Loví Křetínský dál v Serii A? Podle italských médií se majitel Sparty zajímá o AS Řím

Sport Sport
5. 11. 2018 11:54
Miliardář Daniel Křetínský se podle italských médií Corriere della Sera a Calcio e Finanza zajímá o koupi fotbalového AS Řím. Už dříve se přitom objevily v médiích zprávy, že by aktuálně 924. nejbohatší muž planety rád vlastnil Chelsea nebo AC Milán.
EL, Sparta-Southampton: Daniel Křetinský
EL, Sparta-Southampton: Daniel Křetinský | Foto: Milan Kammermayer

Římské AS podobně jako AC Milán není v dobré situaci. V tabulce je podstatně níž, než před letošní sezonou jeho vedení plánovalo. Kromě toho, že se mu nedaří po herní stránce, dobře nevypadají ani klubové účty. Místo boje o titul se Řím v Serii A nachází až na deváté pozici a podle výroční zprávy má finanční potíže. Stejně jako většina italských prvoligových klubů hospodaří se ztrátovým rozpočtem.

Přestože se zadlužování zpomalilo, celková hodnota dluhu římského klubu  narostla na 218 milionů eur (přibližně 5,6 miliardy korun). Klub zatím nemá potíže se splácením a podle všeho mu v nejbližší době nehrozí problémy, nicméně patří mezi nejzadluženější v Evropě.

Pro AS bude důležitý také postup ze základní skupiny Ligy mistrů, v níž se mimo jiných utkává také s Viktorií Plzeň. Účast v osmifinále by znamenala příjem minimálně 20 milionů eur. Loni v LM římský klub vydělal díky dlouhému tažení 84 milionů a především díky tomu zpomalil růst dluhu.

Podle římského deníku Calzio e Finanza ovšem není klub v současné chvíli na prodej. Současný majitel, americký miliardář italského původu James Pallotta, zatím s AS nedosáhl plánovaných úspěchů a nehodlá ho opouštět. Soustředí se na stavbu nového stadionu, s římskou radnicí dlouhodobě vyjednává o jeho zbudování v lokalitě Tor di Valle, nedaleko širšího centra města u řeky Tibery. Jeho součástí mají být i obytné domy a byznysové centrum. S novou arenou by klub získal na hodnotě a Pallotta by ho mohl prodat dráž.

Rovněž Daniel Křetínský, který podniká zejména v energetice, minulý týden pro Seznam Zprávy řekl, že si žádný další klub ke Spartě pořizovat nehodlá. Posledním velkým Křetínského nákupem je francouzský list Le Monde. A tak zatím vše zůstává v rovině spekulací italských médií.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy