Evropské ligy neprodloužily kvůli změnám v LM dohodu s UEFA. Můžou tak hrát i v pohárové dny

ČTK ČTK
31. 3. 2017 16:51
Změny v Lize mistrů nechceme. Sdružení evropských fotbalových lig poslalo UEFA jasný vzkaz. Neprodloužilo dohodu, kterou nejvyšším evropským fotbalovým orgánem mělo, a nyní mohou kluby hrát ve stejný dny, kdy je na programu Champions League.
Lionel Messi.
Lionel Messi. | Foto: Reuters

Lisabon - Sdružení evropských fotbalových lig (EPFL) neprodloužilo na protest proti chystaným změnám v Lize mistrů dohodu s UEFA. Podle EPFL nová kvalifikační pravidla výrazně naruší vyrovnanost národních soutěží a ještě zvýrazní finanční rozdíly mezi bohatými kluby a těmi ostatními.

Podle chystaných kritérií by od sezony 2018/19 měla každá ze čtyř nejlepších lig jisté čtyři účastníky, pátá a šestá po dvou a sedmá až desátá po jednom. Mistři ze soutěží na 11. a 12. místě by pak zamířili do čtvrtého předkola, jejich vicemistři do druhého předkola. České lize, která není členem EPFL, momentálně patří v pořadí koeficientů 11. příčka.

"Máme vážné obavy, že chystané změny pro roky 2018 až 2021 budou mít neblahý vliv na úroveň domácích soutěží a jejich vývoj," uvedlo v prohlášení sdružení, jenž zastupuje i anglickou, italskou, španělskou a francouzskou ligu. Z předních soutěží tak není jeho členem pouze německá bundesliga.

Kritikům se totiž nelíbí, že pravidelní účastníci evropských pohárů mají díky finančním prémiím výhodu, kterou nemůžou jejich konkurenti smazat. Švýcarskou ligu například vyhrála sedmkrát za sebou Basilej, Olympiakos získal v Řecku 18 z posledních 20 titulů a Dinamo Záhřeb ovládlo už 11 ročníků chorvatské ligy v řadě.

Ke změnám v Lize mistrů sáhla UEFA kvůli tomu, aby zmírnila tlak Evropské klubové asociace, která hájí zájmy největších klubů, na vytvoření uzavřené superligy. "Narůstající rozdíl mezi největšími kluby a těmi ostatními je jedním z největších problémů, které evropský fotbal v následujících deseti dvaceti letech čekají," přidal předseda EPFL Lars-Christen Olsson.

EPFL proto neprodloužilo dohodu s UEFA, která skončila v polovině března. "Evropské soutěže odteď budou mít naprostou volnost v rozlosování zápasů, takže budou moci hrát utkání ve stejné dny i časy jako Liga mistrů," uvedlo sdružení na svých internetových stránkách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy