Loni vedl Ronalda, teď se rve v druhé anglické lize. Beníteze v boji o postup nahání Skalák

Petr Havlíček
28. 11. 2016 15:39
Druhé anglické lize po osmnácti odehraných kolech vévodí Newcastle United. Tradiční klub spadl loni z Premier League a stáhl s sebou i jeho manažera Rafaela Beníteze. Trenér se zkušenostmi z Ligy mistrů a nejlepších evropských soutěží tak prožívá novou životní zkušenost. Zatím se mu daří, v závětří ale čekají Brighton, za něž nastupuje český fotbalista Jiří Skalák.
Rafael Benítez se v druhé lize na lavičce Newcastlu činí, v tabulce zatím okupuje první pozici.
Rafael Benítez se v druhé lize na lavičce Newcastlu činí, v tabulce zatím okupuje první pozici. | Foto: Reuters

Newcastle – Kdyby někdo hledal definici kariérního sešupu, místo slovníku by se měl obrátit na Rafaela Beníteze a popovídat si s ním o posledním roce. Španělský trenér ještě v prosinci minulého roku vedl Real Madrid, jeden z nejlepších klubů na světě, a jeho hvězdy.

Cristiana Ronalda, Garetha Balea nebo Pepeho ale musel vyměnit za hráče úplně jiného kalibru. Špatné vztahy v kabině, nepřesvědčivé výsledky a matná hra jej vyhnaly z čela královského klubu a on záhy, v březnu letošního roku, vzal zavděk nabídkou z Newcastlu United.

Tradičního klubu, který ale v posledních sezonách spíše vzpomínal na slavná léta, kdy atakoval čelo Premier League a v jeho dresu se proháněl třeba střelec Alan Shearer. Loni se po šesti letech ocitl na hraně sestupu a na pomoc povolal právě Beníteze.

Kouče se zkušenostmi z Liverpoolu nebo Neapole čekala záchranářská mise. Newcastle se zvedl, posledních šest utkání neprohrál, ale nakonec se musel pakovat o soutěž níž, jelikož se zázračně vzchopil také Sunderland.

A tak se dvojnásobný vítěz španělské ligy a majitel titulu v Lize mistrů i Evropské lize ocitl v druhé anglické lize, která se – byť ne tak jako v minulých letech – vyznačuje tvrdou fyzickou hrou. Cíl byl jasný: vrátit United v nejkratším možném čase zpět do nejvyšší soutěže. Zatím se mu to daří, byť ani tato cesta není bez zádrhelu.

V zásobě si Newcastle nechal balík 45 milionů liber

Jako první se v rámci příprav na sezonu v Championship zbavil drahých hráčů, kteří stejně neměli v úmyslu hrát mimo Premier League. Do Tottenhamu se přesunul Sissoko, do Liverpoolu Wijnaldum. Odešli také třeba Townsend, Cabella nebo Janmaat.

Místo nich se do černobílých barev převlékli méně známí, ale o to pracovitější a přínosnější hráči. A jako bonus zbyl Newcastlu profit 45 milionů liber (cca 1,5 miliardy korun), který může přijít vhod při případném doplňování kádru, pakliže dojde k návratu do Premier League.

Rafa vs. všichni ostatní? To se v Newcastlu neděje

Španělský stratég také zapracoval na mezilidských vztazích, s nimiž míval leckdy problémy. Je otevřenější k fanouškům, odstranil vizáž morouse a na všechny strany se snaží působit pozitivně. Jaká změna oproti závěru angažmá v Realu, kdy trenér rozjel předem prohranou válku Rafa vs. všichni ostatní.

Dokládá to i situace, která nastala po vyhlášení Beníteze nejlepším druholigovým manažerem měsíce října. Když mělo dojít k tradičnímu focení, Španěl požádal přítomné, zdali by mohl na snímek přizvat celý svůj realizační tým.

Právě říjen byl obdobím, kdy se Newcastle rozjel k velké druholigové jízdě. Všechny zápasy zvítězil a definitivně potvrdil, že se s ním musí počítat jako s vážným kandidátem na postup. Po nevýrazném rozjezdu se Magpies dostali na první příčku.

A přibrzdil je až sobotní zápas s Blackburnem, který trochu překvapivě prohráli 0:1, čímž přerušili šňůru bez prohry. Ta trvala od 17. září více než dva měsíce. Newcastlu se tak přiblížil na dostřel tým z Brightonu, za něž nastupuje Jiří Skalák. Brighton v tuto chvíli ztrácí dva body, 

V druhé anglické lize se o titul přímý postup i pozice pro play-off bojuje zpravidla až do posledních kol, letos by to však přeci jen mohla být jasnější záležitost. Benítezova proměna totiž udělala z Newcastlu jasného favorita.

 

Právě se děje

Další zprávy