Fotbal mi občas chybí, přiznal Čech. Místo na trávníku teď září v hokejové bráně

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 1. 2020 7:06
Bývalý brankář Petr Čech po konci profesionální kariéry už půl roku působí v roli poradce sportovního a technického úseku londýnské Chelsea a chvílemi mu fotbal stále chybí.
Petr Čech teď místo míčů chytá puky
Petr Čech teď místo míčů chytá puky | Foto: Sport Invest

Nejtěžší jsou pro něj dny, kdy se hrají zápasy. Na tribuně je nervóznější, než když chytal. Gólmanské rukavice od konce kariéry navlékl jen dvakrát.

"Jsou dny, kdy mi fotbal, zápas a být na tom hřišti chybí. Ale jsou i dny, kdy mi to nechybí vůbec. Záleží, jak se to sejde," vyprávěl Čech.

"Ještě do minulé sezony jsem byl aktivní hráč. Věděl jsem, proč rozhodnutí ukončit kariéru dělám. Tohle ve mně zůstalo, vím, že tak to mělo být. Ale je pravda, že po 20 letech v profesionálním fotbale ten fotbal člověku občas chybí," připustil.

Na tribuně duely vnitřně dost prožívá. "Nejtěžší jsou pro mě dny, kdy se hrají zápasy. Jsem nervózní víc, než jsem byl jako hráč. Je to čistě tím, že nemohu nic udělat. Byl jsem dvacet let zvyklý, že člověk při zápase aktivně pracuje, podílí se na výkonu týmu. To mi chybí," přiznal Čech.

"Moje role během zápasu už žádná není, sedím na tribuně a musím doufat, že to ostatní zvládnou a vše dobře dopadne. Na to si stále zvykám. Úvodní zápasy byly složitější, protože to bylo čerstvé, ale teď už se i v tomhle zlepšuju," prohlásil sedmatřicetiletý Čech.

Práce ve vedení Chelsea ho obohacuje. V současnosti vrcholí zimní přestupové období, a tak Čech často konzultuje možné změny v kádru s trenérem Frankem Lampardem.

"Člověk vidí fotbal z trošičku jiné stránky. Nějakým způsobem si zkompletuje, jak fotbal funguje. Pochopí, jak funguje klub, jeho struktura. Chelsea je jeden z největších klubů na světě a je obohacující mít možnost pracovat na takové pozici v takovém klubu a učit se od lidí, kteří v klubu pracují," poznamenal Čech.

"Ta práce chodí v takových vlnách. Teď je otevřené přestupní období, takže je jiná. Je to o tom, aby člověk společně s trenérem dokázal identifikovat hráče, které on chce, a pak se je pokusil do týmu přivést. Je to zajímavé. Člověk jako hráč spoustu takových věcí nevidí," dodal.

Stále studuje trenérskou licenci. "Momentálně je jasná priorita - snažím se odvést nejlepší práci ve funkci, kterou mám teď. A uvidíme za pár let, kam mě to zavede. Ale stále nějak dělám trenérskou licenci, abych v případě, že přijdu na to, že bych chtěl dělat něco jiného, tu možnost měl," vysvětlil bývalý gólman Blšan, Sparty, Rennes, Chelsea a Arsenalu.

Chelsea je po 24 kolech Premier League na čtvrtém místě tabulky. "Cílem je zakončit sezonu na pozicích zaručujících Ligu mistrů. To momentálně splňujeme, ale situace kolem třetího a čtvrtého místa je velmi vyrovnaná. Bude to o každém bodu," odhadoval Čech.

Ligu suverénně vede Liverpool, který jen jednou ztratil body za remízu. "Jeho forma a konzistence je neuvěřitelná. Dokážou vždy najít způsob, jak zápas vyhrát. V průběhu sezony měli několikrát na kahánku a vždy dokázali zápasy dovést do vítězného konce. Vyhnulo se jim zakolísání," řekl Čech.

Od konce kariéry se častěji dostal do hokejové branky. Začal nastupovat za Guildford v nižší anglické soutěži a odchytal už pět utkání.

"Od chvíle, kdy jsem skončil, jsem byl dvakrát na hřišti a nandal si rukavice. Hokejový trénink mě, když už nic jiného, udržuje v kondici. Hlavně mě udržuje v soutěžení, člověk tu soutěživost v sobě má. Nejvíc mi chybělo, že člověk už není součástí týmu, ve kterém byl odmalička," řekl.

"Hokej mi to pomáhá nahradit. Navíc už můžu hrát i zápasy. Všech pět jsme vyhráli, osobně se mi velmi daří. Ale nastupuji za rezervní tým, který hraje třetí ligu, takže bych to nepřeceňoval," mávl Čech rukou.

Čech spojil jméno s automobilkou

Výrazné fotbalové osobnosti Česka spojily své jméno se značkou Volkswagen. Petra Čecha v pozici ambasadora značky pro blížící se evropský šampionát doplní Pavel Kadeřábek, Ladislav Krejčí a David Pavelka, kteří se stanou dlouhodobými tvářemi německé automobilky v Česku. Petr Čech bude Volkswagen propagovat především v základní skupině v Glasgowě a Londýně, která vyvrcholí duelem českého týmu s domácí Anglií ve Wembley. Automobilka má dispozici například aktivitu Match Ball Carrier, tedy zážitek pro malého fanouška, který zanese zápasový míč přímo na hřiště. Součástí celého servisu pro výherce bude také setkání s Petrem Čechem a jím vedená fotbalová prohlídka Londýna. Volkswagen se stává také hlavním partnerem tradiční letní Livesport fotbalové školy Petra Čecha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy