Fotbal mi občas chybí, přiznal Čech. Místo na trávníku teď září v hokejové bráně

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 1. 2020 7:06
Bývalý brankář Petr Čech po konci profesionální kariéry už půl roku působí v roli poradce sportovního a technického úseku londýnské Chelsea a chvílemi mu fotbal stále chybí.
Petr Čech teď místo míčů chytá puky
Petr Čech teď místo míčů chytá puky | Foto: Sport Invest

Nejtěžší jsou pro něj dny, kdy se hrají zápasy. Na tribuně je nervóznější, než když chytal. Gólmanské rukavice od konce kariéry navlékl jen dvakrát.

"Jsou dny, kdy mi fotbal, zápas a být na tom hřišti chybí. Ale jsou i dny, kdy mi to nechybí vůbec. Záleží, jak se to sejde," vyprávěl Čech.

"Ještě do minulé sezony jsem byl aktivní hráč. Věděl jsem, proč rozhodnutí ukončit kariéru dělám. Tohle ve mně zůstalo, vím, že tak to mělo být. Ale je pravda, že po 20 letech v profesionálním fotbale ten fotbal člověku občas chybí," připustil.

Na tribuně duely vnitřně dost prožívá. "Nejtěžší jsou pro mě dny, kdy se hrají zápasy. Jsem nervózní víc, než jsem byl jako hráč. Je to čistě tím, že nemohu nic udělat. Byl jsem dvacet let zvyklý, že člověk při zápase aktivně pracuje, podílí se na výkonu týmu. To mi chybí," přiznal Čech.

"Moje role během zápasu už žádná není, sedím na tribuně a musím doufat, že to ostatní zvládnou a vše dobře dopadne. Na to si stále zvykám. Úvodní zápasy byly složitější, protože to bylo čerstvé, ale teď už se i v tomhle zlepšuju," prohlásil sedmatřicetiletý Čech.

Práce ve vedení Chelsea ho obohacuje. V současnosti vrcholí zimní přestupové období, a tak Čech často konzultuje možné změny v kádru s trenérem Frankem Lampardem.

"Člověk vidí fotbal z trošičku jiné stránky. Nějakým způsobem si zkompletuje, jak fotbal funguje. Pochopí, jak funguje klub, jeho struktura. Chelsea je jeden z největších klubů na světě a je obohacující mít možnost pracovat na takové pozici v takovém klubu a učit se od lidí, kteří v klubu pracují," poznamenal Čech.

"Ta práce chodí v takových vlnách. Teď je otevřené přestupní období, takže je jiná. Je to o tom, aby člověk společně s trenérem dokázal identifikovat hráče, které on chce, a pak se je pokusil do týmu přivést. Je to zajímavé. Člověk jako hráč spoustu takových věcí nevidí," dodal.

Stále studuje trenérskou licenci. "Momentálně je jasná priorita - snažím se odvést nejlepší práci ve funkci, kterou mám teď. A uvidíme za pár let, kam mě to zavede. Ale stále nějak dělám trenérskou licenci, abych v případě, že přijdu na to, že bych chtěl dělat něco jiného, tu možnost měl," vysvětlil bývalý gólman Blšan, Sparty, Rennes, Chelsea a Arsenalu.

Chelsea je po 24 kolech Premier League na čtvrtém místě tabulky. "Cílem je zakončit sezonu na pozicích zaručujících Ligu mistrů. To momentálně splňujeme, ale situace kolem třetího a čtvrtého místa je velmi vyrovnaná. Bude to o každém bodu," odhadoval Čech.

Ligu suverénně vede Liverpool, který jen jednou ztratil body za remízu. "Jeho forma a konzistence je neuvěřitelná. Dokážou vždy najít způsob, jak zápas vyhrát. V průběhu sezony měli několikrát na kahánku a vždy dokázali zápasy dovést do vítězného konce. Vyhnulo se jim zakolísání," řekl Čech.

Od konce kariéry se častěji dostal do hokejové branky. Začal nastupovat za Guildford v nižší anglické soutěži a odchytal už pět utkání.

"Od chvíle, kdy jsem skončil, jsem byl dvakrát na hřišti a nandal si rukavice. Hokejový trénink mě, když už nic jiného, udržuje v kondici. Hlavně mě udržuje v soutěžení, člověk tu soutěživost v sobě má. Nejvíc mi chybělo, že člověk už není součástí týmu, ve kterém byl odmalička," řekl.

"Hokej mi to pomáhá nahradit. Navíc už můžu hrát i zápasy. Všech pět jsme vyhráli, osobně se mi velmi daří. Ale nastupuji za rezervní tým, který hraje třetí ligu, takže bych to nepřeceňoval," mávl Čech rukou.

Čech spojil jméno s automobilkou

Výrazné fotbalové osobnosti Česka spojily své jméno se značkou Volkswagen. Petra Čecha v pozici ambasadora značky pro blížící se evropský šampionát doplní Pavel Kadeřábek, Ladislav Krejčí a David Pavelka, kteří se stanou dlouhodobými tvářemi německé automobilky v Česku. Petr Čech bude Volkswagen propagovat především v základní skupině v Glasgowě a Londýně, která vyvrcholí duelem českého týmu s domácí Anglií ve Wembley. Automobilka má dispozici například aktivitu Match Ball Carrier, tedy zážitek pro malého fanouška, který zanese zápasový míč přímo na hřiště. Součástí celého servisu pro výherce bude také setkání s Petrem Čechem a jím vedená fotbalová prohlídka Londýna. Volkswagen se stává také hlavním partnerem tradiční letní Livesport fotbalové školy Petra Čecha.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 29 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy