Messi zůstává. Útočník nevyužil klauzuli ve smlouvě, Barcelonu zatím neopustí

Sport ČTK Sport, ČTK
2. 6. 2020 8:09
Fanoušci Barcelony si mohou oddechnout, útočník Lionel Messi zůstane v klubu minimálně ještě příští sezonu.
Lionel Messi
Lionel Messi | Foto: Reuters

Španělská média uvedla, že dvaatřicetiletý argentinský fotbalista nevyužil klauzuli ve smlouvě, podle níž mohl jednostranně ukončit Barceloně kontrakt a v létě odejít.

Messi měl na aktivování klauzule lhůtu do neděle, ale podle tisku této možnosti nevyužil. O jeho odchodu z Barcelony se spekulovalo poté, co v poslední době několikrát nezvykle kritizoval vedení klubu.

Messi přišel do Barcelony ve třinácti letech a od roku 2004 hraje za A - tým. V klubu je po odchodu Andrése Iniesty kapitánem a jeho nejdéle sloužícím hráčem.

Výstupní klauzule ve smlouvě šestinásobného držitele Zlatého míče, jež vyprší příští rok, je podle médií 700 milionů eur (18,7 miliardy korun).

Katalánský deník Mundo Deportivo napsal, že Messiho láká zahrát si v příští sezoně po boku argentinského útočníka Lautara Martíneze.

Proto se údajně v očekávaném přestupu o deset let mladšího krajana z Interu Milán angažuje.

V Barceloně získal Messi rekordních 34 trofejí včetně deseti ligových titulů, čtyř triumfů v Lize mistrů a šesti vítězství v domácím poháru. Na nejcennější evropskou trofej katalánský velkoklub ovšem čeká pět let.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vavrouškovu cenu získala starostka Nového Lískovce Drápalová

Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí dnes v Senátu převzala starostka brněnské městské části Nový Lískovec Jana Drápalová (Zelení). Ocenění za dlouhodobý přínos získal kybernetik Jiří Dlouhý, v kategorii pro mladé porotci udělili ceny novinářce a aktivistce Kristině Klosové a youtuberkám Anně a Elišce Víravovým.

Drápalovou porota ocenila za její snahu o proměnu panelového sídliště v ekologicky odpovědnou městskou část. Dlouhý cenu získal za práci pro univerzitní Centrum pro otázky životního prostředí. Ocenění mu předal někdejší ministr životního prostředí Bedřich Moldan, který přitom vyzdvihl i Dlouhého práci pro Společnost pro trvale udržitelný rozvoj, kterou oceněný založil spolu s Vavrouškem.

V nově vytvořené kategorii Ekozásek roku, která je určená pro lidi do 33 let, získala ocenění in memoriam Klosová, která se podílela na vzniku protiuhelné aktivistické skupiny Limity jsme my. Kromě ní porota ocenila i sestry Víravovy, kterým je 13 a 15 let a společně vytvářejí osvětová videa, v nichž vrstevníkům radí, jak omezit plýtvání nebo si užít prázdniny ekologickým způsobem.

Cenu Josefa Vavrouška uděluje Nadace Partnerství od roku 1996. Ocenění má podobu skleněné plastiky od výtvarníka Vladimíra Kleina, je s ním spojená odměna 20 000 korun. Cena vznikla podle českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který patřil k protagonistům konceptu trvale udržitelného rozvoje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hollywoodské filmy loni daly rekordní prostor gay a bixsexuálním postavám

V hollywoodských filmech meziročně mírně přibylo gay a bisexuálních postav. Oznámila to nezisková organizace Glaad, která prosazuje práva LGBTQ osob. Ze 118 titulů vyrobených nejznámějšími hollywoodskými studii jich 22, což se rovná 18,6 procenta, obsahovalo LGBTQ postavy, konkrétně například filmy Bombshell nebo Rocketman. Předloni byly LGBTQ postavy k nalezení v 18,2 procentech snímků. Současné číslo je nejvyšší za osm let, kdy organizace seznam sestavuje. Jen v 9 z 22 filmů však byla LGBTQ postava na plátně déle než 10 minut. Vloni navíc v Hollywoodu nevznikl jediný film s transgender postavou, přestože trans komunita byla zastoupena v seriálech jako Pose, Supergirl nebo Láska je Láska. "Přes letošní rekordní výsledek má filmový průmysl stále daleko k tomu, aby férově a správně zobrazoval LGBTQ osoby," míní šéfka organizace Sarah Kate Ellisová. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy