Na trhu jsme selhali, přiznává West Ham. Do hry se vrací Lingard, řeč je i o Simovi

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 8. 2021 17:25
Anglická fotbalová horečka je zpět. Prakticky bez posil, ale se všemi dosavadními oporami včetně Tomáše Součka a Vladimíra Coufala vstoupí West Ham United do nového ročníku Premier League. Londýnský klub čeká obhajoba skvělé minulé sezony, predikce ostrovních odborníků ovšem hovoří proti Kladivářům.
West Ham čeká obhajoba minulé skvělé sezony. Jenže kádr zůstává úzký
West Ham čeká obhajoba minulé skvělé sezony. Jenže kádr zůstává úzký | Foto: Reuters

Šesté místo se týmu Davida Moyese zopakovat nepodaří. Myslí si to drtivá většina britských expertů a novinářů, kteří v posledních dnech zaplňují stránky svých periodik předpověďmi a tipy.

Povětšinou Kladivářům předpovídají tuhý boj o umístění v první polovině dvacetičlenné tabulky. Nejčastější tipy se pohybují od devátého do jedenáctého místa.

"David Moyes udělal ve West Hamu fantastickou práci, povedly se mu velmi chytré tahy na přestupovém trhu, ukázal schopnost vystavět odolný kvalitní tým. Ale nejsem si jistý, jestli to dokáže zopakovat," napsal expert BBC Phil McNulty.

West Ham má podle něj na devátou příčku.

"Pořád se může spoléhat na extratřídu v podobě Declana Rice, Tomáše Součka nebo Michaila Antonia. Potřeboval by ale několik kvalitních posil, než se zavře přestupové okno. Pak by West Ham mohl být výš," dodal McNulty. 

Upozornil tak na stále více panikařící příznivce Hammers. Jedinou posilou je i nadále brankář Alphonse Areola, který přišel z Paris St. Germain na hostování s opcí na nákup.

West Ham přitom už loni musel vystačit s úzkým kádrem a to ho tentokrát čeká mnohem nabitější program zahrnující Premier League, Evropskou ligu a dva domácí poháry.

Že klub zatím na letním přestupovém trhu selhává, potvrdil i Moyesův asistent Stuart Pearce.

"Udělali jsme několik nabídek na určité hráče, ale nebyli jsme zatím schopni jednu nebo dvě posily přivést. Z různých důvodů. Ale musíme se řídit zdravým rozumem," uvedl v rozhovoru pro Talksport.

"Je jednoduché jít na trh a naplnit kádr. Jenže klíčové je, zda budou noví hráči dost dobří nebo lepší než ti, co už v kádru máte," vysvětloval Pearce opatrnost, s níž se klub od Moyesova nástupu v prosinci 2019 snaží na trhu pohybovat.

"Necítíme to tak, že máme masivní nedostatek hráčů v kádru. A stále doufáme, že na začátku sezony nějaké nové tváře představíme. Nicméně hráči, které teď máme, jsou fantastičtí," snažil se Pearce uklidnit fanoušky.

"Podle nás jsme ve slušné pozici, máme solidní základy. Pokud k nim něco přidáme, musí to být to pravé," dodal a znovu vyložil jasné karty na stůl: drahé, velikášské, chaotické nákupy, které v nedávné minulosti West Ham ekonomicky potápěly ke dnu, jsou definitivně pryč.

Utěšovat se fanoušci mohou tím, že se podle všeho nakonec nechystá očekávaný odchod klíčového středopolaře Declana Rice. I ostatní opory zůstanou na svých místech a naděje přece jen svítá i v případě vytouženého angažování Jesseho Lingarda.

Pohaslá hvězda Manchesteru United, jež na jaře ve West Hamu působivě restartovala kariéru, se na Old Trafford podle manažera Oleho Gunnara Solskjaera chystala znovu zabojovat o šanci. Jeho situaci ale citelně zkomplikoval příchod Jadona Sancha z Borussie Dortmund.

K investici za 73 milionů liber přidali Rudí ďáblové ještě nákup francouzského stopera Raphaela Varanea z Realu Madrid za 42 milionů, a tak by nyní uvítali možnost získat část peněz nazpět.

Prodej Lingarda se nyní dle britských médií jeví jako jedna z možností. A West Ham se na tomhle lovu logicky staví do první řady.

Zatímco na původní cenovku 35 milionů liber se představitelé Hammers netvářili nejradostněji, nyní by údajně United stačilo o patnáct milionů méně.

Odejít do West Hamu Lingardovi doporučily hned dvě manchesterské legendy, Gary Neville a Roy Keane. Podle nich už osmadvacetiletý Angličan stejně pod Solskjaerem mnoho příležitostí nedostane.

"Jesse musí odejít pro své vlastní dobro," prohlásil Neville v show The Overlap. "West Ham je přesně ten typ klubu, který mu bude sedět nejlépe," přidal se Keane.

Lingard na jaře v šestnácti zápasech zařídil gólem nebo asistencí patnáct gólů Kladivářů.

Web westhamfans.org mezitím informoval o tom, že chce londýnský klub přece jen přivést slávistického křídelníka Abdallaha Simu. The Mirror cenu dvacetiletého senegalského klenotu odhaduje na 25 milionů liber.

Do Premier League nicméně West Ham takřka jistě vstoupí s jedinou letní posilou. Ostrý start do soutěže čeká Kladiváře v neděli odpoledne v St. James Parku v Newcastlu. Utkání přinese Aktuálně.cz v podrobné online reportáži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy