Mimořádná zpráva

Mata staví jedenáctku, jež dá procento každé výplaty na charitu. Chceme lepší svět, říká Hummels

David Janeczek David Janeczek
20. 8. 2017 7:05
Španěl Juan Mata se rozhodl, že věnuje setinu svého platu potřebným. O týden později se k záložníkovi Manchesteru United připojil i Mats Hummels. "Cítím, že můžeme alespoň maličko zlepšit svět," říká stoper Bayernu Mnichov.
Juan Mata v dresu Manchesteru United.
Juan Mata v dresu Manchesteru United. | Foto: Reuters

Praha - Na začátku srpna se Juan Mata rozhodl, že věnuje 1 % své výplaty na charitu. Španělský záložník Manchesteru United se rozhodl věnovat peníze projektu Common Goal (Společný Cíl), který se stará o rozvoj mladých fotbalistů z nejchudších vrstev po celém světě. 

"Doufám, že i další fotbalisté po celém světě pomohou. Nechci začít něco, v čem budu sám," vysvětlil Mata pro The Players Tribune. Španěl také přiznal, že ho k tomuto kroku přesvědčilo i setkání s extrémně chudými dětmi z indické Bombaje.

Cílem španělského reprezentanta je vytvořit hvězdnou jedenáctku, která bude společně s ním bojovat proti chudobě. "Začínám s něčím, o čemž si myslím, že by mohlo alespoň trochu změnit svět," pokračoval devětadvacetiletý fotbalista.

O necelé dva týdny později se k Matovi oficiálně přidal další reprezentant elitního světového týmu. "Fotbal má šanci, aby zlepšil náš svět. Chtěl jsem být součástí tohoto projektu," vysvětlil Mats Hummels

Rodí se excelentní jedenáctka

Matu s osmadvacetiletým Němcem tedy už nyní nespojuje jen to, že jsou oba mistry světa. Mata totiž na začátku projektu vyhlásil, že by rád sestavil jedenáctku elitních fotbalistů, kteří se rozhodnout přispět na dobrou věc. "Mats bude parádní spoluhráč," usmíval se Mata poté, co zjistil, že se k němu připojil německý reprezentant.

"Příjmy ve fotbale neustále rostou a já cítím, že bychom alespoň část peněz měli posílat na nějakou potřebnou věc. Tím jedním procentem můžeme postavit alespoň úzký most pro sociálně slabší lidi po celém světě," pokračoval odchovanec Bayernu Mnichov, který strávil velkou část kariéry v Borussii Dortmund.

Oba fotbalisté pobírají od Manchesteru United, respektive Bayernu Mnichov přibližně 150 tisíc eur týdně. To znamená, že si oba ročně vydělají zhruba 200 milionů korun. Na rozvoj mladých fotbalistů tedy přijdou od Maty i Hummelse každý rok zhruba dva miliony korun.

Mata se rozhodl pro podporu projektu organizace Street Football World v době, kdy Paříž finalizovala příchod Brazilce Neymara z Barcelony za neuvěřitelných 222 milionů eur (5,8 miliardy korun).

Pětadvacetiletý Brazilec by si měl v Paříži vydělat po zdanění 590 tisíc eur týdně, tedy 30,5 milionů eur ročně (800 milionů korun), a to se nebavíme o bonusech. Připojí se Neymar k Matovi a Hummelsovi? 

 

Právě se děje

před 58 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy