Kadeřábek nahrál na gól a pomohl týmu k remíze, Dortmund ovládl vestfálské derby

8. 12. 2018 17:55
Vestfálské derby ve 14. kole německé ligy ovládli fotbalisté Dortmundu, kteří vyhráli na hřišti rivala Schalke 2:1 a zůstávají neporažení. Bayern po čtyřech zápasech vyhrál domácí zápas, s Norimberkem si poradil 3:0. Pavel Kadeřábek odehrál celý zápas za Hoffenheim a přihrál na vyrovnávací gól při remíze 2:2 na hřišti Wolfsburgu. Hertha Berlín porazila na svém hřišti Frankfurt 1:0, Vladimír Darida zůstal celý zápas na domácí lavičce náhradníků.
Pavel Kadeřábek slaví gól
Pavel Kadeřábek slaví gól | Foto: ČTK

Dortmund se dostal do vedení už v sedmé minutě, kdy Reus ve svém 150. bundesligovém utkání za Borussii našel z přímého kopu přesně hlavu Delaneyho a ten nedal Fährmannovi šanci. Dánský záložník se trefil poprvé po letním příchodu z Brém. Domácí vyrovnali po hodině hry z penalty po Reusově faulu. S přehledem ji proměnil Caligiuri.

Vypjatý závěr přinesl rozhodnutí v 74. minutě. Sancho rozjel akci v hloubi pole, narazil si se střídajícím Guerreirem a z úhlu poslal míč podél padajícího Fährmanna. Osmnáctiletý anglický talent je nejmladším hráčem Borussie, který zaznamenal šest bundesligových gólů v sezoně.

Bavorské derby mezi Bayernem a Norimberkem rozhodl dvěma góly v první půlhodině kanonýr Lewandowski. Nejprve se trefil hlavou, pak z dorážky. Trojnásobný nejlepší střelec bundesligy dal dva góly v jednom zápase už ve 42. utkání, lepší bilanci má pouze Gerd Müller (55).

Ve druhém poločase se po chybné rozehrávce brankáře Bredlowa dostal k dorážce Ribéry a vstřelil svůj první ligový gól v sezoně. Na posledních dvacet minut se dostal na hřiště i český záložník Norimberku Ondřej Petrák.

Hoffenheim vedl na hřišti Wolfsburgu od čtvrté minuty zásluhou Belfodila, domácí ale slepenými góly vývoj otočili. V 28. minutě si Bičakčič srazil centr do vlastní branky, o tři minuty později skóroval Ginczek. Přesto si Hoffenheim nakonec odvezl z Volkswagen Areny bod za remízu. V 71. minutě vrátil Kadeřábekhlavou před bránu centr z levé strany a našel osamoceného Kramariče.

Hoffenheim neprohrál v lize sedm zápasů v řadě a je sedmý. Posunula se před něj Hertha, o jejíž výhře nad Frankfurtem rozhodl ve 40. minutě po rohovém kopu hlavou Grujič. Berlínský celek se bodově na soupeře dotáhl a zůstal za ním jen o skóre.

Německá fotbalová liga - 14. kolo:

Bayern Mnichov - Norimberk 3:0 (9. a 27. Lewandowski, 56. Ribéry), Freiburg - Lipsko 3:0 (12. Petersen, 45.+1 Waldschmidt, 52. Frantz), Leverkusen - Augsburg 1:0 (75. Alario), Schalke - Dortmund 1:2 (61. Caligiuri z pen. - 7. Delaney, 74. Sancho), Wolfsburg - Hoffenheim 2:2 (28. vlastní Bičakčič, 31. Ginczek - 4. Belfodil, 71. Kramarič), Hertha Berlín - Eintracht Frankfurt 1:0 (40. Grujič).

MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Vyhláška stanovuje nejvyšší možné částky, jaké mohou lidé za domov seniorů, stacionář, pečovatelskou službu, stravování či pomoc s nákupem dát. Ceny platí od roku 2014. Kraje, obce i poskytovatelé péče si stěžují na nedostatek peněz. Poukazují na rostoucí náklady, ale i na zvyšování penzí a příspěvků na péči. Sněmovna loni ministerstvu uložila vyhlášku do konce září novelizovat, resort předpis nezměnil.

před 19 minutami

Sparta zadarmo přivedla slovenského brankáře Holce

První posilou sparťanských fotbalistů na příští sezonu se stal gólman Dominik Holec. Pětadvacetiletý člen širšího kádru slovenské reprezentace přišel na Letnou jako volný hráč z Žiliny, která je kvůli koronavirové krizi v likvidaci. S Pražany Holec podepsal smlouvu do konce června 2023.

"Dominik má velký podíl na tom, že Žilina byla před přerušením soutěží druhá v tabulce slovenské ligy s druhým nejnižším počtem inkasovaných gólů. Žilina přitom hraje hodně ofenzivním stylem. Dominik měl v poslední sezoně druhý nejvyšší počet úspěšných zákroků ze všech brankářů v tamní lize," řekl pro klubový web sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

"U nás dostane příležitost, aby prokázal své schopnosti. Jeho příchodem budeme mít na brankářském postu výraznou konkurenci, která ze všech gólmanů vymáčkne maximum," doplnil Rosický.

Holec strávil prakticky celou kariéru v Žilině, pouze si odskočil na pár hostování. V tomto ročníku slovenské ligy nastoupil k 22 zápasům a připsal si 11 nul.

"Těším se na nové výzvy ve skvělém týmu, ve skvělém městě a s výbornými fanoušky. Ty pocity jsou opravdu skvělé, těžko to vylíčit slovy. Ještě si to asi úplně neuvědomuju, teprve to na mne dolehne. Věřím, že spolu budeme úspěšní a mužstvu pomůžu co nejvíc," uvedl Holec.

"Odmalička jsem zvyklý bojovat o místo v bráně, nikdy jsem neměl nic jisté. Vím, jak velká je tu konkurence, ale to člověka posouvá dopředu, můžete se zlepšovat," dodal rodák z Českých Budějovic, který si už od českého trenéra Pavla Hapala vysloužil pozvánku do slovenské reprezentace, ale start si zatím nepřipsal.

Žilina z finančních důvodů po přerušení soutěže kvůli pandemii koronaviru ukončila s hráči smlouvu. Ze stejného klubu už na začátku května získala Viktoria Plzeň Filipa Kašu a Miroslava Káčera. Všichni tři hráči budou moci v českých klubech nastoupit až v příští sezoně a s týmy zatím budou jen trénovat.