Hvězda PSG leží po banální operaci v kómatu. Je v něm už 39 let, manželka se nevzdává

Rudolf Černík Rudolf Černík
1. 4. 2021 9:52
Byla to banální operace kolena, ale měla fatální následky. Francouzský fotbalový reprezentant Jean-Pierre Adams, který zářil i ve slavném klubu Paris St. Germain, po ní leží už 39 let v kómatu. Nyní je mu 73 let, jeho manželka Bernadette se však nevzdává naděje na zlepšení a rázně odmítá jakékoliv myšlenky na eutanazii.
Jean-Pierre Adams v dresu Paris St. Germain v době, kdy byl fotbalově na vrcholu.
Jean-Pierre Adams v dresu Paris St. Germain v době, kdy byl fotbalově na vrcholu. | Foto: Profimedia

Za francouzskou reprezentaci odehrál Adams 22 zápasů, zářil v dresu Paris SG a týmu Nimes pomohl k titulu vicemistra, což je dodnes největší úspěch v historii klubu.

Jenže 17. březen 1982 všechno změnil.

Adams nastoupil do nemocnice Édouarda Herriota v Lyonu, aby absolvoval rutinní chirurgický zákrok. Měl mu napravit poškozené vazy v koleni, hospitalizace byla naplánovaná maximálně na několik dní.

Rodák ze Senegalu však před operací dostal fatálním omylem špatná anestetika. Vyvolala u něho bronchospasmus (zúžení průdušek), kvůli němuž trpěl jeho mozek nedostatkem kyslíku.

Adams upadl do kómatu, z něhož se dodnes neprobral.

Nyní je mu 73 let, celou dobu stojí po jeho boku manželka Bernadette, již si vzal v roce 1969. Adams může bez podpory přístrojů dýchat či jíst, není však schopen komunikace či vyjádření jakýchkoliv citů.

"Lidé často říkají, že bychom ho měli odpojit od přístrojů… Ale on na nich není. Prostě nemám tu odvahu, abych mu přestala dávat jídlo a pití," svěřila se Adamsová deníku The Sun, který fotbalistův příběh připomněl.

"Má normální denní rutinu. Vzbudí se v sedm, nají se… Ano, je ve vegetativním stavu, ale slyší a může sedět v kolečkovém křesle," popsala Adamsová, jež žije s bývalým fotbalistou v domě nedaleko od Nimes a mají spolu dva syny.

O tom, že by život svého manžela ukončila, nechce ani slyšet. Adamsová je zásadně proti eutanazii. Na rozdíl třeba od internacionála a bývalého spoluhráče Adamse z národního týmu Mariuse Trésora.

"I kdyby se Jean-Pierre probudil, nikoho nepozná. Tak jakou cenu má takový život?" ptal se Trésor v rozhovoru pro web Paris United. "Kdyby se něco takového stalo mně, řekl bych své ženě, aby mě tu nedržela," doplnil účastník dvou světových šampionátů.

Trésor také přiznal, že nikdy nenašel odvahu, aby svého kamaráda navštívil. Přitom v letech 1972-1976 spolu vytvořili ve středu obrany francouzské reprezentace slavnou dvojici, přezdívanou La garde noire (Černá garda).

Adams v té době zažíval vrchol fotbalové pohádky. Narodil se v Dakaru v roce 1948 a do deseti let také v Senegalu vyrůstal. Pak se s babičkou, jež byla silně věřící, vydal na pouť do Francie, kde ho zapsala do katolické školy a záhy ho adoptoval francouzský pár.

Během studií si Adams přivydělával v továrně na gumu a hrál za lokální kluby. S týmem Fontainebleau - ještě jako útočník - vyhrál dvakrát amatérský šampionát Francie, což mu otevřelo dveře do profesionálního fotbalu.

V roce 1970 podepsal smlouvu s Olympique Nimes a v sezoně 1971/1972 pomohl týmu k senzačnímu druhému místu v lize, úspěchu, který se už klubu nikdy nepodařilo napodobit. 

Po třech letech v Nimes odešel do Nice, které za čtyři roky vyměnil za Paris St. Germain. Po dvou sezonách ve slavném celku odešel do Mylhúz a rok si zahrál i za Chalon. V roce 1981 profesionální kariéru ukončil.

Rok nato přišla osudová operace.

Anesteziologa a jeho asistenta, kteří Adamsovi špatnou dávku podali, potrestal až v 90. letech soud měsíční podmínkou a pokutou.

 

Právě se děje

před 51 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 1 hodinou

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy