Liverpool dál nahání City, Chelsea doma překvapivě ztratila s Evertonem

16. 12. 2021 23:02
Fotbalisté Liverpoolu porazili v 17. kole anglické ligy doma 3:1 předposlední Newcastle a znovu stáhli náskok vedoucího Manchesteru City na rozdíl jednoho bodu. Třetí Chelsea už je pozadu za obhájci titulu o čtyři body, protože na svém hřišti jen remizovala 1:1 s Evertonem.
Trent Alexander-Arnold a Roberto Firmino slaví gól
Trent Alexander-Arnold a Roberto Firmino slaví gól | Foto: Reuters

Většina týmů se dnes musela obejít bez několika hráčů, kteří měli těsně před zápasem pozitivní test na koronavirus. Liverpool přišel o klíčového stopera Van Dijka, nakažení jsou také Fabinho a Jones. Newcastle se navíc ujal v sedmé minutě překvapivého vedení, zpoza vápna se trefil bývalý hráč "Reds" Shelvey.

Nejproduktivnější útok soutěže ale skóre během čtyř minut otočil. V 21. minutě se nadvakrát prosadil Jota a obrat dokonal z dorážky 15. ligovým gólem v sezoně nejlepší střelec Premier League Salah. Liverpool skóroval v 32. soutěžním utkání v řadě a překonal klubový rekord. V závěru přidal pojistku parádní ránou z dálky Alexander-Arnold.

Problémy s pozitivními testy měla také Chelsea. Podle kouče Thomase Tuchela jsou nakažení Werner, Lukaku, Hudson-Odoi a momentálně zraněný Chilwell, z preventivních důvodů nehrál ani Havertz. Velké potíže se složením sestavy měl ale i Everton, kterému chybělo několik stabilních členů základní jedenáctky, navíc ani nenaplnil lavičku náhradníků.

Chelsea soupeře přestřílela 23:5 a míč držela 80 procent hracího času, na vítězství jí to ale nestačilo. V 70. minutě se sice ujala vedení po Mountově zakončení z úhlu, o čtyři minuty později ale srovnal po standardní situaci Branthwaite. Devatenáctiletý stoper přitom nastoupil poprvé v sezoně a v Premier League zatím odehrál jen čtyři zápasy v sezoně 2019/20.

"Blues" sice neprohráli doma s Evertonem 27. zápas v řadě, už pošesté za sebou ale neudrželi čisté konto. "Karamelky" naopak ukončily čtyřzápasovou sérii venkovních porážek, v tabulce jsou čtrnácté.

Zbývající dnešní duel Leicester - Tottenham byl kvůli koronaviru v týmu domácích odložen. "Lišky" nebudou hrát ani v neděli, stejně jako další celky bojující s pokračujícím šířením nákazy - Brentford, Watford, Norwich a Manchester United. Víkendový program Premier League zatím přišel o pět utkání, celkem bylo za poslední dobu kvůli onemocnění covid-19 odloženo už devět zápasů.

Anglická fotbalová liga - 17. kolo:

Chelsea - Everton 1:1 (70. Mount - 74. Branthwaite), Liverpool - Newcastle 3:1 (21. Jota, 25. Salah, 87. Alexander-Arnold - 7. Shelvey).

Utkání Leicester - Tottenham bylo odloženo.

1. Manchester City 17 13 2 2 40:9 41
2. Liverpool 17 12 4 1 48:13 40
3. Chelsea 17 11 4 2 39:12 37
4. Arsenal 17 9 2 6 23:22 29
5. West Ham United 17 8 4 5 28:21 28
6. Manchester United 16 8 3 5 26:24 27
7. Tottenham 14 8 1 5 16:17 25
8. Wolverhampton 17 7 3 7 13:14 24