Augsburg
43. Aranguiz
15. Jensen
82. Hahn

Hezké sobotní odpoledne, vítejte u on-line přenosu z utkání druhého kola německé bundesligy mezi Bayerem Leverkusen a Augsburgem. Zápas začíná v 15:30.

Po skoro dvouměsíční pauze se naplno rozjel fotbalový kolotoč po celé Evropě. Česká liga už má za sebou dvě kola, druhé kolo se tento víkend hraje v Anglii nebo Francii, startují španělská a italská nejvyšší soutěž. Podruhé se na ligové trávníky vrátí také hráči německé Bundesligy. V té se čeká dominance Bayernu Mnichov, který vyhrál už desetkrát v řadě. Největšími konkurenty by měli být fotbalisté Dortmundu, kteří včera vyhráli i druhé utkání nové sezony. Dále by rádi konkurovali obrovskému favoritovi hráči Lipska a Leverkusenu, kde od léta působí kromě střelce Patrika Schicka i dvacetiletý talent ze Sparty Adam Hložek. Dnes je čeká duel s označením "must-win".

První kolo totiž Bayeru příliš nevyšlo. Nutno uznat, že los nebyl k týmu švýcarského kouče Gerarda Seoaneho příliš přívětivý. Hned na úvod totiž hrál jeho tým na půdě Dortmundu. První půle nebyla od Leverkusenu dobrá, v té druhé přišlo zlepšení, jenže ani české útočné duo nepomohlo srovnat ztrátu z první půle. A to Patrik Schick, loni druhý nejlepší střelec Bundesligy, měl dvě velké příležitosti. V obou případech si ale vylámal zuby na Gregoru Kobelovi v bráně Borussie. V závěru pak došly síly, navíc se nechal vyloučit za hraní rukou mimo vápno brankář a Kapitán v jednom Lukáš Hrádecký. Dnes tak bude chybět stejně jako zranění Wirtz nebo Andrich. Nejvíc absencí tak je v záložník řadě. I tak je dnešní duel ale nutno vyhrát. Nejen kvůli startu, ale i soupeři, který dnes proti nim nastoupí.

Takto dnes nastoupí Bayer Leverkusen do utkání. V sestavě je oproti prvnímu kolu hned pět změn. Namísto vykartovaného Hrádeckého chytá Rus Lunyov. Na levém kraji obrany místo Hincapieho naskočí Mitchel Bakker. Ve středu pole místo zraněného Andriche nastupuje Arangui, který už minule střídal německého záložníka. Partnera mu bude dělat Ezequiel Palacios. Z jednoho křídla bude hrát Moussa Diaby, z toho druhého dnes nastoupí namísto Bellarabiho Adam Hložek. Toho tak čeká první ostrý start v základní sestavě. Pod hrotem Patrikem Schickem pak naskočí místo Demirbaye ofenzivnější Sardar Azmoun. Velmi ofenzivní sestava tedy od kouče Seoaneho.

Bayer Leverkusen totiž nastoupí v druhém kole Bundesligy na domácím trávníku proti celku z Augsburgu, který se pohybuje v nižších patrech soutěže a dost možná bude mít opět problémy se setrváním v soutěži. V minulém ročníku zůstal jen pět bodů nad hranicí baráže a po sezoně tak došlo k výměně na trenérské židli. Markuse Weinzierla nahradil mladý osmatřicetiletý Enrico Maassen, který přišel k týmu z rezervního celku Borussie Dortmund. Jenže vstup do sezony byl od Augsburgu katastrofický. V prvním kole totiž na domácím hřišti podlehl Freiburgu vysoko 0:4. Navíc branku vstřelil ještě na jaře jejich útočník Michael Gregoritsch. Dnes tedy budou chtít nápravu, ale čeká je těžká práce.

Hned čtyři změny udělal Augsburg v základní sestavě. Tři jsou defenzivního rázu, šanci dostávají Gummy, Pedersen, vepředu pak Fin Jensen.

Oba celky už jsou na trávníku. Domácí budou hrát v červených dresech, hosté v bíločerném.

Utkání začalo. Sudí Cortus poprvé pískl do píšťalky.

3

Domácí se budou snažit útočit, přeci jen hrají doma, jsou papírovým favoritem a chtějí získat první body. V úvodu jsou ale nepřesní.

5

Po standardní situaci se vepředu dostal k míči dnešní kapitán Jonathan Tah, vybojoval ale jen rohový kop.

9

Demirovič si naběhl do vápna, sudí nechal pokračovat, ale až v době, když bosenský útočník přihrával do malého vápna, pomezní zvedl praporek na znamení ofsajdu.

12

Diaby si narážel s Azmounem, ale francouzského křídelníka hostující obrana zastavila.

15

Hosté se překvapivě dostávají do vedení. Iago z levé strany našel ve vápně Demiroviče. Ten se nerozpakoval a z první prostrčil míč mezi oba obránce na Fredrika Jensena a finský útočník šikovně obstřelit Lunyova.

17

Z dálky zkoušel pálit Azmound, ale s tím Gikiewicz neměl problém.

18

Moussa Diaby hledal z druhé vlny nabíhajícího Palaciose, ten se ale ke střele nedostal.

20

Z rohu vápna zkusil levačkou na zadní tyč vypálit Diaby, ale jeho střela postrádala razanci.

23

Po rychlém výhozu Lunyova chtěl utéct hostující obraně Diaby, ale příliš si předkopl míč před sebe.

27

Hložek pěkně kombinoval s Bakkerem, jeho kolmice však k nizozemskému obránci neprošla. Míč se pak odrážel zpět do vápna, ale Azmounovi chyběly dva kroky.

30

Mitchel Bakker na hranici vápna hloupě ztratil míč, Demirovič se nerozpakoval a vypálil, Lunyov míč vyrazil na roh.

32

Tapsoba hledal dlouhým míčem někoho vepředu, ale dal do něj příliš mnoho razance.

34

Pokud je někdo z ofenzivy Bayeru aktivní, je ho Moussa Diaby. Ten nejprve hledal průnikovkou Schicka, před nímž obrana míč odvrátila, a poté jeho centr zakončil hlavou mimo Azmoun.

35

Prví žlutá karta utkání. Na svědomí ji má Mads Pedersen. Dánský obránce totiž zatáhl za dres pronikajícího Bakkera.

39

Hložek pěkně narazil Frimpongovi, ale pravý obránce špatně zpracoval míč.

42

Druhým potrestaným hráčem je Ermedin Demirovič.

43

Domácí dokázali před pauzou srovnat. Diaby skvěle našel ve vápně Hložka, jehož ránu z otočky zablokoval Udokhai, míč však srazil jen na hranici vápna. Tam stál připravený Charles Aranguiz a parádním volejem rozvlnil síť.

45

Nastavovat se budou 4 minuty.

45+1

Diaby hledal ve vápně Schicka, hostující obrana ale byla opět připravena.

45+4

Po ostrém střetu dostal kopačkou do hlavy Palacios, je ošetřován a není jisté, zda-li po pauze bude pokračovat.

45+6

Bayer mohl ještě v závěru nastavení otočit skóre. Tapsoba krádně nakopl míč zezadu až do vápna na úplně volného Azmouna. Íránský útočník ale hlavou těsně minul bránu. To je vše, co jsme v 1. dějství stihli.

První půle nebyla pro Leverkusen úplně podle představ. I tak ale nakonec mohli jít domácí do šatny s vedením. Od 15. minut však prohrávali, když si mezi oba stopery šikovně naběhl Jensen a pohodlně zakončil. Bayer se pak snažil hrát, ale minimálně první půlhodina nebyl směrem dopředu vůbec dobrá. Poté se začala situace zlepšovat, až se těsně před pauzou trefil volejem Aranguiz. V nastaveném času mohl dokonce otočit Azmoun, ale bránu netrefil. Druhá půle je stále otevřená.

Druhá půle odstartovala, oba týmy zahájily se stejnými sestavami. Ezequiel Palacios tak může pokračovat.

48

První střelecký pokus Adama Hložka, který mířil mezi tři tyče. Český útočník si vyměnil míč s Diabym a z hranice vápna pálil z kroku, ale jeho nedůrazný pokus hostující brankář Gikiewicz chytil.

51

K podobné střele jako Hložek se na druhé straně dostal Demirovič, ale výsledek byl stejný.

53

Rychlý brejk domácích vedl Diaby, ale Frimpong pak po jeho přiťuknutí z pravé strany nedostal míč přes Gikiewicze.

54

Po rychlém přenesení hry se Adam Hložek z levé strany dostal do vápna, ale jeho rána byla zablokována.

58

Bakker hledal centrem ve vápně Schicka, před ním ale obrana Augsburgu zasáhla včas.

60

Rafal Gikiewicz drží Augsburg v zápase. Moussa Diaby si totiž naběhl do vápna, navedl si míč na levačku a vypálil. Jeho pokus srazil Iago a míč přes polského brankáře letěl do brány. Ten však na poslední chvíli skočil a vyrazil jej nad břevno.

61

Adam Hložek poslal dobrý centr od rohového praporku, Sarda Azmoun však trefil znovu polského brankáře.

62

Hned trojí střídání připravil kouč Gerardo Seoane. Na levém kraji obrany se místo Bakkera objevil Hincapie, středu pole by měl dodat kreativitu Kerem Demirbay, ten vystřídal Palaciose. Skončil i Adam Hložek, toho nahradil Amine Adli.

65

Trojí střídání i v kádru Augsburgu. Hřiště opustili Iago, Jensen a Demirovič. Nahradili je Caligiuri, Niederlechner a Hahn.

68

Hincapie zablokoval pokus Caligiuriho, hosté budou kopat roh.

69

Sardar Azmoun dnes nemá dobrý den. Íránský střelec se po dobré práci Adliho se Schickem dostal do 100% šance, znovu ale nechal vyniknout Gikiewicze. Následně sice Aranguiz dorazil míč do sítě, ale pomohl si faulem.

71

Šancí přibývá, Azmoun tentokrát našel Diabyho, jeho ránu ale zabránil Uduokhai. Ten dnes má na kontě několik bloků.

73

Tak to už začíná být velký zmar. Diaby napodobuje Azmoun a selhává v další jasné gólové příležitosti. Po odkopu Tapsoby se dostal rychlý křídelník do sóla, ale míč napálil přímo do gólmana Gikiewicze.

75

Sudí Cortus se toho nebojí. Na půli hřiště odpískal simulování a hostujícímu Rxhbecajovi dal žlutou kartu.

78

Adli si pěkně narazil s Demirbayem, jenže Azmoun se Schickem se nedostali ke střele. Vybojovali jen rohový kop.

79

Ve vápně to vře, hráči se pošťuchují, žlutou kartu si vysloužil v potyčce hodně aktivní i hlučný Sardar Azmoun. Vše vzniklo tak, že íránský útočník posunul za čáru ošetřivaného hráče hostů.

82

Hosté se dostali nečekaně do vedení. Po odkopu se dostal ke střele Andre Hahn a prostřelil Lunyova. Nejprve byla branka zrušena, jelikož v ofsajdu stojící Niederlechner údajně bránil ve výhledu. Po přezkoumání videa však sudí Cortus rozhodl, že útočník hostí se do hry nezapojil a Augbusrg tak senzačně vede.

86

Demirbayův centr lehce líznul v malém vápně Schick, ale Gikiewicz stál znovu na svém místě.

87

Dvě změny v kádru Leverkusenu. Kossounou nahradil Frimponga a Pohjanpalo vystřídal Aranguize.

88

Střídají i hosté. Maiera vystřídal Bauer.

88

Max Bauer není na hřišti ani minutu a už dostal žlutou kartu, když ostře u lajny sestřelil pronikajícího Adliho.

90

Kapitán Jonathan Tah se zjevil po centru Demirbaye sám na zadní tyči, jenže jeho hlavička skončila nad bránou.

90

Nastavovat se bude 7 minut. Dlouho se totiž ošetřovalo.

90+2

Rafal Gikiewicz je dnes všude. Teď si došel odvážně sám pro centr Demirbaye.

90+3

Další Diabyho centr poslal Azmoun znovu nad bránu.

90+4

Rexhbecaj dohrál, nahradil jej Pepi.

90+6

Závěr už je zmar od Leverkusenu, který se snaží do plných skórovat, ale už nepřicházejí ani šance.

90+8

Hosté se ještě v závěru dočkali třetí branky, ale Niederlechner využil ofsajdového postavení.

Je hotovo, Augsburg senzačně vítězí na půdě Leverkusenu 2:1.

Bayer Leverkusen je po dvou kolech bez bodu. Pro tým, který chce hrát minimálně na příčkách zajišťující Ligu mistrů nedejbože o titul, je to zoufale málo. Prohra na hřišti Dortmundu se dá pochopit, dnešní selhání s Augsburgem je však velkým problémem. Domácí od 15. minuty prohrávali, do půle však srovnali a mohli i otočit.

V druhém dějství Leverkusen mohl vstřelit klidně 5 nebo 6 branek, Azmoun i Diaby měli každý několik 100% šancí, ale vždy si vylámali zuby na skvělém brankáři Gikiewiczovi. Ten je jasným hrdinou utkání. Byl by i při remíze, z ojedinělé akce ale hosté 10 minut před koncem ještě vylepšili svůj bodový zisk. Augsburg bere nečekané tři body.

Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.