Krejčí a Schick v italské lize skórovali, Jankto si připsal asistenci

Aktualizováno 18. 12. 2016 23:14
Čeští fotbalisté byli v 17. kole italské ligy vidět. Ladislav Krejčí přispěl k výhře proměněnou penaltou, Patrik Schick gólem v nastavení zmírnil porážku Sampdorie a Jakub Jankto si při výhře Udine připsal asistenci.
Patrik Schick
Patrik Schick | Foto: ČTK

Řím - Český reprezentant Ladislav Krejčí přispěl gólem z penalty k výhře fotbalistů Boloni 3:0 na hřišti Pescary a oslavil svoji premiérovou trefu v italské lize. Prosadil se také Patrik Schick, jeho branka v nastavení ale jen zmírnila prohru Sampdorie Janov 1:2 na hřišti Chieva Verona. Neapol díky čtyřem gólům Driese Mertense porazila 5:3 FC Turín a posunula se na třetí místo, Lazio Řím za ní však po výhře 3:1 nad Fiorentinou zaostává pouze o skóre. Jakub Jankto asistencí přispěl k výhře Udine 2:0 nad Crotone.

Boloňa vedla v Pescaře už od sedmé minuty, kdy se hlavou prosadil Masina. Domácí navíc šli po několika minutách do deseti, červenou kartu po tvrdém zákroku inkasoval Verre. Boloňa přidala druhý gól ještě před přestávkou, když Džemaili přeloboval brankáře Bizzarriho.

V 55. minutě nařídil rozhodčí Rocchi pokutový kop ve prospěch hostů a Krejčí ho s přehledem proměnil. Bývalý hráč pražské Sparty mohl přidat i druhou branku, proti jeho střele z první se ale zaskvěl Bizzarri. Šest minut před koncem Krejčí střídal. Jeho tým vyhrál venku po 14 zápasech.

Přestože Schick nastupuje do většiny zápasů jako náhradník, pravidelně se střelecky prosazuje. Stejně jako v minulém zápase s Laziem Řím i dnes na hřišti Chieva ale pouze snížil v závěru na konečných 1:2. Dvacetiletý útočník se v posledních čtyřech soutěžních střetnutích trefil pětkrát.

Neapol při zranění útočníka Milika dlouho nemohla najít stabilního střelce, v posledních zápasech si ale tuto roli přisvojil belgický reprezentant Mertens. V předchozím kole třemi góly přispěl k výhře 5:0 v Cagliari a proti Turínu stihl hattrick v rozmezí 13. a 22. minuty. Na první trefu mu zprava přihrál Callejón a Mertens zakončil střelou z první, vzápětí překonal Harta z pokutového kopu a třetí gól dal z dorážky.

Po změně stran snížil 12. gólem v sezoně Belotti a posunul se do čela tabulky střelců k Džekovi z AS Řím a Icardimu z Interu Milán. Poslední dvacetiminutovka byla střelecky divoká. V 70. minutě se prosadil domácí Chiriches, za hosty ale rychle odpověděl Rossettini. Deset minut před koncem dostal slovo znovu Mertens a povedeným lobem zvýšil na 5:2, konečný stav určil z penalty Falqué. Neapol prodloužila sérii bez porážky na šest zápasů, Turín prohrál potřetí v řadě.

"Mertens je mimořádný fotbalista, ale tým mu to ulehčuje způsobem, jakým hraje. Musíme ale vyrůst mentálně. Zápas měl být rozhodnutý za stavu 3:0, ale nebyl. Dostali jsme góly po třech stupidních chybách, z ledabylosti, kterou si nemůžeme dovolit," řekl neapolský kouč Maurizio Sarri.

Lazio ovládlo první poločas duelu s Fiorentinou, vytvořilo si několik šancí a dvakrát rozvlnilo síť Tatarusanuovy branky. Nejprve se v 23. minutě po přihrávce Milinkoviče-Saviče prosadil Keita, v závěru úvodního dějství pak Tomovič fauloval ve vápně a nařízenou penaltu tvrdou střelou doprostřed brány proměnil kapitán Biglia.

Právě střelec druhé branky fauloval hned zkraje druhé půle ve vápně Cristófora, jenže Iličičův pokutový kop zneškodnil gólman Marchetti. Fiorentina ale dokázala snížit v 64. minutě, kdy se prosadil střídající Zárate.

Sedm minut před koncem už se Fiorentina radovala z vyrovnání, gól ale nakonec nebyl uznán, neboť Sánchez do sítě dopravil míč rukou. Naopak na druhé straně v úplném závěru rozhodl Radu.

Jankto asistoval

Úspěšný den českých legionářů završil Jankto, který v 43. minutě nacentroval z přímého kopu do vápna a Théréau střelou z voleje překonal gólmana Cordaze. Přesto odchovanec pražské Slavie už nenastoupil do druhého poločasu. Théréau v něm přidal další branku a byl i blízko hattricku, tomu však zabránil Cordaz. Udine vyhrálo třetí zápas po sobě.

Inter Milán zvítězil na hřišti Sassuola 1:0, jediný gól vstřelil Antonio Candreva. Skóre už se nezměnilo ani po vyloučení milánského záložníka Mela.

Italská fotbalová liga - 17. kolo:

Sassuolo - Inter Milán 0:1 (47. Candreva), Chievo - Sampdoria Janov 2:1 (9. Meggiorini, 42. Pellissier z pen. - 90.+4 Schick), Neapol - FC Turín 5:3 (13., 18. z pen., 22. a 80. Mertens, 70. Chiriches - 58. Belotti, 76. Rossettini, 84. Falqué z pen.), Pescara - Boloňa 0:3 (7. Masina, 41. Džemaili, 56. Krejčí z pen.), Udine - Crotone 2:0 (43. a 61. Théréau),

20:45 FC Janov - Palermo, Lazio Řím - Fiorentina.