Liverpool zdolal ve šlágru Manchester United a posunul se na páté místo před West Ham

14. 5. 2021 0:21
Fotbalisté Liverpoolu v dohrávce 34. kola anglické Premier League zdolali Manchester United 4:2 a posunuli se na pátou příčku před West Ham. United i přes druhou prohru za sebou drží druhé místo.
Roberto Firmino slaví gól, kterým v anglické lize pomohl Liverpoolu k výhře nad Manchesterem United | Foto: Reuters

Liverpool protrhl nepříznivou bilanci z Old Trafford, na hřišti svého úhlavního rivala zvítězil v Premier League poprvé od března 2014. Dvěma góly se na výhře Reds podílel brazilský útočník Roberto Firmino.

Skóre otevřel v 10. minutě tečovanou střelou Bruno Fernandes, který se v padesátém ligovém zápase po svém příchodu do United podílel na 44. brance. Produktivnější v první padesátce ligových startů byli v historii klubu jen Eric Cantona (46) a Robin van Persie (45).

Za Liverpool vyrovnal v 33. minutě Diogo Jota a ve třetí minutě nastavení prvního poločasu otočil stav utkání Firmino. V úvodu druhé půle brazilský útočník zvýšil na 3:1 a přiblížil svěřence Jürgena Kloppa k výhře.

Na 2:3 snížil po kolmici Edinsona Cavaniho Marcus Rashford, ale vítězství Reds pojistil v poslední minutě nejlepší střelec týmu Muhamad Salah. Egyptský křídelník se prosadil ve dvou zápasech na Old Trafford v jedné sezoně jako první hráč Liverpoolu od ročníku 1920/1921, kdy se to povedlo Harrymu Chambersovi.

Reds bodovali pošesté v řadě a na pátém místě ztrácí na čtvrtou Chelsea čtyři body, mají však zápas k dobru. United jsou druzí čtyři body před Leicesterem.

V dohrávce 19. kola remizoval Everton s Aston Villou 0:0 a v boji o evropské poháry se bodově dotáhl na sedmý Tottenham.

Everton ve Villa Parku potvrdil, že na soupeřových hřištích se mu v této sezoně daří. Na stadionech soupeřů získal 37 bodů a je čtvrtým nejúspěšnějším týmem mimo domácí prostředí.

Brankář Aston Villy Emiliano Martínez vychytal patnáctou nulu v sezoně, což z něj dělá třetího nejúspěšnějšího gólmana ligy. Více zápasů bez inkasované branky si připsali pouze Ederson (18) z Manchesteru City a Édouard Mendy (16) z Chelsea.

Do sestavy birminghamského celku se po dvanácti vynechaných zápasech vrátil kapitán Jack Grealish. Anglický reprezentant, který se zotavil ze zranění holeně, nastoupil v 72. minutě.

Anglická fotbalová liga:

Dohrávka 19. kola: Aston Villa - Everton 0:0.

Dohrávka 34. kola: Manchester United - Liverpool 2:4 (10. Fernandes, 68. Rashford - 45.+3 a 47. Firmino, 34. Diogo Jota, 90. Salah)

Real je po výhře nad Granadou druhý

Fotbalisté Realu Madrid porazili v 36. kole španělské ligy Granadu 4:1 a posunuli se na druhé místo o dva body za městského rivala Atlético.

Trenér Realu Zinédine Zidane udělal v sestavě několik změn. Na trávník v Granadě vyslal nejmladší jedenáctku v sezoně, ale na výkonu to znát nebylo.

První dvě branky připravili hráči narození po roce 2000, krajní obránce Miguel Gutiérrez a střední záložník Marvin. Gutiérrez přichystal v 17. minutě pozici Luku Modričovi a Marvin přiťukl míč Rodrygovi, který se v nastavení první půle prosadil po individuální akci.

Ve druhém poločase Jorge Molina snížil na 1:2, ale Real dvěma brankami ve dvou minutách své vedení opět navýšil. V 75. minutě vstřelil svůj druhý gól v sezoně Álvaro Odriozola a o minutu později se prosadil také nejlepší střelec týmu Karim Benzema. Francouzský útočník se mezi střelce zapsal již po dvaadvacáté v sezoně.

Stejně gólů jako Benzema vstřelil v letošní sezoně La Ligy útočník Villarealu Gerard Moreno. Druhý nejlepší kanonýr La Ligy poslal svůj tým v zápase s Valladolidem do vedení v 68. minutě.

Devětadvacetiletý útočník španělské reprezentace si zpracoval dlouhý pas Pau Torrese, prodral se kolem domácího obránce a křížnou střelou překonal brankáře Roberta. Pojistku přidal v závěru francouzský záložník Etienne Capoue.

Moreno dal 55. gól v dresu Villarrealu v nejvyšší španělské soutěži a je sám nejlepším ligovým střelcem v klubové historii. Doposud se o první příčku dělil s Diegem Forlánem a Giuseppem Rossim.

Villarreal dokázal zareagovat na prohru z minulého kola, kdy podlehl Celtě Vigo 2:4, a přiblížil se pozicím zajišťujícím Evropskou ligu. Za šestým Betisem je jen kvůli horší vzájemné bilanci. Valladolid zůstává na sestupovém osmnáctém místě.

Betis dostal ve 4. minutě do rychlého vedení mexický záložník Andrés Guadrado, jehož střelu tečoval mimo dosah brankáře Marka Dmitroviče jeden z domácích obránců. Eibar po aktivním výkonu srovnal sedm minut před koncem, kdy se prosadil Sergio Enrich.

Eibar bodoval potřetí za sebou a z posledního místa ztrácí na sedmnáctou Huescu tři body. Betis remizoval posedmé z posledních osmi duelů a drží šesté místo.

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

Valladolid - Villarreal 0:2 (68. G. Moreno, 90+1. Capoue), Eibar - Betis Sevilla 1:1 (83. Enrich - 4. Guardado), Granada - Real Madrid 1:4 (71. J. Molina - 17. Modrič, 45+1. Rodrygo, 75. Odriozola, 76. Benzema).

Verona s Barákem podlehla sestupujícímu týmu

Fotbalisté Verony s Antonínem Barákem v základní sestavě podlehli v 36. kole italské ligy jistému sestupujícímu Crotone 0:2 a na výhru čekají už sedm zápasů. I přes nepříznivou sérii drží Hellas 10. místo.

Crotone poslal do vedení již po 76 sekundách hry útočník Adam Únás. Druhou přesnou trefu domácích obstaral v 75. minutě po Únásově asistenci Junior Messias.

Na jediné brance Verony měl podíl i Barák. Český reprezentant se po rohovém kopu dostal do souboje se Salvatorem Molinou, který si ve snaze zabránit středopolaři Hellasu v zakončení srazil míč do vlastní branky. Crotone si dobře rozehrané utkání vzít nenechalo a vyhrálo druhý z posledních čtyř zápasů.

Italská fotbalová liga - 36. kolo:

Crotone - Hellas Verona 2:1 (2. Únás, 75. Messias - 87. vlastní S. Molina).

Dortmund získal Německý pohár

Fotbalisté Dortmundu po čtyřech letech vyhráli Německý pohár. Pátý triumf v soutěži si Borussia zajistila finálovým vítězstvím 4:1 nad Lipskem. Po dvou gólech dali Jadon Sancho a Erling Haaland.

Dortmund rozhodl zápas na prázdném stadionu v Berlíně už v prvním poločase, kdy dal tři branky. Za Lipsko snížil v 71. minutě Dani Olmo, ale v závěru se znovu trefil norský kanonýr Haaland.

Lipsko neuspělo ani při své druhé finálové účasti. Předloni nestačilo na Bayern Mnichov. Red Bulls tak dál čekají na první vítěznou trofej. Od příští sezony budou o další úspěch usilovat bez trenéra Juliana Nagelsmanna, který v létě odejde do Bayernu.