Real drží krok s Barcelonou. Po návratu zdolal v tréninkovém centru Eibar

Aktualizováno 14. 6. 2020 23:59
Fotbalisté Realu Madrid v prvním utkání po tříměsíční koronavirové pauze porazili v 28. kole španělské ligy 3:1 Eibar a udrželi na druhém místě kontakt s vedoucí Barcelonou, na kterou ztrácejí dva body. Lídr tabulky v sobotu ještě výrazněji vyhrál na Mallorce (4:0).
Sergio Ramos a Eden Hazard slaví gól Realu Madrid v zápase proti Eibaru.
Sergio Ramos a Eden Hazard slaví gól Realu Madrid v zápase proti Eibaru. | Foto: Reuters

Real kvůli rekonstrukci hlavního stadionu Santiaga Bernabéua dohrává sezonu na mnohem menším stadionu Alfréda di Stéfana v tréninkovém centru. V komorní kulise prázdného stadionu poslal favorita do vedení už ve 4. minutě německý reprezentant Toni Kroos pohotovou střelou z hranice pokutového území.

Po půlhodině hry předložil Eden Hazard míč před prázdnou branku Sergiu Ramosovi a kapitán Realu po sérii 16 gólů hlavou nebo z penalty po delší době skóroval v lize nohou ze hry. O sedm minut později přidal třetí branku brazilský obránce Marcelo a pokleknutím a zaťatou pěstí se přihlásil k hnutí Black Lives Matter.

Po přestávce Real sundal nohu z plynu, čehož v 60. minutě využil ke snížení Pedro Bigas. Eibar je v tabulce šestnáctý s dvoubodovým náskokem na pásmo sestupu.

Druhý madridský tým Atlético navázal v prvním duelu po restartu na dvě březnové remízy a hrál 1:1 v Bilbau. V tabulce zůstali svěřenci trenéra Diega Simeoneho šestí, bodově nastejno s pátým Getafe a čtvrtým San Sebastianem.

Před prázdnými tribunami stadionu San Mamés v Bilbau padly obě branky v rychlém sledu v závěru prvního poločasu. Athletic poslal do vedení v 37. minutě střelou vnějším nártem Iker Muniain, ale už v 39. minutě po průnikové přihrávce Kokeho srovnal Diego Costa. Brazilský rodák reprezentující Španělsko, jenž v této sezoně nehrál tři měsíce kvůli operaci vyhřezlé ploténky, se trefil poprvé od října.

Španělská fotbalová liga - 28. kolo:

Bilbao - Atlético Madrid 1:1 (37. Muniain - 39. Diego Costa), Real Madrid - Eibar 3:1 (4. Kroos, 30. Ramos, 37. Marcelo - 60. Bigas), San Sebastian - Pamplona 1:1 (61. Oyarzabal - 29. Adrián z pen.).

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.