Lampard rozházel peníze a neumí si poradit s hvězdami, už se mluví o jeho nástupci

mar mar
5. 1. 2021 14:05
Na lavičce londýnského velkoklubu si vylámali zuby věhlasní trenéři Antonio Conte a Maurizio Sarri, teď je v čele legenda Chelsea Frank Lampard. S trénováním má výrazně méně zkušeností, ale čelí stejně nesmlouvavému tlaku.
Frank Lampard.
Frank Lampard. | Foto: Reuters

Vysmívaný Arsenal je nebezpečně blízko

Nejen fanoušci Blues po drahých letních nákupech čekali, že se Chelsea bude v sezoně rvát o přední příčky, v posledních týdnech se ale spíše propadá do šedivého středu tabulky a od vysmívaného Arsenalu ji dělí jen tři body.

V našlapané Premier League to sice současně znamená stejně velkou ztrátu na čtvrtou příčku zaručující Ligu mistrů, přesto v londýnském klubu mají důvod k nervozitě. Chelsea zvládla vyhrát jen jeden zápas z posledních pěti a ani na hřišti to zdaleka není to pravé ořechové.

Lampardovi přitom skvěle vyšla první sezona v roli hlavního trenéra. S omezenými možnostmi (kvůli embargu na přestupy) dokázal zajistit postupy do Ligy mistrů a do finále FA Cupu.

V létě pak přišly velké nákupy. Kai Havertz, Hakim Ziyech, Timo Werner, Thiago Silva, Edouard Mendy. Chelsea utrácela násobně více než jakýkoliv jiný klub v Premier League.

S každým podpisem tlak na Lamparda rostl. Čtvrté místo bylo v minulé sezoně příjemným překvapením, teď je to nutnost. A cíle jsou rozhodně výš.

Hůř začal jen Mourinho

Jenže výsledky se zatím nedostavují a tým prožil velmi špatný prosinec. Z pěti zápasů vytěžil jen čtyři body. V lednu pak hned navázal prohrou 1:3 proti Manchesteru City. Soutěž je za polovinou a vytyčené cíle jsou dále než loni.

V tak špatné situaci se před Lampardem ocitl v éře miliardáře Romana Abramoviče jen José Mourinho při svém druhém působení. Všichni ostatní trenéři Chelsea na tom byli lépe. Takovou situaci pod Abramovičem nikdo neustál, všímá si The Guardian.

Pro extrémně drahé posily, jako jsou Werner, Havertz, Ziyech, pak nedokáže Lampard najít na hřišti adekvátní uplatnění. Werner vystřídal čtyři různé pozice v sestavě, Havertz dokonce pět. Zatím bez viditelnějšího úspěchu či náznaku, kde by mohl být týmu nejplatnější.

Lampard navíc v drahými nákupy posíleném kádru opomíjí některé mladíky, kteří by měli být pro Chelsea nejen velkými přísliby do budoucna, ale také tahouny, jako například křídelníka Calluma Hudsona-Odoie.

Dvacetiletý rychlík v uplynulých zápasech vždy patřil mezi nejlepší na hřišti v dresu Blues, přesto dál v základu dostávají přednost Christian Pulisic či Ziyech, případně letní posila Werner. Lampard Hudsona-Odoie chválí, ale v dosavadní sezoně mu dal prostor jen slabých 328 minut. Přesto stihl dát dva góly a připravit řadu gólových šancí pro své spoluhráče.

Není jen ve formě. Je to teď nejlepší křídelník Chelsea, glosuje tento případ server Football London. K tomu se přidávají informace, že hráči v kabině nejsou úplně spokojení. Ať už s herním vytížením, nebo se svou konkrétní rolí na hřišti.

Londýnem se mezitím už šíří zvěsti, že Chelsea má za Lamparda vyhlédnutou náhradu. Thomas Tuchel se zdá být ideální volbou. Nedávno propuštěný trenér PSG dobře zná z bundesligy krajany Havertze a Wernera, navíc umí velmi dobře pracovat s mladými hráči, jako je právě Hudson-Odoi. Po angažmá v Paříži, kdy se musel popasovat s řadou hvězd včetně Neymara, ho pak jen tak nějaká osobnost v kabině nerozhodí.

Video: O2 TV Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy