Fotbalová Žilina je v likvidaci, výpověď dostalo patnáct hráčů

Sport Sport
Aktualizováno 30. 3. 2020 16:12
Fotbalová Žilina se kvůli dopadům pandemie koronaviru rozhodla vyhlásit likvidaci. Důsledkem je 15 výpovědí pro nejdražší hráče v klubu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Žilina, která je v přerušené slovenské nejvyšší soutěže na druhém místě za Slovanem Bratislava, se k nečekanému kroku rozhodla minulý pátek a veřejně ho oznámila v pondělí. 

"Likvidátor bude postupovat ve smyslu zákona a musí nastolit stav, který nejlépe zhodnotí majetek společnosti. Zároveň po uvedení do funkce dal výpověď hráčům s nejvyššími základními platy a hráčům, kterým končí smlouvy v letním nebo zimním přestupovém období. Likvidátor se zároveň pokusí udělat dohodu o snížení platu s hráči, kteří ještě výpověď nedostali. Většinou jsou to velmi mladí a talentovaní hráči," uvedl klub.

K spuštění procesu "Šošony" vedl krach jednání o zkrácení platů hráčů A týmu. Ti si vynutili, že je bude při jednání zastupovat šéf hráčských odborů na Slovensku Ján Mucha. 

Žilina ale na tento krok nečekaně reagovala vyhlášením likvidace. Prvním krokem likvidátora Rastislava Otruby se stalo hromadné rozesílání výpovědí. Na konci dubna tak bude tým prakticky bez všech opor. 

Poněkud paradoxně ale stále bude moci nastoupit do slovenské ligy, pokud se tedy v nejbližších týdnech rozběhne. Fotbalové regule totiž na podobný případ nemyslí. 

Jak dlouho bude trvat celý proces likvidace klubu není jasné. "Zánik klubu přichází až v okamžiku, kdy bude proces likvidace ukončený. Samotná likvidace může trvat půl roku, tři měsíce nebo dva roky," řekl Otruba serveru Šport.sk. "Co se týká procesu likvidace, tak není žádný předpis Slovenského fotbalového svazu, který by bránil tomu, aby klub nemohl pokračovat v lize," dodal.

Poslední mistrovský titul získala Žilina v roce 2017 pod vedením současného trenéra Plzně Adriána Guľy. V minulém desetiletí ji dovedli k ligovým prvenstvím i čeští kouči Pavel Hapal a Pavel Vrba. V aktuální sezoně v klubu působil jediný Čech, obránce Filip Kaša.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Někteří maturanti skládají těžší test z matematiky, není součástí povinné státní zkoušky

Na středních školách se ve středu koná didaktický test pro maturanty, kteří se dobrovolně přihlásili k obtížnější zkoušce z matematiky. Test není součástí povinné státní maturity. Některé vysoké školy k jeho výsledkům ale přihlíží při přijímání ke studiu. Letos se pro něj rozhodlo 3405, tedy zhruba pět procent středoškoláků, kteří skládají maturitu poprvé.

Zkoušku s názvem Matematika+ nedělají maturanti vždy ve své škole, koná se jen ve vybraných. Přibližně tři čtvrtiny přihlášených k testu jsou z gymnázií. Zbytek hlavně z technických středních škol a lyceí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy