Hrozba pro Součkův sen. West Hamu nemusí stačit na Ligu mistrů ani čtvrté místo

Rudolf Černík Rudolf Černík
5. 2. 2021 19:30
Co znělo jako fantasmagorie, je najednou reálnou vizí. Fotbalový West Ham s českou dvojicí Tomáš Souček - Vladimír Coufal bojuje v anglické Premier League o místo v Lize mistrů. Jenže pozor, Kladivářům k vysněné metě nemusí stačit ani čtvrtá příčka v tabulce.
Tomáš Souček
Tomáš Souček | Foto: Reuters

Svěřenci trenéra Davida Moyese se po pěti výhrách z posledních šesti duelů vyhřívají na báječné páté příčce a sny o Lize mistrů nabývají reálných rozměrů.

V neúplné tabulce jim chybějí jen dva body na čtvrtou pozici, která za normálních okolností zaručuje místo v příštím ročníku Champions League.

Jenže… Jedna země může mít nejprestižnější klubovou soutěž Evropy maximálně pět zástupců. A pokud by se stalo, že aktuální ročník Ligy mistrů i Evropské ligy vyhrají anglické kluby, které nebudou v Premier League mezi první čtyřkou, dostanou se z domácí soutěže do další sezony LM jen tři týmy.

Tato varianta je nebezpečně reálná. Vítězové Ligy mistrů a Evropské ligy totiž mají místo v dalším ročníku Champions League automaticky zajištěné.

Anglie má nyní ve hře v Lize mistrů ještě tři celky. Manchester City Premier League vede, zato Chelsea je aktuálně mimo pohárové příčky a Liverpool je čtvrtý, jeho pozici tedy West Ham nejvíc ohrožuje.

A v Evropské lize jsou z anglických účastníků ještě ve hře Manchester United, Leicester a Arsenal, přičemž "Kanonýři" jsou v anglické lize až na desáté příčce.

Takže v současném stavu by při triumfu Chelsea v Lize mistrů a Arsenalu v Evropské lize nestačilo West Hamu k Champions League ani čtvrté místo…

Osmifinále Ligy mistrů startují od 16. února. Manchester City hraje s Mönchengladbachem, Chelsea s Atlétikem Madrid a Liverpool s Lipskem.

Play off Evropské ligy se hrají od 18. února a Leicester vyzve pražskou Slavii, Arsenal lisabonskou Benfiku a Manchester United změří síly se San Sebastianem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy