Janktův gól Sampdorii na body v Neapoli nestačil. Schick vede s Bayerem bundesligu

13. 12. 2020 18:04
Reprezentační záložník Jakub Jankto vstřelil v italské fotbalové lize za Sampdorii třetí gól v sezoně, ale janovský tým prohrál v 11. kole v Neapoli 1:2.
Radost Jakuba Jankta v dresu Sampdorie.
Radost Jakuba Jankta v dresu Sampdorie. | Foto: Reuters

Jankto poslal Sampdorii do vedení ve 20. minutě tvrdou střelou pod břevno, hosté ale těsný náskok neudrželi. V 53. minutě srovnal Hirving Lozano a čtvrt hodiny po něm dokonal obrat další náhradník Andrea Petagna po Lozanově přihrávce. Neapol se po třetí ligové výhře za sebou drží ve špičce tabulky, janovské mužstvo protáhlo sérii bez vítězství na šest utkání.

Hvězdný útočník Cristiano Ronaldo oslavil 100. soutěžní utkání za Juventus Turín dvěma góly z penalt a úřadujícím mistrům pomohl k výhře 3:1 na stadionu FC Janov.

Jako první se trefil hostující Paulo Dybala v 57. minutě, za chvíli odpověděl bývalý hráč Juventusu Stefano Sturaro. Závěr patřil "Staré dámě" a Ronaldovi, který proměnil pokutové kopy v 78. a 89. minutě. Pětatřicetiletý Portugalec vstřelil dvě branky z penalt i při úterním triumfu 3:0 nad Barcelonou v Lize mistrů.

Vedoucí AC Milán v nastavení zachránil domácí remízu 2:2 s Parmou a v ročníku Serie A udržel neporazitelnost. Parma na San Siru otevřela skóre ve 13. minutě díky Hernanimu a krátce po změně stran zvýšil Jasmin Kurtič.

AC vrátil do hry rychlým snížením Theo Hernández a francouzský bek v první minutě nastavení favoritovi zachránil alespoň bod. Smolařem zápasu byl domácí záložník Hakan Calhanoglu, jenž třikrát trefil brankovou konstrukci. Jeho spoluhráč Brahim Diaz napálil břevno.

Inter Milán po obratu zvítězil v Cagliari 3:1. Inter v Serii A vyhrál počtvrté za sebou a svěřenci trenéra Antonia Conteho při tom pokaždé minimálně třikrát skórovali.

Milánský celek, který po středeční remíze 0:0 se Šachtarem Doněck skončil poslední ve skupině Ligy mistrů a vypadl z pohárů, měl už v prvním poločase velké šance, ale domácí podržel brankář Alessio Cragno. Naopak Riccardo Sottil ve 42. minutě zužitkoval první větší příležitost Cagliari.

"Nerazzurri" během závěrečné čtvrthodiny zápas otočili. Nicoló Barella nejprve vyrovnal a chvíli nato připravil vítězný gól pro čerstvého náhradníka Danila D'Ambrosia. Triumf Interu ještě v nastavení zpečetil Romelu Lukaku.

Atalanta Bergamo porazila Fiorentinu 3:0, po třech kolech naplno bodovala a polepšila si na osmou pozici. AS Řím zvítězil v Boloni vysoko 5:1, když všechny branky padly už v úvodní půli.

Italská fotbalová liga - 11. kolo:

Neapol - Sampdoria Janov 2:1 (53. Lozano, 68. Petagna - 20. Jankto), FC Janov - Juventus Turín 1:3 (61. Sturaro - 78. a 89. obě z pen. Ronaldo, 57. Dybala), Cagliari - Inter Milán 1:3 (42. Sottil - 77 Barella, 84. D'Ambrosio, 90.+4 Lukaku), Bergamo - Fiorentina 3:0 (44. Gosens, 55. Malinovskij, 63. Toloi), Boloňa - AS Řím 1:5 (24. vlastní Cristante - 5. vlastní Poli, 10. Džeko, 15. Lorenzo Pellegrini, 35. Veretout, 44. Mchitarjan), AC Milán - Parma 2:2 (58. a 90.+1 Hernández - 13. Hernani, 65. Kurtič).

20. Crotone 11 1 2 8 10:25 5

Poznámka: Neapoli byl odečten bod za neodehrání říjnového zápasu s Juventusem.

Tottenham jen remizoval s Crystal Palace

Fotbalisté Tottenhamu ve 12. kole anglické ligy na hřišti Crystal Palace ztratili v závěru vedení a remizovali 1:1. Zaváhání svěřenců trenéra Josého Mourinha nevyužil mistrovský Liverpoolem, který uhrál stejný výsledek na půdě Fulhamu.

Tottenham se nad londýnským rivalem ujal vedení ve 23. minutě, kdy Harry Kane zdálky propálil Vicenteho Guaitu. Španělský brankář ale další velké šance hostů v první půli pochytal.

Hráči Crystal Palace si po změně stran vytvořili převahu a v 81. minutě vyrovnali, tentokrát po zaváhání gólmana Huga Llorise, kterého po standardní situaci překonal Jeffrey Schlupp. Spurs v závěru sahali po vítězství, ale Ben Davies trefil břevno a Guaita výborně zneškodnil přímý kop Erica Diera i tutovku Kanea.

Tottenham v Premier League neprohrál pojedenácté za sebou, ale ve dvou z posledních tří zápasů remizoval.

Fulham na stadionu Craven Cottage v prvním dějství Liverpool nečekaně přehrával a favorizované hosty v úvodu držel pozorný Alisson. Brazilského gólmana ale ve 25. minutě překonal křížnou střelou Bobby Decordova-Reid.

"Reds" se po změně stran zlepšili a londýnského protivníka zatlačili, ale domácí brankář Alphonse Areola dlouho vzdoroval liverpoolským střelcům a inkasoval pouze v 79. minutě z pokutového kopu Muhammada Salaha.

Trápící se Arsenal podlehl Burnley 0:1 a poprvé od roku 1959 doma prohrál čtyři ligové zápasy po sobě. "Kanonýři" se krčí na 15. místě.

Arsenalu nejprve zkomplikoval situaci Granit Xhaka, který v 58. minutě dostal červenou kartu za to, že chytil pod krkem Ashleyho Westwooda. V 73. minutě bylo pro domácí ještě hůř, protože si kapitán Pierre-Emerick Aubameyang po rohu hlavou srazil míč do vlastní branky. Závěrečnou dvacetiminutovku za hosty odehrál český útočník Matěj Vydra, Burnley ze sestupového pásma poskočilo na 17. pozici.

Leicester na svém stadionu porazil Brighton hladce 3:0 a drží třetí pozici s bodovým mankem na nejlepší duo. Už v první pětačtyřicetiminutovce vstřelil dvě branky James Maddison, gól a dvě asistence si připsal Jamie Vardy.

Southampton si poradil s Sheffieldem, zvítězil rovněž 3:0 a je v tabulce čtvrtý. Přesně mířili Che Adams, Stuart Armstrong a střídající Nathan Redmond. Hosté jsou na poslední příčce s jediným bodem.

Anglická fotbalová liga - 12. kolo:

Fulham - Liverpool 1:1 (25. Decordova-Reid - 79. Salah z pen.), Crystal Palace - Tottenham 1:1 (81. Schlupp - 23. Kane), Southampton - Sheffield United 3:0 (34. Adams, 62. Armstrong, 83. Redmond), Arsenal - Burnley 0:1 (73. vlastní Aubameyang), Leicester - Brighton 3:0 (27. a 44. Maddison, 41. Vardy).

Schick vede s Bayerem bundesligu

Fotbalisté Leverkusenu i díky asistenci reprezentačního útočníka Patrika Schicka v německé lize porazili Hoffenheim 4:1 a vyhoupli se na první místo tabulky. Po 11 kolech vedou bundesligu o bod před obhájcem titulu Bayernem Mnichov.

V ligové sezoně dosud neporaženému Bayeru zařídil v úvodní půlhodině dvoubrankové vedení Leon Bailey. Jamajský útočník navázal na dva góly ze čtvrtečního utkání Evropské ligy proti Slavii (4:0).

Hosté, kterým chyběl zraněný český obránce Pavel Kadeřábek, snížili na začátku druhé půle díky Christophu Baumgartnerovi. Hned v 55. minutě ale Florian Wirtz po Schickově přihrávce zvýšil na 3:1. Hoffenheim už odpověď nenašel, navíc přišel o vyloučené Floriana Grillitsche a Stefana Posche. V nastaveném čase uzavřel skóre náhradník Lucas Alario proměněnou penaltou.

Fotbalisté Schalke přišli ve třetí minutě nastavení o vítězství v Augsburgu, kde remizovali 2:2, a v německé lize nevyhráli už 27. zápas v řadě. Tradiční klub dál směřuje k antirekordu někdejšího týmu Tasmania Berlín, který před 55 lety v bundeslize odehrál 31 utkání bez vítězství.

Schalke, které čeká na výhru od ledna, začalo duel v Augsburgu hororově. Po deseti minutách se útočník Mark Uth tvrdě srazil hlavou s domácím Felixem Uduokhaiem a na chvíli upadl do bezvědomí. Po střetu dlouho ležel na trávníku, kde mu lékaři podali infúzi. Po převozu do nemocnice mu byl diagnostikován otřes mozku a hospitalizován zůstane minimálně do pondělí.

Ve 32. minutě si dal Suat Serdar vlastní gól a poslal do vedení Augsburg, který do dnešního zápasu vyhrál naposledy v říjnu. Hosté po přestávce získali díky vyloučení Floriana Niederlechnera početní výhodu, kterou využili k otočení skóre. Radost jim ale překazil v nastavení Marco Richter, který hlavičkou zblízka vyrovnal.

Schalke je dál poslední, Augsburg se posunul na desáté místo. Pouze z lavičky domácího týmu sledovali zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Německá fotbalová liga - 11. kolo:

Leverkusen - Hoffenheim 4:1 (4. a 27. Bailey, 55. Wirtz, 90.+1 Alario z pen. - 50. Baumgartner), Augsburg - Schalke 2:2 (32. vlastní Serdar, 90.+3 Richter - 52. Raman, 61. Búžiláb).

Barcelona měla zase namále

Fotbalisté Barcelony ve 13. kole španělské ligy doma udolali Levante 1:0 a posunuli se na osmé místo neúplné tabulky. Nervózní Katalánce od dalšího selhání zachránil Lionel Messi gólem ze 76. minuty.

Barcelonští, kteří v předchozích dvou soutěžních zápasech podlehli 1:2 Cádizu v domácí lize a 0:3 Juventusu Turín ve skupině Ligy mistrů, měli nad Levante prakticky celý zápas převahu. Domácí favority ale dlouho deptal famózní brankář Aitor Fernández, který na Camp Nou předvedl celkem 12 zákroků.

Na Messiho přesnou střelou po přihrávce Frenkieho de Jonga ale ani Fernández nestačil. Třiatřicetiletý argentinský útočník zaznamenal jubilejní 600. branku kariéry s číslem 10 na zádech.

San Sebastian doma remizoval 1:1 s Eibarem a poskočil do čela tabulky o skóre před Atlético Madrid, které má dva zápasy k dobru. Real Sociedad uhrál nerozhodný výsledek v šestém soutěžním utkání po sobě.

San Sebastian poslal do vedení ve 20. minutě Ander Barrenetxea. V 65. minutě vyrovnal Sergio Enrich. Baskický tým v závěru sahal po výhře, ale Portu hlavičkoval do břevna a trefa Igora Zubeldii byla odvolána kvůli ofsajdu.

Španělská fotbalová liga - 13. kolo:

San Sebastian - Eibar 1:1 (20. Barrenetxea - 65. Enrich), Betis Sevilla - Villarreal 1:1 (51. Ruibal - 5. Torres), FC Barcelona - Levante 1:0 (76. Messi).

PSG podlehl Lyonu, Neymar se zranil

Fotbalistům Paris St. Germain se vůbec nevydařil šlágr 14. kola francouzské ligy s Lyonem. Úřadující mistři doma prohráli 0:1, přišli o vedení v tabulce i o zraněného klíčového útočníka Neymara.

Lyon poslal do vedení ve 35. minutě Tino Kadewere a Pařížané na jeho branku nenašli odpověď. V osmé minutě nastavení hostující obránce Thiago Mendes dostal červenou kartu za tvrdý zákrok na brazilského krajana Neymara, který opustil hřiště na nosítkách a PSG bude kvůli poraněnému kotníku zřejmě delší dobu chybět.

Svěřenci trenéra Thomase Tuchela z třetího místa tabulky ztrácejí bod na vedoucí duo Lille, Lyon.

Francouzská fotbalová liga - 14. kolo:

Paris St. Germain - Lyon 0:1 (35. Kadewere), Nice - Rennes 0:1 (28. Niang), Brest - Remeš 2:1 (30. Honorat, 77. Mounié - 65. Zeneli), Lorient - Nimes 3:0 (2. Boisgard, 29. Hamel z pen., 90. Wissa), Nantes - Dijon 1:1 (24. Simon z pen. - 54. Konaté), Štrasburk - Mety 2:2 (66. Simakan, 78. Thomasson - 35. Bronn z pen., 70. Nguette), Lille - Bordeaux 2:1 (17. Bamba, 45. Fonte - 29. Bašič).

1. Lille 14 8 5 1 26:10 29
2. Lyon 14 8 5 1 25:11 29
3. Paris St. Germain 14 9 1 4 33:10 28
4. Marseille 12 8 3 1 19:10 27
5. Montpellier 14 8 2 4 25:21 26
6. Monako 14 7 2 5 25:20 23
7. Angers 14 7 2 5 20:22 23
8. Rennes 14 6 4 4 20:18 22