Nemůžu dostat Součka s Coufalem ze hřiště, říká Moyes. Chce koupit další takové

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 1. 2021 11:01
Poprvé od 1. ledna, kdy brankou Tomáše Součka vyhráli na hřišti silného Evertonu a rozesmátý tančící kouč David Moyes povolil pivo, nastoupí fotbalisté West Hamu v anglické Premier League. V sobotu odpoledne hostí na London Stadium sestupem ohrožené Burnley.
Budou se Hammers znovu radovat? Burnley mají co vracet.
Budou se Hammers znovu radovat? Burnley mají co vracet. | Foto: Reuters

Vladimír Coufal a Tomáš Souček v pondělí naplno poznali pověstné kouzlo FA Cupu. Tedy především osmadvacetiletý obránce, který na bahnitém a deštěm zkrápěném plácku týmu Stockport County z páté nejvyšší soutěže odehrál plnou porci devadesáti minut.

Stejně jako v Goodison Parku rozhodli Hammers jediným gólem v závěrečné desetiminutovce, hlavou trefil postup stoper Craig Dawson.

"Má první zkušenost s FA Cupem byla zajímavá. Nikdy na to nezapomenu," hodnotil Coufal postup do čtvrtého kola nejstarší fotbalové soutěže světa.

Souček, nominovaný na nejlepšího hráče Premier League za prosinec, si střihnul závěrečných 25 minut, po ďábelském programu v závěru minulého roku si tak mohl konečně dopřát trochu oddechu. I když, oddechu… 

Manažer David Moyes v jednom z posledních rozhovorů odhalil nevídanou pracovní morálku obou českých reprezentantů.

"Je strašně obtížné vůbec dostat Tomáše a Vladimíra z tréninkového hřiště. Jejich chuť pořád se zlepšovat je obrovská," uvedl skotský kouč. Dva bývalí slávisté se mu stali oslím můstkem pro téma aktivity West Hamu v lednovém přestupním termínu.

"Chceme koupit další takové. Přesně tohle je typ charakteru, který hledám. Chci vybudovat plně charakterní tým, na který je spoleh v každém ohledu. Jakmile toho dosáhneme, můžeme pokračovat ve stavbě naší pyramidy," vyjádřil se vzletně sedmapadesátiletý rodák z Glasgow.

Fanoušci hltají každou přestupovou fámu, každý šproch, a že jich je požehnaně, včetně těch o dalších slávistech. Ať už je to Ondřej Kolář, Abdallah Sima, Jan Bořil, sparťanský klenot Adam Hložek nebo odvážná přání o angažování francouzského kanonýra Oliviera Girouda, po jehož boku stojí mezi spekulacemi na přestup snad patnáct dalších útočníků evropského formátu, od Arkadiusze Milika přes Patsona Daku až k Diegu Costovi.

Moyes ale přestupové vášně klidní. I když klub prodal za 20 milionů liber do Ajaxu Amsterdam nákladného forvarda Sebastiena Hallera, nebude panikařit a nahánět náhradu za každou cenu.

"Chci přivést jedině ty správné hráče, nechci dělat unáhlené chyby, jaké se tady v klubu děly dřív. Snažím se dělat to nejlépe, jak dovedu. Pokud by to mělo znamenat, že v lednu nepřivedeme nikoho, tak není problém," nastínil Moyes novou, více přemýšlivou a méně rozhazovačnou přestupovou politiku východolondýnského klubu.

Naprosté nákupové trháky v poměru cena/výkon v podobě příchodů Součka s Coufalem ukázaly West Hamu cestu a jak se zdá, Kladiváři po ní chtějí kráčet i nadále.

Zejména v Součkovi mají poklad, který mohou v budoucnosti královsky zpeněžit. Odhadovaná tržní hodnota záložníka, který ve 31 soutěžních zápasech za West Ham nastřílel 8 branek, se během jediného roku ztrojnásobila na současných 27 milionů liber.

Do sobotního utkání proti Burnley tak půjdou Hammers bez posil, ale se Součkem a s velkým týmovým sebevědomím. V posledních třech soutěžních duelech nedostali ani gól, a pokud by zvítězili, skočili by z desátého místa o bod za šestý Tottenham.

Celku ze severu Anglie mají co vracet. V červenci totiž po restartu ligy prohráli doma 0:1, když o výhře týmu Burnley, mezi jehož nejslavnější fanoušky patří podle wikipedie princ Charles nebo bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, rozhodl jediný gól Jaye Rodrigueze.

Připraven bude i Matěj Vydra. Český útočník spasil Burnley minulou sobotu v FA Cupu, když duel proti Milton Keynes Dons srovnal na 1:1 až ve čtvrté minutě nastaveného času. Pak sice v rozstřelu neproměnil hned první penaltu, The Clarets ale přes soupeře z League One, tedy třetí nejvyšší anglické soutěže, se štěstím prošli.

Utkání West Ham - Burnley můžete v sobotu odpoledne sledovat v podrobné online reportáži na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 30 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy