Iniesta se vyfotil na Tři krále s "černým vzadu", klub fotku smazal, hráč se omlouvá

Sport Sport
9. 1. 2019 11:49
Dlouholetý záložník Barcelony a jedna z hlavních tváří španělského fotbalu Andrés Iniesta se omlouvá za fotku, kterou přidal na sociální sítě. Je na ní Iniesta, jeho rodina a Tři králové. Na obrázku je i "černý vzadu", který má obličej namalovaný na černo, takzvaný "blackface".
Andrés Iniesta s rodinou a třemi králi
Andrés Iniesta s rodinou a třemi králi | Foto: Instagram/Andrés Iniesta

A to se nelíbilo části Iniestových fanoušků z globálního publika na sociálních sítích, kteří považují "blackface" za urážlivý. Bývalý hráč Barcelony v současné době hraje za japonské Kobe, které fotku nejdříve sdílelo na svých sociálních sítích, pak ji ale smazalo.

Iniesta ji na svém profilu ponechal, jen připojil omluvu pro ty, kteří se mohli cítit dotčeni. "Nechtěl jsem se nikoho dotknout," napsal.

Omluvil se přesto, že ve Španělsku při tradičním koledování, které je běžné i v Česku, je Baltazar tradičně chlapec s tváří namalovanou na černo. Na obrázku je kromě Iniesty také jeho manželka a dvě děti.

Klub Vissel Kobe, který fotografii původně sdílel i na svých sociálních sítích, ji později stáhl. Pod samotným příspěvkem na profilu španělského záložníka se mezitím strhla diskuze, zda je fotka skutečně urážlivá. Někteří fanoušci Iniestovi dokonce vyhrožují.

View this post on Instagram

👑👑👑💫💫💫

A post shared by Andres Iniesta (@andresiniesta8) on

Iniesta působil šestnáct let v Barceloně a dvanáct v národním týmu, se kterým je mistrem Evropy i světa. V roce 2018 přestoupil do japonského klubu Vissel Kobe, za který zatím odehrál 14 zápasů a vstřelil tři branky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy