Infarktové finále Premier League: Lišky přišly o Ligu mistrů, slaví United a Chelsea

26. 7. 2020 19:06
Dramatické závěrečné kolo nejvyšší anglické soutěže vyřešilo zbylé hádanky. Leicester v přímém souboji o Ligu mistrů po dvou hrubých chybách prohrál doma s Manchesterem United, který tak nakonec skončil na třetím místě.
Chelsea díky gólům v nastaveném čase první půle porazila Wolves.
Chelsea díky gólům v nastaveném čase první půle porazila Wolves. | Foto: Reuters

Rudí ďáblové přitom v únoru ztráceli na Lišky propastných patnáct bodů, po koronapauze ovšem najeli na skvělou sérii a ani jednou neprohráli.

Champions League si zahraje i Chelsea, která doma na Stamford Bridge díky dvěma brankám v nastavení prvního poločasu porazila Wolverhampton.

Vlci si nakonec nezahrají ani Evropskou ligu, v tabulce je přeskočil Tottenham. Ligu opouští kromě Norwiche také Watford a Bournemouth, oba kluby strávily v Premier League pět sezon.

Watford v závěrečném 38. kole prohrál 2:3 na hřišti Arsenalu, Bournemouthu k udržení nestačilo ani venkovní vítězství 3:1 nad Evertonem.

Aston Villa totiž uhrála důležitou remízu na hřišti West Hamu, za který celý zápas odehrál český záložník Tomáš Souček.

Arsenal k vítězství nakročil už v úvodních 33 minutách, kdy Pierre-Emerick Aubameyang proměnil dvě penalty a jednou skóroval i Kieran Tierney. Za Watford snížili Troy Deeney z dalšího pokutového kopu a bývalý útočník "kanonýrů" Danny Welbeck, ale víc už hosté nestihli. Arsenal skončil na osmé pozici, což je jeho nejhorší ligové umístění za posledních 25 let.

"Nebylo to o dnešním zápase, rok jsme nebyli dost dobří. Pokud neumíte jako tým bránit, prohrajete víc zápasů, než jich vyhrajete. Celý klub si musí udělat důkladný audit. Když během sezony vyhodíte tři trenéry, něco není v pořádku," řekl v televizním rozhovoru kapitán Watfordu Deeney.

Bournemouth si proti Evertonu připsal teprve druhé vítězství za posledních 13 kol. Branky Joshuy Kinga, Dominica Solankeho a Juniora Stanislase však pád do druhé ligy neodvrátily. "Dnes to od nás bylo výborné, o to víc je frustrující, že jsme takoví nebyli během sezony. V srdci cítím bolest a smutek. Je to těžké, když máte pocit, že jste lidi zklamal," prohlásil kouč Bournemouthu Eddie Howe, který "Třešničky" vede už od roku 2012.

Chelsea doma porazila Wolverhampton 2:0 góly Masona Mounta a Oliviera Girouda z nastavení prvního poločasu. Manchesterští "Rudí ďáblové" v přímém souboji o Ligu mistrů vyhráli 2:0 v Leicesteru.

Symbol vzestupu United: Bruno Fernandes.
Symbol vzestupu United: Bruno Fernandes. | Foto: Reuters

Vítěznou branku United dal v 71. minutě Bruno Fernandes z penalty, která byla nařízena po hrubé chybě domácího Choudhuryho. Pojistku přidal v nastavení Jesse Lingard poté, co se klička nepovedla brankáři Casperu Schmeichelovi.

Krátce předtím byl vyloučen domácí obránce a bývalý hráč manchesterského celku Jonny Evans za brutální faul z frustrace, který vytasil proti Scottu McTominayovi.

Malou útěchou pro Leicester může být, že útočník Jamie Vardy se s 23 góly stal nejlepším střelcem sezony.

Mistrovský Liverpool po obratu zvítězil 3:1 v Newcastlu, tabulku zakončil s 99 body a stanovil nový klubový rekord. Historické maximum drží Manchester City se 100 body ze sezony 2017/18. Na bleskový vedoucí gól Dwighta Gaylea odpověděli hráči "Reds" Virgil van Dijk, Divock Origi a Sadio Mané.

"Během sezony jsme nevyhrávali jen zápasy, kdy jsme byli perfektní, ale i mnohem těžší utkání, jako třeba to dnešní. Teď si chvilku potřebuju odpočinout od kanceláře a být s rodinou. Příští ročník bude hodně náročný, protože bude o čtyři týdny kratší přestávka. Využijeme ji a znovu se dáme do práce," uvedl trenér Liverpoolu Jürgen Klopp.

Druhý Manchester City uzavřel sezonu Premier League triumfem 5:0 nad sestupujícím Norwichem. Za domácího favorita se prosadil dvakrát Kevin De Bruyne a jednou Gabriel Jesus, Raheem Sterling a Rijád Mahriz. Neúspěšní obhájci titulu skončili 18 bodů za Liverpoolem.

Tottenham remizoval 1:1 na stadionu Crystal Palace a zajistil si šesté místo, které znamená účast v kvalifikaci Evropské ligy. Spurs poslal do vedení ve 13. minutě Harry Kane, po změně stran odpověděl Jeffrey Schlupp.

Anglická fotbalová liga - 38. kolo:

Arsenal - Watford 3:2 (5. a 33. obě z pen. Aubameyang, 24. Tierney - 43. Deeney z pen., 66. Welbeck), Burnley - Brighton 1:2 (44. Wood - 20. Bissouma, 50. Connolly), Chelsea - Wolverhampton 2:0 (45.+1 Mount, 45.+4 Giroud), Crystal Palace - Tottenham 1:1 (53. Schlupp - 13. Kane), Everton - Bournemouth 1:3 (41. Kean - 13. King z pen., 45.+1 Solanke, 80. Stanislas), Leicester - Manchester United 0:2 (71. Fernandes z pen., 90.+8 Lingard), Manchester City - Norwich 5:0 (45.+1 a 90. De Bruyne, 11. Jesus, 79. Sterling, 83. Mahriz), Newcastle - Liverpool 1:3 (1. Gayle - 38. Van Dijk, 59. Origi, 89. Mané), Southampton - Sheffield United 3:1 (50. a 71. Adams, 84. Ings z pen. - 26. Lundstram), West Ham United - Aston Villa 1:1 (85. Jarmolenko - 84. Grealish).