokřikovat a mě něco napadlo. Přeskočil jsem plot a začal se s nimi prát. Dostal jsem červenou kartu a na hřiště jsem nemusel."

Majitelův hněv pak po zápase dokázal přetočit na úplně opačný pól emocionálního spektra.

"Řekl jsem mu, že v mém životě zastoupit otce, kterého jsem ztratil, když mi bylo třináct. Řekl jsem mu, že fanoušci mého otce uráželi, nazývali ho zlodějem a že jsem nechtěl dopustit, aby špinili jeho jméno. Objal mě, políbil a připravil nový kontrakt s lepším platem."

Dříve se spekulovalo o tom, že si spoustu věcí vymyslel, většinu historek ale časem potvrdili bývalí spoluhráči. 

Kaiser během dlouhé kariéry nastoupil v méně než třiceti zápasech. Nevstřelil ani jeden gól, nezaznamenal jedinou asistenci. Přesto se stal v Brazílii celebritou. Dnes pracuje jako osobní fitness trenér pro ženy.

"Nejlepší fotbalista, který nikdy nehrál," popsal ho trefně bývalý brazilský reprezentant Renato Gaúcho.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy