Nadšení fanoušků, obdiv k Erdoganovi i roztržka s Čínou. Özilova zlatá klec se taví

mar mar
11. 1. 2021 11:16
Více než sedmiletý dramatický vztah Mesuta Özila a fotbalového Arsenalu se navzdory prohlášením z konce loňského roku zdá být u konce. Německý mistr světa nakonec Londýn opustí půl roku před vypršením smlouvy. Jeho další kroky povedou do Turecka, odkud pochází jeho prarodiče.
Mesut Özil a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Mesut Özil a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Ještě v prosinci hráčův agent Erkut Sogut prohlašoval, že jeho klient je loajální vůči klubu a v Arsenalu vydrží až do konce trvání smlouvy v létě 2021. Ta Özilovi zaručuje týdně plat 350 000 liber (cca 10,2 milionu korun).

Není proto divu, že 32letý hráč neměl v úmyslu Londýnu jen tak zamávat. Podobně vysoké peníze ve svém věku a při svých posledních sportovních výkonech těžko někde dostane. Nyní se ovšem zdá, že Özil nakonec ještě v zimě dres změní.

Potížista

Vztah mezi hráčem a klubem je na bodu mrazu dlouhodobě. Naposledy za A-tým nastoupil v březnu 2020 proti West Hamu a na hřišti se potkal i s Tomášem Součkem. Pak už do hry nezasáhl, i když se na lavičce objevil v červnu proti Brightonu a Southamptonu.

Trenér Mikel Arteta jej údajně vyřadil z kádru proto, že na rozdíl od ostatních hráčů a zaměstnanců klubu odmítl po vypuknutí koronavirové pandemie. přistoupit na snížení platu o 12,5 procenta.

"Nedostali jsme dost informací, proč bychom si měli jako hráči snížit plat. Klidně bych si jej snížil i o víc, ale nikdo se mnou dostatečně nekomunikoval a mám závazky vůči rodině a charitativním organizacím," vysvětlil později.

K tomu lze připočíst jeho kolísavé herní výkony na hřišti, hovořilo se o nedostatku motivace. Od té doby už na trávník za Arsenal nevyběhl.

Pro Artetu znamená jeho sága problém i v kabině. Na sklonku roku prosákly do britských médií informace, že ohledně Özilova návratu na hřiště v dresu Kanonýrů panují mezi hráči rozdílné názory.

Především ti zkušenější si přáli, aby dostal šanci, kterou si podle nich zasloužil díky příkladnému přístupu v tréninku. Informace vyšly najevo ve chvíli, kdy se Arsenalu nedařilo a propadl se tabulkou těsně nad sestupové pozice.

Özil ovšem platil za potížistu už dříve. Ať už kvůli náladovým herním výkonům, blízkému vztahu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem či otevřené podpoře muslimské menšiny Ujgurů v Číně.

Kvůli Erdoganovi měl potíže především v německé reprezentaci. Fotil se s ním totiž v době, kdy pokračovala turecká invaze do Sýrie i domácí reformy omezující občanská práva, současně se Özil s německým národním týmem připravoval na světový šampionát v Rusku (2018).

Po kritice se Özil v "Nationalelf" přestal cítit ve své kůži a po MS jej dramaticky opustil. "Jsem Němec, když se vyhrává, a imigrant, když se prohrává," vzkázal tehdy šéfovi německého fotbalu Reinhardu Grindelovi, kterého obvinil i z rasismu. Blízký vztah s Erdoganem, který mu šel v roce 2019 dokonce za svědka na svatbě, označil jako nepolitický.

Zastal se Ujgurů

Později vyjádřil sounáležitost s Ujgury v čínské provincii Sin-ťiang a nechtěně tím zatopil Arsenalu. "(Ujguři) jsou válečníci, kteří odolávají perzekuci. V Číně pálí korány, zavírají mešity, zakazují náboženské školy, vůdce jednoho po druhém zabíjejí a muslimové po světě mlčí," napsal na Instagram. Poukázal na vážné a na Západě reflektované téma.

Pobouřil tím ale čínské představitele, státní televize CCTV stáhla zápasy Gunners z vysílání. Arsenal se od jeho výroků distancoval. Z hlediska vysílání Čína představuje pro Premier League nejlukrativnější zahraniční trh, a tak bylo v zájmu anglického klubu situaci urovnat. Následně Özil zmizel i z čínské verze hry Pro Evolution Soccer a celá kauza jeho pozici v týmu rozhodně neposílila.

Odchod zdarma?

Počáteční nadšení fanoušků z příchodu Özila z Realu Madrid v létě 2013 vystřídalo vystřízlivění a v posledních měsících také řada problémů mezi hráčem, klubem a fanoušky. I proto je nakonec možné, že si záložník sbalí kufry už v zimním přestupovém okně a zamíří pravděpodobně do tureckého Fenerbahce, i když nabídky má údajně i z americké MLS.

Arsenal by se přitom v obou případech pravděpodobně ještě půl roku podílel finančně na jeho astronomické smlouvě. I proto je odchod zatím nejistý. "Spokojené musí být všechny strany. Máme nastaveny nějaké podmínky, a podle toho se rozhodne," uvedl minulý týden Arteta. Nevyloučil ani to, že Özil za Arsenal na jaře znovu nastoupí.

Tak jako tak v případě Arsenalu zdaleka nepůjde o první odchod bez náhrady v posledních letech. Zdarma Londýnští pustili například Dannyho Welbecka nebo Jacka Wilsherea.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy