Staral se o pýchu Lazia, ale velebil Duceho. Tým chovatele orla okamžitě vyhodil

Sport Sport
23. 10. 2021 11:00
Orel Olympia, živý maskot fotbalistů Laza Řím, přišel o svého trenéra a chovatele. Přistihli ho, jak před tribunami zvedla ruku ve fašistickém pozdravu a vzýval diktátora Benita Mussoliniho.
Fotbalista Francesco Acerbi s živým maskotem klubu Lazio Řím, orlem Olympia.
Fotbalista Francesco Acerbi s živým maskotem klubu Lazio Řím, orlem Olympia. | Foto: Reuters

Před zápasem se majestátně proletěl nad trávníkem Olympijského stadionu v Římě a pak se vrátil ke svému chovateli. Orel Olympia patří neodmyslitelně k fotbalovému klubu Lazio Řím. Ale teď bude mít nového trenéra.

Jeho dosavadní "pán" Juan Bernabe po jedenácti letech končí. Může si za to sám. Fanoušci ho totiž přistihli, jak během vypjatého duelu s Interem Milán směrem k tribunám zvedá ruku ve fašistickém pozdravu a vykřikuje slovo "Duce". Tedy oslovení nechvalně známého vůdce italských fašistů Benita Mussoliniho.

Jakmile se inkriminované video dostalo na sociální sítě, byl Bernabeho osud zpečetěn. Tým z hlavního města Itálie ho okamžitě propustil.

"Udělal jsem to, nepopírám. Mussoliniho respektuji. Udělal pro Itálii to, co Franco pro Španělsko," prohlásil španělský chovatel pro list Il messaggero. Nešťastné gesto prý bral jako vojenský pozdrav. To, že je v Itálii zakázaný, údajně nevěděl.

Orel Olympia ovšem nezůstane bez svého opatrovatele dlouho, tým začal okamžitě hledat náhradu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy