Mönchengladbach se na Dortmund nedotáhl. Ve Freiburgu inkasoval už v první minutě

26. 10. 2018 23:12
Fotbalistům Mönchengladbachu hrubě nevyšel vstup do utkání devátého kola německé ligy proti Freiburgu. Borussia inkasovala už v první minutě z penalty a nakonec prohrála 1:3.
Radost fotbalistů Freiburgu
Radost fotbalistů Freiburgu | Foto: Reuters

Berlín - Fotbalisté Borussie Mönchengladbach prohráli v předehrávce 9. kola bundesligy na hřišti Freiburgu 1:3 a nevyužili šanci bodově se dotáhnout na vedoucí Borussii Dortmund. Druhý tým tabulky měl katastrofální vstup do zápasu a už v první minutě inkasoval z penalty.

Pouhých dvanáct sekund po zahájení totiž brankář Yann Sommer fauloval prchajícího Lucu Waldschmidta a ještě před uplynutím prvních 60 sekund hry poslal domácí do vedení Nils Petersen.

Hosté sice do přestávky vyrovnali rovněž z penalty za faul zásluhou Thorgana Hazarda, ale po změně stran Waldschmidt vrátil domácím vedení a v nastaveném čase uzavřel skóre Lucas Höler.

Borussia zůstala s tříbodovou ztrátou druhá za Dortmundem, Freiburg naplno bodoval po třech zápasech bez vítězství a je osmý.

Německá fotbalová liga - 9. kolo:

Freiburg - Mönchengladbach 3:1 (1. Petersen z pen., 57. Waldschmidt, 90.+4 Höler - 20. T. Hazard z pen.).

Francouzská fotbalová liga - 11. kolo:

Nimes - St. Etienne 1:1 (74. Aliuí - 1. Cabella).

Španělská fotbalová liga - 10. kolo:

Valladolid - Espaňol Barcelona 1:1 (90.+1 Verde - 20. Iglesias).

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic.

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.