Manchester City mocně vykročil k titulu. Na Anfieldu rozebral neškodný Liverpool

Aktualizováno 7. 2. 2021 22:17
Lídr anglické fotbalové ligy Manchester City porazil ve šlágru 23. kola 4:1 mistrovský Liverpool. Dva góly dal německý záložník Ilkay Gündogan a "Citizens" vyhráli na stadionu Anfield po téměř 18 letech.
Raheem Sterling střílí jednu ze čtyř branek Manchesteru City.
Raheem Sterling střílí jednu ze čtyř branek Manchesteru City. | Foto: Reuters

Protože žádný z jejich nejbližších pronásledovatelů včetně hlavního konkurenta Manchesteru United nedokázal o víkendu vyhrát, vedou tabulku před městským rivalem už o pět bodů.

Tottenham se po třech porážkách dočkal vítězství 2:0 nad West Bromwichem. Tříbodový zisk zařídili domácím kanonýři Son Hung-min a Harry Kane, který se vrátil do sestavy po zranění. Leicester nevyužil šanci dotáhnout se na druhé místo a pouze remizoval 0:0 na hřišti Wolverhamptonu.

Souboj obhájců titulu s druhým týmem minulé sezony mohl Gündogan gólově otevřít už v závěru první půle, záložník "Citizens" ale z pokutového kopu vůbec netrefil bránu. Napodobil spoluhráče Rijáda Mahrize a Kevina De Bruyneho, kteří v nedávné době naložili s penaltou proti "Reds" stejným způsobem.

Gündogan se ale dočkal v 49. minutě, kdy za bezmocného Alissona dorazil střelecký pokus Phila Fodena. Německý záložník dal poprvé v kariéře deset soutěžních branek v sezoně.

Vyrovnání zařídil v 63. minutě z penatly nejlepší ligový střelec Muhammad Salah, pak se ale znovu prosadil Gündogan. Hrdina zápasu využil velkou Alissonovu chybu v rozehrávce a po Fodenově přihrávce uklidil míč do odkryté branky. Vzápětí přidali další góly Foden a po další Alissonově chybě Raheem Sterling, který se stal po Lionelu Messim (211) a Sergiu Agüerovi (120) třetím hráčem, jenž dal pod vedením kouče Pepa Guardioly přes sto gólů.

"Citizens" prodloužili vítěznou sérii na 14 soutěžních utkání. "Reds" doma prohráli v lize potřetí za sebou poprvé od roku 1963 a na své přemožitele ztrácejí ze čtvrtého místa deset bodů.

Kapitán Tottenhamu Kane vynechal dvě ligová utkání a návrat oslavil dvanáctým gólem v sezoně. V 54. minutě převzal míč za obranou a pohotově ho poslal ke vzdálenější tyči. Dvojnásobný nejlepší kanonýr Premier League dal za "Kohouty" v 317. zápase 208. branku a dotáhl se na druhého nejlepšího střelce klubové historie Bobbyho Smithe.

O čtyři minuty později přidal pojistku jeho parťák z nejproduktivnějšího útočného dua soutěže Son Hung-min, který stál na konci rychlého protiútoku. Také korejský útočník skóroval podvanácté v ročníku. Tottenham doma uspěl po více než měsíci.

West Bromwich zůstává předposlední a v případě bodového zisku Sheffieldu ve večerním duelu s Chelsea se může propadnout na úplné dno tabulky. Pod vedením nového trenéra Sama Allardyce inkasovali "Baggies" v prvních deseti zápasech 28 branek, což je vyrovnání negativního rekordu Premier League.

Leicester je společně s Manchesterem United nejúspěšnější tým na hřištích soupeřů a právě "Rudé ďábly" mohl v případě vítězství bodově dohnat. "Liškám" se ale skórovat nepodařilo, přestože se do hry v průběhu utkání dostal po čtyřzápasové absenci i uzdravený kanonýr Jamie Vardy.

Na páté místo o skóre před West Ham se posunula Chelsea, která vyhrála 2:1 na hřišti posledního Sheffieldu. "Blues" po vlastním gólu Antonia Rüdigera poprvé pod vedením kouče Thomase Tuchela inkasovali, branka Masona Mounta a proměněná penalta Jorginha jim ale zajistily třetí výhru v řadě.

Anglická fotbalová liga - 23. kolo:

Tottenham - West Bromwich 2:0 (54. Kane, 58. Son Hung-min), Wolverhampton - Leicester 0:0, Liverpool - Manchester City 1:4 (63. Salah z pen. - 49. a 73. Gündogan, 76. Sterling, 83. Foden), Sheffield United - Chelsea 1:2 (54. vlastní Rüdiger - 43. Mount, 58. Jorginho z pen.).

1. Manchester City 22 15 5 2 43:14 50
2. Manchester United 23 13 6 4 49:30 45
3. Leicester 23 13 4 6 39:25 43
4. Liverpool 23 11 7 5 44:29 40
5. Chelsea 23 11 6 6 38:24 39
6. West Ham United 23 11 6 6 34:28 39
7. Everton 21 11 4 6 34:28 37
8. Tottenham 22 10 6 6 36:22 36