"Byl to projev respektu." Fans Interu podpořili rivaly, kteří hučeli na jejich hvězdu

Rudolf Černík
4. 9. 2019 19:56
Nečekaného zastání se dočkali fanoušci fotbalového Cagliari, kteří o víkendu v zápase italské ligy hučeli na útočníka Interu Romelua Lukakua. Podpořili je totiž příznivci milánského klubu, přestože se terčem urážek stala hvězda jejich klubu.
Romelu Lukaku
Romelu Lukaku | Foto: Reuters

Zatímco Lukaku vystoupil ostře proti rasistickým urážkám a podpořili ho třeba i spoluhráč Milan Škriniar či trenér Antonio Conte, podle příznivců Interu se vůbec o problém s barvou pleti nejednalo. Tvrdí to v otevřeném dopise Lukakuovi, který umístili na facebookový profil silné fanouškovské skupiny Curva Nord.

"Ahoj Romelu, píšeme ti jménem Curva Nord, ano, těch chlapíků, kteří tě vítali při tvém příchodu do Milána. Vážně nás mrzí, že si myslíš, že to, co se stalo v Cagliari, bylo rasistické. Měl bys pochopit, že Itálie není jako řada severoevropských zemí, kde je rasismus SKUTEČNÝ problém," píše se ve vzkazu.

Lukaku po svém příchodu z Manchesteru United na San Siro odehrál za jednoho ze soupeřů Slavie ve skupině Ligy mistrů zatím dva zápasy a vstřelil dva góly. V Cagliari rozhodl o výhře z pokutového kopu, při jehož exekuci musel poslouchat z tribun hučení a opičí skřeky. Gól pak ani neslavil.

 "Slyšel jsem něco, co by na fotbale nikdy být slyšet nemělo. Bohužel k tomu pořád dochází," posteskl si slovenský bek Interu Milan Škriniar.

"V Itálii je zapotřebí hodně zlepšit kulturu. Lidé by k soupeřům měli mít větší respekt a celkově by měli být ohleduplnější vůči těm, kdo dělají svou práci," řekl trenér vítězů Antonio Conte.

Podle příznivců jejich celku se však nejedná o rasismus. "Rozumíme tomu, že ti to jako rasistické mohlo připadat, ale není to tak. V Itálii používáme nějaké způsoby k tomu, abychom pomohli svému týmu a abychom soupeře znervózněli. Takže ne kvůli rasismu, ale abychom ho rozhodili," vysvětlují fanoušci Interu. 

"Jsme multietnická fanouškovská skupina a vždycky jsme vítali hráče ze všech koutů světa. Přesto jsme vždycky používali tyhle způsoby proti hráčům soupeřů v minulosti a nejspíš tak budeme činit i v budoucnu. Nejsme rasisti a stejně tak jimi nejsou ani fanoušci Cagliari," tvrdí příznivci.

Fandové Interu dokonce prohlašují, že hučení a opičí skřeky jsou projevem respektu. "Prosíme, zvaž způsob italských fanoušků jako formu respektu, že se obávají gólů, které bys mohl vstřelit jejich týmu, ne jako to, že by tě nenáviděli nebo byli rasisty," objasňují tifosi milánského mužstva.

Vyznavači černomodrých barev také nabádají Lukakua, že svými prohlášeními o rasismu jen napomáhá k represím proti slušným fanouškům na italských fotbalových stadionech.

"Jsme velmi citliví a otevření ke všem lidem. Ubezpečujeme tě, že v naší organizaci je plno fanoušků různých ras a fanoušků z různých částí Itálie, kteří také používají tyto způsoby, aby provokovali soupeře, i když jsou stejné rasy nebo pochází ze stejných regionů. Prosíme, pomoz nám vyjasnit, co je skutečný rasismus a že italští fanoušci nejsou rasisti," apeluje sdružení Curva Nord.

"Italští fanoušci možná nejsou dokonalí a rozumíme tvé frustraci z těchto projevů, ale určitě nejsou míněny rasisticky," uzavírají příznivci Interu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy