Staral se o pýchu Lazia, ale velebil Duceho. Tým chovatele orla okamžitě vyhodil

Sport Sport
23. 10. 2021 11:00
Orel Olympia, živý maskot fotbalistů Laza Řím, přišel o svého trenéra a chovatele. Přistihli ho, jak před tribunami zvedla ruku ve fašistickém pozdravu a vzýval diktátora Benita Mussoliniho.
Fotbalista Francesco Acerbi s živým maskotem klubu Lazio Řím, orlem Olympia.
Fotbalista Francesco Acerbi s živým maskotem klubu Lazio Řím, orlem Olympia. | Foto: Reuters

Před zápasem se majestátně proletěl nad trávníkem Olympijského stadionu v Římě a pak se vrátil ke svému chovateli. Orel Olympia patří neodmyslitelně k fotbalovému klubu Lazio Řím. Ale teď bude mít nového trenéra.

Jeho dosavadní "pán" Juan Bernabe po jedenácti letech končí. Může si za to sám. Fanoušci ho totiž přistihli, jak během vypjatého duelu s Interem Milán směrem k tribunám zvedá ruku ve fašistickém pozdravu a vykřikuje slovo "Duce". Tedy oslovení nechvalně známého vůdce italských fašistů Benita Mussoliniho.

Jakmile se inkriminované video dostalo na sociální sítě, byl Bernabeho osud zpečetěn. Tým z hlavního města Itálie ho okamžitě propustil.

"Udělal jsem to, nepopírám. Mussoliniho respektuji. Udělal pro Itálii to, co Franco pro Španělsko," prohlásil španělský chovatel pro list Il messaggero. Nešťastné gesto prý bral jako vojenský pozdrav. To, že je v Itálii zakázaný, údajně nevěděl.

Orel Olympia ovšem nezůstane bez svého opatrovatele dlouho, tým začal okamžitě hledat náhradu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy