Inter zůstává v čele Serie A, Mourinhovo AS nezvládlo přestřelku s Juventusem

Aktualizováno 9. 1. 2022 23:16
Fotbalisté Interu Milán zvítězili v 21. kole italské ligy nad Laziem Řím 2:1 a zůstávají v čele neúplné tabulky. Úřadující šampioni vyhráli v soutěži osmý zápas za sebou, před druhým AC Milán drží jednobodový náskok a mají jedno utkání k dobru. "Rossoneri" vyhráli v Benátkách 3:0, třetí je Neapol po vítězství 1:0 nad Sampdorií Janov.
José Mourinho
José Mourinho | Foto: Reuters

Neuspěla Verona se střídajícím českým záložníkem Antonínem Barákem, která prohrála doma s poslední Salernitanou 1:2. Bergamo deklasovalo Udine 6:2, Sassuolo zase rozstřílelo 5:1 Empoli. Juventus smazal v dramatickém duelu dvoubrankové manko na hřišti AS Řím a vyhrál 4:3.

Inter měl proti Laziu lepší vstup do utkání a v 17. minutě se prosadil Martínez, jeho trefu ale rozhodčí po konzultaci s videem neuznali kvůli ofsajdu. "Nerazzurri" se dočkali po půl hodině hry, kdy otevřel skóre Bastoni.

Vedení domácím vydrželo jen pět minut. Za obranu Interu si zaběhl Immobile a patnáctým gólem v sezoně se přiblížil lídrovi tabulky střelců Vlahovičovi z Fiorentiny na rozdíl jediné branky. Útočník Lazia dosáhl této střelecké mety v šesté sezoně za sebou.

Inter byl dál aktivní a v 67. minutě rozhodl. Na centr Bastoniho si naskočil slovenský obránce Škriniar a zajistili úřadujícím šampionům 15. vítězství v tomto ročníku soutěže.

AC Milán se proti Benátkám dostal do vedení už ve druhé minutě, kdy se trefil Ibrahimovic. Čtyřicetiletý švédský útočník se střelecky prosadil proti 80. týmu z nejlepších pěti lig Evropy a stal se od roku 2000 teprve druhým hráčem po Cristianu Ronaldovi, jemuž se tento počin povedl.

Náskok "Rossoneri" zvýšil na začátku druhé části Theo Hernández a tentýž hráč proměnil v 59. minutě i pokutový kop po ruce rakouského obránce Svobody, který obdržel červenou kartu. AC Milán vyhrál v lize třetí zápas po sobě, Benátky čekají na vítězství v soutěži již sedm utkání.

První triumf v tomto kalendářním roce slavila Neapol. Té pomohl k výhře 1:0 nad Sampdorií Janov ve 43. minutě Petagna. Svěřenci trenéra Spallettiho vyhráli teprve druhý z posledních sedmi ligových duelů, a udrželi se na třetím místě. Čtvrté Bergamo rozhodlo o svém vysokém vítězství 6:2 na hřišti Udinese již v první půli, kdy si vypracovalo třígólový náskok. Dvakrát se v zápase prosadil kolumbijský útočník Muriel.

Nečekanou porážku utrpěla Verona, která doma nestačila na poslední Salernitanu. Hosté vedli od 29. minuty po trefě Djuriče. V 59. minutě přišel na hřiště Barák, který vystřídal Depaoliho a o čtyři minuty později vyrovnal domácí Lazovič. Dvacet minut před koncem vrátil vedení hostům po přímém kopu Kastanos. Verona, která dohrávala bez vyloučeného Iliče, je s 27 body dvanáctá. Salernitana vyhrála v lize po osmi zápasech.

Jasné vítězství 5:1 na hřišti Empoli slavilo Sassuolo a poprvé v historii zaznamenalo ve venkovním zápase Serie A pět branek. Po dvou gólech vstřelili Raspadori a Scamacca.

Velký obrat předvedl Juventus na hřišti AS Řím. Po brankách Abrahama, Mchitarjana a Pellegriniho prohrával ještě dvacet minut před koncem 1:3. V rozmezí 70. až 77. minuty však hráči "Staré dámy" díky gólům Locatelliho, Kulusevského a De Sciglia duel otočili.

Svěřenci kouče Mourinha mohli ještě vyrovnat sedm minut před koncem, kdy De Ligt dostal za hru rukou v pokutovém území druhou žlutou kartu, byl vyloučen a rozhodčí nařídili ve prospěch domácích pokutový kop. Pellegrini však při prvním pokusu brankáře Szczesného nepřekonal a při následné dorážce podklouzl a branku minul. Juventus neprohrál v lize sedmý zápas za sebou a je v neúplné tabulce s 38 body pátý. AS Řím má o šest bodů méně a patří mu osmá příčka.

Utkání mezi FC Turín a Fiorentinou bylo kvůli opatřením proti šíření koronaviru odloženo na pondělí, duel Cagliari s Boloňou se odehraje v úterý. Kvůli rostoucímu počtu pozitivních případů koronaviru kluby v sobotu odsouhlasily, že se od 15. ledna do 5. února uskuteční zápasy Serie A před maximálně pěti tisíci fanoušky v hledišti.

Italská fotbalová liga - 21. kolo:

Benátky - AC Milán 0:3 (48. a 59. z pen. T. Hernández, 2. Ibrahimovic), Empoli - Sassuolo 1:5 (16. Henderson - 24. a 71. Raspadori, 67. a 90. Scamacca, 13. Berardi z pen.), Neapol - Sampdoria Janov 1:0 (43. Petagna), Udine - Bergamo 2:6 (59. vlastní Djimsiti, 88. Beto - 22. a 76. Muriel, 17. Pašalič, 43. Malinovskij, 89. Maehle, 90.+2 Pessina), AS Řím - Juventus Turín 3:4 (11. Abraham, 48. Mchitarjan, 53. Pellegrini - 18. Dybala, 70. Locatelli, 74. Kulusevski, 77. De Sciglio), FC Janov - Spezia 0:1 (14. Bastoni), Hellas Verona - Salernitana 1:2 (63. Lazovič - 29. Djurič, 70. Kastanos), Inter Milán - Lazio Řím 2:1 (30. Bastoni, 67. Škriniar - 35. Immobile).

Zápasy Cagliari - Boloňa, FC Turín - Fiorentina byly odloženy.

1. Inter Milán 20 15 4 1 51:16 49
2. AC Milán 21 15 3 3 46:23 48
3. Neapol 21 13 4 4 37:15 43
4. Bergamo 20 12 5 3 44:26 41
5. Juventus Turín 21 11 5 5 32:21 38
6. Fiorentina 19 10 2 7 34:25 32
7. AS Řím 21 10 2 9 35:28 32
8. Lazio Řím 21 9 5 7 43:39 32