Juventus padl s Janovem, lídra srazil syn kouče Atlética Madrid. Džeko zase pálil ostrými

Aktualizováno 27. 11. 2016 23:05
Lazio Řím se v neúplné tabulce italské ligy posunulo na třetí místo, stalo se tak po dnešní jednogólové výhře nad Palermem. Juventus padl s Janovem 1:3 a náskok úřadujících mistrů na čele tabulky se ztenčil.
Radost fotbalistů FC Janov po vítězství nad Juventusem
Radost fotbalistů FC Janov po vítězství nad Juventusem | Foto: Reuters

Řím- Fotbalisté Juventusu ve 14. kole italské ligy překvapivě podlehli FC Janov 1:3. Skóre zápasu otevřel Giovanni Simeone, syn kouče Atlética Madrid Diega, dvěma brankami ve 3. a 13. minutě, po půlhodině hry si srazil míč do vlastní sítě Alex Sandro. V závěru jen snížil Miralem Pjanič. FC Janov tak ukončil tři zápasy trvající čekání na vítězství, naopak Juventus prohrál po čtyřech ligových výhrách.

Turínský trenér Massimiliano Allegri musel řešit problémy v sestavě před zápasem i v jeho průběhu. Kvůli zranění nemohl nasadit útočníka Paula Dybalu a obránce Andreu Barzagliho, po půlhodině hry musel navíc ze stejného důvodu vystřídat dalšího stopera Leonarda Bonucciho.

Pouze na lavičce začal utkání kanonýr Gonzalo Higuaín, jenž kvůli problémům se stehenním svalem vynechal úterní zápas Ligy mistrů v Seville. Na hřiště se dostal až ve druhém poločase. Ve snaze změnit výsledek navíc Allegri využil i třetí střídání a už nemohl zareagovat na zranění Daniho Alvese patnáct minut před koncem zápasu. Juventus tak dohrával v deseti.

Jeho porážka se ale zrodila už v první půli, za stavu 0:3 odcházeli v poločase do šaten hráči Juventusu naposledy v roce 2005 proti AC Milán. Tehdy se jim povedlo ve druhém poločase pouze snížit jediným gólem a stejný scénář nabídl zápas v Janově. V 82. minutě se z přímého kopu trefil Pjanič.

Střelec úvodních dvou gólů Simeone tak vykročil ve šlépějích svého slavnějšího otce Diega, současného kouče Atlética Madrid. Ten v italské lize oblékal dres Pisy, Interu Milán a Lazia. Proti Juventusu se prosadil třikrát, naposledy za římský celek v roce 2000. Jejich rodinné trefy dělilo 6084 dní.

Po hodině hry mohl dokonce mladší Simeone završit hattrick, ale v dobré šanci ho vychytal Gianluigi Buffon. I tak se stal prvním hráčem FC Janov od sezony 2009/10, kterému se povedlo dát v zápase s Juventusem dva góly.

Bodová série Lazia pokračuje

Hráči Lazia Řím zvítězili v Palermu 1:0 a bodovali podeváté za sebou. Naopak jejich soupeř prohrál posedmé v řadě a stanovil svou historicky nejhorší sérii v domácí soutěži.

Bergamo vyhrálo 2:0 v Boloni, za tu nastoupil Ladislav Krejčí, jenž byl v 83. minutě střídán. Celý zápas za Udine odehrál na hřišti Cagliari další český hráč Jakub Jankto, porážce 1:2 však nezabránil.

Bravurní vstup do zápasu předvedli hráči AS Řím při vítězství 3:2 nad Pescarou. Díky rychlým zásahům Edina Džeka, jenž ve čtvrtek nastřílel v Evropské lize hattrick Plzni, vedli už v 10. minutě o dvě branky.

Po přestávce však hosté zápas zdramatizovali. Po hodině hry snížili a stejně zareagovali, když AS Řím vrátil z penalty dvougólové vedení Diego Perotti. Navzdory závěrečnému tlaku hostů si ale favorit body vzít nenechal.

Vedle jejich zisku mohli vítězové oslavit dvě jubilea. Klubová ikona Daniele De Rossi nastoupil ke 400. ligovému zápasu za AS, Radja Nainggolan pak hrál utkání číslo 100. Výhra jejich tým posunula na druhé místo tabulky před AC Milán, který má ale taktéž 29 bodů. Od první příčky oba celky dělí čtyři body.

Italská fotbalová liga - 14. kolo:

Palermo - Lazio Řím 0:1 (31. Milinkovič-Savič), Boloňa - Bergamo 0:2 (15. Masiello, 68. Kurtič), Cagliari - Udine 2:1 (35. Farias z pen., 59. Sau - 51. Fofana), Crotone - Sampdoria Janov 1:1 (43. Falcinelli - 72. Fernandes), FC Janov - Juventus Turín 3:1 (3. a 13. Simeone, 29. vlastní Sandro - 82. Pjanič), AS Řím - Pescara 3:2 (7. a 10. Džeko, 71. Perotti z pen. - 60. Memushaj, 74. Caprari).