Když genialita nestačí. Messi se musel vzdát pizzy a omezit maso, cukr je tabu

av av
27. 4. 2020 7:56
Dechberoucí talent, rychlé, po čertech šikovné nohy, nízké těžiště a geniální fotbalový mozek. Ani taková výbava nemusí stačit, když roky nemilosrdně přibývají. Své o tom ví i jeden z nejlepších fotbalistů světa.
V červnu Lionel Messi oslaví už třiatřicáté narozeniny.
V červnu Lionel Messi oslaví už třiatřicáté narozeniny. | Foto: Reuters

Dvě dlouhodobě nejzářivější hvězdy světového fotbalu měly odjakživa odlišný přístup k tomu, jak se staraly o své tělo.

Portugalec Cristiano Ronaldo je svou sebekázní ve stravě pověstný, navíc je bláznem do fitness, dodržuje přísný cvičební režim, a tak procenta jeho tělesného tuku za každých okolností setrvávají na minimálních hodnotách.

To Argentinec Lionel Messi si během kariéry dopřával mnohem víc hříchů, pokud je tedy řeč výhradně o jídle.

V posledních letech nicméně zjistil i on, že musí přece jen více promýšlet dříve benevolentní jídelníček. Motivovala ho i vypjatá bitva o pozici nejlepšího fotbalisty světa, kterou léta svádí právě s Ronaldem.

V červnu Messi oslaví už třiatřicáté narozeniny.

"To, co si můžete dovolit dávat do svého těla, když vám je osmnáct nebo devatenáct, už si tolik nemůžete dovolit o deset let později," vysvětlil už před lety, proč se svěřil do rukou nutričních odborníků a proč se rozhodl aktivně pracovat i na tomto - dříve opomíjeném - aspektu.

Italský specialista Guiliano Poser začal s Messim konzultovat výživu už v roce 2014. A v jeho způsobu stravování způsobil doslova revoluci. 

Identifikoval sedm klíčových věcí jako základ Messiho dietního režimu: vodu, olivový olej, celá zrna, čerstvé ovoce, čerstvou zeleninu, ořechy a semínka. A odstřihl argentinského poloboha od cukru.

"Cukr je pro svaly tou nejhorší látkou. Čím dál se od něj bude držet, tím lépe pro něj," prohlásil Poser a jako další tabu určil rafinovanou mouku. "Ta je dnes velkým problémem, protože je obtížné najít nekontaminovanou pšenici," vysvětlil.

Messi se musel vyrovnat i s dalším nařízením. Musel omezit konzumaci masa. Ta je ve Španělsku a Jižní Americe obecně běžnou, takřka každodenní zvyklostí. Drtivá většina odborníků ale považuje nadměrné holdování masu za nevhodné, pro vrcholové sportovce zejména.

"Množství masa, které běžně konzumují Argentinci a Uruguayci, je příliš velké, protože je obtížné ho strávit. Leovi jeho omezení prospělo, o tom není pochyb," prohlásil italský specialista.

Nejoblíbenější jídlo kanonýra Barcelony přesto zůstává založené na mase.

Před pár dny oficiální sítě katalánského velkoklubu zveřejnily recept na Messiho oblíbené pečené kuře s kořenovou zeleninou. Z podstaty věci nejde o žádnou kalorickou bombu, ale o nutričně do detailu vyladěné jídlo.

Messi je obrovským fanouškem argentinské speciality jménem Milanesa. Jde o tenkou hovězí svíčkovou smaženou ve strouhance. I kvůli tomu přiznal, že s částečným vyřazením masa z jídelničku poměrně tvrdě bojoval. Zvlášť, když musel omezit i milovanou pizzu.

Podle Posera jsou ale Messiho stále se opakující špičkové výkony nejlepším důkazem toho, že udělal dobře. "Můžeme to vidět týden co týden," prohlásil.

Jakékoli příznaky stárnutí se zatím na hřišti na maličkém Argentinci skutečně neprojevují. V prosinci dokázal Messi získat rekordní šestý Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. V anketě triumfoval poprvé od roku 2015 a znovu se na historickém prvním místě osamostatnil před Ronaldem. Barcelonu táhne i v aktuální - zatím přerušené - sezoně. V La Lize vstřelil devatenáct gólů a Blaugranas vedou o dva body před Realem.

 

Právě se děje

Další zprávy