Majitele Leicesteru ocenil i thajský král. Na zápasy zval buddhistické mnichy

Marek Janoš Marek Janoš
29. 10. 2018 18:41
Majitel Leicesteru byl se svojí modrou helikoptérou znám v celé Premier League. Mezi fanoušky i hráči patřil k oblíbencům.
Majitel fotbalového Leicesteru a thajský miliardář Vičaj Srivadtanaprapcha
Majitel fotbalového Leicesteru a thajský miliardář Vičaj Srivadtanaprapcha | Foto: Reuters

Londýn - Ztichlý King Power Stadium v Leicesteru brázdí čtyři trávníkáři a upravují pažit. Světla nad stadionem osvětlují plochu již jen tlumeně. Do ticha se rozbíhají rotory vrtulníku.

Modrá helikoptéra byla po léta symbolem thajského miliardáře Vičaje Srivadtanaprapchi. Jeho zvyk odlétat ze středového kruhu stadionu v Leicesteru dobře znali.

Právě tenhle výrazný miliardářský manýr se stal majiteli fotbalového Leicesteru nakonec osudovým. Přitom přispěl k jednomu z nejúžasnějších příběhů v dějinách moderního fotbalu.

Původní jméno thajského podnikatele bylo Vičai Raksriaksorn, ale v roce 2012 obdržel od thajského krále vyznamenání "za službu thajskému lidu a podporu charity", spolu s ním i nové jméno Srivadtanaprapcha - to znamená v thajštině "světlo prostupující slávy".

Před osmi lety koupil Leicester krátce po postupu klubu do druhé nejvyšší anglické soutěže za 39 milionů liber a udělal z něj doslova rodinný podnik.

Sám se stal prezidentem klubu, jeho syn Top zaujal místo na pozici viceprezidenta. Z týmu Championship udělal tým hrající Premier League. V roce 2014 prohlásil, že do klubu bude investovat 180 milionů liber a udělá z něj do tří sezon tým nejlepší pětky ligy.

V sezoně 2015/2016 Leicester senzačně v konkurenci násobně bohatších týmů dokráčel pro titul v anglické lize. Novináři tak začali týmu přezdívat "Cinderella team" - tým Popelek. K titulu stačila třetina původně zamýšlených investic.

Srivadtanaprapcha byl známý i neobvyklými metodami. Jako oddaný buddhista věřil v dobrou a špatnou karmu. Když byl tým v krizi, pozval si na stadion buddhistické mnichy, aby požehnali hřišti a darovali hráčům amulety štěstí.

Kun Vičaj, jak se mu nejčastěji říkalo, na veřejnosti příliš často nevystupoval. Připomenul se jen občas.

Mezi fanoušky byl oblíbený díky různým vstřícným krokům. Několikrát se za jeho působení na stadionu rozdávalo pivo a donuty zdarma, autobusové zájezdy na venkovní utkání stály bez ohledu na vzdálenost 10 liber.

Jeho společnost King Power, která je hlavním sponzorem klubu, vyrostla na thajských letištích, má státem garantovaný monopol na místní duty-free obchody. Odhadovaný majetek zesnulého businessmana se odhadoval na necelé čtyři miliardy liber, patřil mezi 500 nejbohatších lidí planety.

Firmu, a tím pádem i klub, teď pravděpodobně převezme jeho syn Aiyawatt, který se na řízení organizace podílel už dřív a podobně jako jeho otec vyznává řízení Leicesteru "v duchu thajských hodnot".

 

Právě se děje

před 42 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy