Liverpool nasázel v derby pět gólů Evertonu a dál jasně vede. Mourinho poprvé padl

4. 12. 2019 23:28
Fotbalisté Liverpoolu v 15. kole anglické ligy porazili městského rivala Everton 5:2 a tabulku dál vedou o osm bodů před Leicesterem, který rovněž doma zdolal poslední Watford 2:0.
Divock Origi slaví jeden ze svých dvou gólů, kterými pomohl Liverpoolu k výhře 5:2 nad Evertonem | Foto: Reuters

Na Liverpoolu příliš nebylo vidět, že trenér Jürgen Klopp šetřil některé opory v čele s útočníky Muhammadem Salahem a Robertem Firminem. Hned v úvodním dějství je zastoupil dvěma góly Divock Origi, jednou se prosadili Xherdan Shaqiri a Sadio Mané, jenž si připsal i dvě asistence.

Za Everton během divoké první půle zkorigovali skóre Michael Keane a Richarlison. Poslední slovo měl v 90. minutě Georginio Wijnaldum. Suverénní "Reds" v aktuálním ligovém ročníku čtrnáctkrát zvítězili a jednou remizovali a kráčejí k prvnímu anglickému titulu po 30 letech. Trápící se Everton je až osmnáctý v sestupové zóně.

Fotbalisté Tottenhamu poprvé zaváhali pod novým trenérem Josém Mourinhem a prohráli na stadionu Manchesteru United 1:2. Portugalskému kouči tak nevyšel zápas proti bývalému klubu, kde skončil před rokem, a po třech soutěžních výhrách vyšel na lavičce Spurs naprázdno.

United začali na Old Trafford výborně a už v šesté minutě se prosadil útočník Marcus Rashford, který střelou k tyči překonal brankáře Paula Gazzanigu. Za necelých dvacet minut pak aktivní Rashford napálil břevno.

Tottenham v 39. minutě z ojedinělé příležitosti vyrovnal, když se zblízka trefil Dele Alli. Anglický záložník ve čtyřech duelech pod Mourinhem ožil a zaznamenal čtyři góly.

Domácí i do druhého poločasu vstoupili lépe. Moussa Sissoko v pokutovém území fauloval Rashforda a ten v 49. minutě penaltu s přehledem proměnil. United už těsný náskok udrželi, poskočili z desáté na šestou příčku a částečně zmírnili tlak na kouče Oleho Gunnara Solskjaera. Tottenhamu v tabulce patří osmé místo.

Rozjetý Leicester doma porazil poslední Watford 2:0 a vrátil se na druhou pozici o tři body před mistrovský Manchester City. "Lišky" v anglické nejvyšší soutěži vyhrály posedmé za sebou, čímž vyrovnaly klubový rekord z přelomu let 1962 a 1963.

Odpor outsidera zlomil až v 55. minutě proměněnou penaltou Jamie Vardy. Nejlepší střelec soutěže skóroval posedmé v řadě a v sezoně celkem zaznamenal 14 ligových branek. Pojistku Leicesteru přidal v nastavení James Maddison.

Chelsea zdolala nováčka Aston Villu 2:1, zabrala po dvou ligových porážkách za sebou a upevnila si čtvrtou pozici. Ve 24. minutě otevřel skóre domácí Tammy Abraham jedenáctým gólem v ročníku. Krátce před pauzou srovnal Egypťan Trezeguet, o kterého v minulosti usilovala i pražská Slavia. Krátce po změně stran vrátil "Blues" vedení Mason Mount po Abrahamově přihrávce.

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:

Liverpool - Everton 5:2 (6. a 31. Origi, 17. Shaqiri, 45. Mané, 90. Wijnaldum - 21. Keane, 45.+3 Richarlison), Chelsea - Aston Villa 2:1 (24. Abraham, 48. Mount - 41. Trezeguet), Leicester - Watford 2:0 (55. Vardy z pen., 90.+5 Maddison), Manchester United - Tottenham 2:1 (6. a 49. z pen. Rashford - 39. Alli), Southampton - Norwich 2:1 (22. Ings, 43. Bertrand - 65. Pukki), Wolverhampton - West Ham United 2:0 (23. Dendoncker, 86. Cutrone).

Francouzská fotbalová liga - 16. kolo:

Dijon - Montpellier 2:2 (2. vlastní Sambia, 72. Mavididi - 15. Mollet, 29. Savanier), Mety - Rennes 0:1 (39. Hunou), St. Etienne - Nice 4:1 (11. z pen. a 58. Bouanga, 38. Hamouma, 40. Fofana - 15. Dolberg), Toulouse - Monaco 1:2 (40. Sanogo z pen. - 5. Ben Yedder z pen., 84. Martins), Paris St. Germain - Nantes 2:0 (52. Mbappé, 85. Neymar z pen.), Amiens - Remeš odloženo kvůli mlze.

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.