Jankto s Barákem nezabránili prohře Udine s Juventusem. Neapol přišla o vedení

Aktualizováno 11. 3. 2018 22:50
Antonín Barák i Jakub Jankto začali v základní sestavě. Naproti tomu Ladislav Krejčí sledoval prohru Boloni jen na lavičce.
Fanoušek Interu Milán při zápase s Neapolí.
Fanoušek Interu Milán při zápase s Neapolí. | Foto: Reuters

Řím - Čeští reprezentanti Jakub Jankto a Antonín Barák neodvrátili prohru Udine 0:2 na hřišti Juventusu Turín, který se po utkání 28. kola ujal vedení v tabulce italské fotbalové ligy o dva body před Neapolí. Dosud první SSC pouze remizoval 0:0 na hřišti Interu Milán.

Hrdinou Juventusu byl Paulo Dybala, který dal oba góly. Argentinský útočník se nejprve ve 20. minutě prosadil z přímého kopu, což byl jeho už osmý zásah rovnou ze standardní situace v kariéře v italské lize. Ve 49. minutě pak zvýšil, když našel skulinu v obraně a naběhl si na pas Gónzala Higuaína. Ten předtím zahodil už pátou ze sedmnácti penalt v Serii A.

Zatímco Barák s Janktem nechyběli v základní sestavě Udine, Ladislav Krejčí opět zůstal jen na lavičce Boloni při prohře 0:1 s Bergamem.

Neapol ztratila body podruhé za sebou. Po prohře s AS Řím tentokrát nedokázala dát gól Interu. V utkání sice měla výraznou převahu, ale mezi tři tyče zamířila jen dvakrát. V největší šanci se Lorenzo Insigne pokoušel o lob, ale přestřelil. Skórovat mohl i Inter, ale slovenský reprezentant Milan Škriniar trefil tyč.

Lazio Řím vybojovalo remízu 2:2 na hřišti Cagliari zásluhou gólu v páté minutě nastavení. Postaral se o to Ciro Immobile šťastným lobem patičkou, když byl zády k brance.

Gól ve čtvrté minutě nastavení vstřelil i AC Milán, kterému André Silva zařídil výhru 1:0 na hřišti Janova. Suso svým centrem našel portugalského útočníka a ten ideálně umístěnou hlavičkou zařídil výhru.

Fotbalisté Fiorentiny zvládli emotivní zápas, v němž společně s fanoušky uctili památku kapitána Davide Astoriho, který před týdnem zemřel na infarkt. Po dojemném úvodu dokázali zmobilizovat síly a udolat poslední Benevento 1:0.

Hráči nastoupili s velkým transparentem "Ciao, Davide", podobné nápisy ukazovali i fanoušci ve zcela zaplněném hledišti pro 47 tisíc lidí. "Někteří lidé neumírají. Šťastnou cestu, kapitáne," stálo na jednom z nich.

Úvod zápasu provázelo hrobové ticho. Hráči obou týmů se pak sešli ve středovém kruhu a při minutě ticha se drželi kolem ramen. Výjimkou nebyly ani slzy. Fanoušci poté vypustili do nebe tisíce bílých a fialových balónků. Ve 13. minutě (Astori hrál s číslem 13) byl zápas na chvíli přerušen a fanoušci vytvořili velké choreo na jeho počest.

Utkání rozhodla 25. minuta, kdy se po rohovém kopu trefil hlavou brazilský obránce Vitor Hugo, který v sestavě nahradil právě Astoriho. Následně přiběhl k lavičce a zasalutoval Astoriho podobizně.

V závěru ještě trefily oba týmy tyč, ale Fiorentina už výhru na počest svého kapitána udržela. "Věnujeme tohle vítězství Davidemu a všem, kteří ho milovali," napsala Fiorentina po závěrečném hvizdu na sociální sítě.

Italská fotbalová liga - 28. kolo:

Fiorentina - Benevento 1:0 (25. Hugo), Boloňa - Bergamo 0:1 (83. De Roon), Cagliari - Lazio Řím 2:2 (25. Pavoletti, 74. Barella z pen. - 35. vlastní Ceppitelli, 90.+5 Immobile), Crotone - Sampdoria Janov 4:1 (6. a 37. Trotta, 23. Stoian, 85. vlastní Viviano - 70. D. Zapata), Juventus Turín - Udine 2:0 (20. a 49. Dybala), Sassuolo - Spal Ferrara 1:1 (31. Babacar z pen. - 27. Antenucci), FC Janov - AC Milán 0:1 (90.+4 André Silva), Inter Milán - Neapol 0:0.