1:0
Konec
Leverkusen
10. Reus

Hezký sobotní podvečer, vítejte u on-line přenosu z utkání prvního kola německé bundesligy mezi Borussií Dortmund a Bayerem Leverkusen. Zápas začíná v sobotu 6. srpna v 18:30.

Česká liga odstartovala před týdnem, tento víkend odstartovaly přední evropské soutěže. Kromě Premier League a Ligue 1 začíná také Bundesliga. V té už desetkrát v řadě získal titul mnichovský Bayern. Ten sice v přestupním období ztratil svou největší hvězdu, polského střelce Roberta Lewandowského, ale v úvodním kole to vidět nebylo. Už včera totiž největší favorit na titul rozdrtil vítěze Evropské ligy z Frankfurtu na jeho hřišti 6:1. Mezi střelce se zapsal i nový muž v kádru Sadio Mané. Dnes nás čeká šlágr kola, kde se představí společně s Lipskem asi dva největší vyzyvatelé Bayernu. Loni druhý Dortmund přivítá na svém hřišti třetí tým minulé sezony Bayer Leverkusen. Ve hře tak mohou být i dva čeští útočníci Patrik Schick a Adam Hložek.

Leverkusen zažil povedenou sezonu, třetí místo znamenalo zajištění si pozice v dalším ročníku Ligy mistrů. Navíc se povedlo prodloužit smlouvu s českým střelcem Patrikem Schickem. Ten se loni vyšvihl mezi naprostou elitu Bundesligy. I přes svá zranění dokázal soupeřům nasázet 24 branek a stal se druhým nejlepším střelcem soutěže za bezkonkurenčním Lewandowským. Ten ligu opustil stejně jako třetí v pořadí Erling Haaland. Schick tak bude mít letos co dokazovat. Do týmu mu přibyl v létě i jeden krajan. Ze Sparty přišel do slavného celku devatenáctiletý útočník Adam Hložek. V Německu pak věří, že právě tým okolo Schicka s dalšími mladými hráči jako Diaby nebo Wirtz by mohl ukončit nadvládu Bayernu.

Jenže vstup do sezony se svěřencům švýcarského kouče Seoaneho vůbec nepovedl. Před týdnem totiž ještě před ligovou soutěží vstupoval Bayer do německého poháru, kde je čekal nováček 3. ligy Elversberg. V soutěžní premiéře se sice prosadil Adam Hložek, trefil se i Patrik Schick, jenže české branky favoritovi nepomohly. Leverkusen ostudně prohrál 3:4 a má tak na startu sezony co napravovat. Především v obraně to bude chtít zlepšení. Bohužel hned v 1. kole na ně čeká další z týmů "druhé gardy", který by chtěl vyšoupnout Bayern z piedestalu - Borussia Dortmund.

Takto dnes vypadá sestava Leverkusenu. V bráně bude jistota Lukáš Hrádecký, před nímž nastoupí mladá obrana v čele s Jonathanem Tahem. Středovou dvojici tvoří Palacios s Andrichem, tvořit by měl z pozice desítky Kerem Demirbay. Z křídel pak budou hrát Karim Bellarabi a Moussa Diaby. Na hrotu pak začne Patrik Schick. Adam Hložek začne první kolo Bundesligy na lavičce náhradníků.

Vestfálský celek na rozdíl od Leverkusenu zvládl pohárový duel na hřišti Mnichova 1860, když se v 1. půli prosadili Malen, Bellingham a také nová posila Karim Adeyemi. Borussia byla v posledních letech vždy hlavním rivalem Bayernu Mnichov, jenže v létě přišla o Erlinga Haalanda, který zamířil do Manchesteru City. V klubu zatím setrval anglický talentovaný záložník Jude Bellingham, přišel například Niklas Süle, ale problémy se Dortmundu nevyhnuly. Kromě mladíka Adeyemiho měl Haalandovy góly nahradit Sebastien Haller, jemuž se loni náramně vedlo v Ajaxu. V přípravě se ale zjistilo, že vytáhlý útočník má zhoubný nádor na varlatech a od fotbalu si bude muset odpočinout. Nyní už je po operaci a čeká jej chemoterapie. I při vysoké šanci na plné uzdravení ho však čeká několikaměsíční pauza od fotbalu.

Takto dnes nastoupí domácí Borussia. Ve středu obrany chybí kvůli zranění nová posila Niklas Süle, ale hraje další novic Nico Schlotterbeck. Vedle něj naskočí zkušený Mats Hummels a na kraji Meunier a Guerreiro. Střed pole obstarají Dahoud a Bellingham, které doplní na desítce kapitán Marco Reus. Překvapivé je složení útoku. Naskočí v něm třiadvacetiletý Malen, dvacetiletý Adeyemi, který přišel v létě ze Salcburku a dokonce i sedmnáctiletý Youssoufa Moukoko.

Fanoušci se dnes mohou těšit na spoustu mladých talentů a nejspíš i ofenzivní podívanou. Domácí celek se vytasil se sedmnáctiletým Moukokem, dvacetiletým Adeyemim nebo Judem Bellinghamem. Ten začíná v Dortmundu už třetí sezonu, takže možná některé překvapí, že stále má teprve 19, i když je už teď chtěný po celé Evropě, hlavně v domácí Anglii.

Leverkusen sice nechal na lavičce Adama Hložka a kvůli zranění chybí taktéž devatenáctiletý Florian Wirtz, přesto se můžeme těšit v obraně na dvacetiletého Hincapieho, jednadvacetiletého Frimponga nebo třiadvacetiletého rychlíka Diabyho. Ten v minulé sezoně třináctkrát skóroval a přidal 12 asistencí.

Dnes odpoledne se odehrálo i 5 dalších utkání 1. kola Bundesligy. Ve hře bylo několik českých hráčů. Reprezentační brankář Jiří Pavlenka pomohl Brémám při návratu do německé ligy k remíze 2:2 na hřišti Wolfsburgu. Obránce Pavel Kadeřábek odehrál 64 minut při porážce Hoffenheimu 1:3 v Mönchengladbachu. V berlínském derby porazil Union 3:1 Herthu, za kterou odehrál závěrečných deset minut záložník Vladimír Darida.

Oba celky nastupují po odeznění ikonické hymny You'll never walk alone na trávník zaplněného Signal Iduna Parku. Domácí i hosté oblékli tradiční barvu dresů. Leverkusen bude hrát v červeném, Dortmund pak v žlutočerném.

Utkání právě začalo.

2

Hosté skvěle v úvodu napadají zbrklou rozehrávku Dortmundu. Vznikla z toho standardní situace, na centr Demirbaye naskočil nejvýš Hincapie, ale mladý ekvádorský bek bránu netrefil.

5

Guerreiro chtěl poslat míč za obranu na Malena, s razancí to však přehnal.

6

Adeyemi i v pádu u pravé lajny prostrčil míč na Meuniera, který vtrhl do vápna, a ačkoliv dostal míč k Moukokovi, k zakončení nedošlo.

10

Slibovali jsme ofenzivní podívanou a první branka je zde už v 10. minutě. Bellingham skvěle vybojoval míč na útočné polovině rovnou pro Moukoka, ten se uvolnil přes Frimponga a poslal střílený centr na zadní tyč. Tam zůstal volný Adeyemi, jenže Hrádeckýmíč ještě vyrazil a ten se pohyboval na brankové čáře, odkud jej definitivně poslal do sítě Marco Reus.

13

Hostující Bayer musel poprvé střílet. Robert Andrich se zranil a ve středu zálohy jen tak musel nahradit zkušený Chilan Charles Aranguiz. Hru Leverkusenu tak nyní dirigují Jihoameričané. Vedle Aranguize totiž hraje Exeguiel Palacios.

14

Z dálky zkoušel pálit Hincapie, ale bránu Kobela minul.

16

Ošetřován je dvacetiletý útočník Karim Adeyemi, který se velkou měrou podílel na úvodní brance utkání. Německý střelec by mohl být nahrazen, za postranní čárou už se rozcvičoval Thorgan Hazard.

18

Střelec 19 branek z minulé sezony, kdy hájil barvy Salcburku, zkusí pokračovat ve hře.

20

Poprvé se k zakončení dostal střelec 24 ligových branek z minulé sezony Patrik Schick. Ten byl na startu brejku i na jeho konci, kdy zkoušel pálit z hranice vápna. Horní růžek brány ale těsně minul.

21

Marco Reus je dnes při chuti Vtrhl do vápna a vysílal levačkou střílený pas do malého vápna, kde čekal Yousouffa Moukoka. Mladý útočník ale nedoběhl na místo včas a od kapitána si vyslechl pár hlasitých výčitek.

23

Karim Adeyemi nakonec přeci jen střídá. Zranění mu nedovolí pokračovat, na trávníku jej nahradil Thorgan Hazard.

25

Pěkná kombinace Bellarabiho s Demirbayem, kteří dostali míč až k Schickovi, před ním však odklidil míč do bezpečí Meunier.

27

Robustní stoper Bayeru Jonathan Tah je prvním potrestaným hráčem utkání. V souboji s Hazardem totiž až příliš používal ruce a trefil belgického záložníka do obličeje.

28

Po rohu Malena pálil Meunier, bránu však přestřelil. Nejspíš byl ale ještě pískán faul na Taha.

34

Diaby hledal dlouhým centrem ve vápně Schicka, jenže míč si v pohodě převzal Gregor Kobel v bráně domácích.

37

Exequiel Palacios trefil Moukoka na půli hřiště nepříjemně kolíky do holeně a po zásluze uviděl hodně zblízka žlutou kartu.

42

Borussia teď měla štěstí, v rozehrávce si zahrává, Schlotterbeck namazal Schickovi, ale na poslední chvíli zakročil skluzem Dahoud.

43

Na druhé straně pálil zpoza vápna Bellingham, ale bránu minul.

43

Thorgan Hazard se uvedl na hřišti žlutým faulem, kterým poslal k zemi Hincapieho.

45

Nastavují se 3 minuty. Zřejmě kvůli několika ošetřováním a dvěma střídáním.

Felix Brych ukončil první poločas utkání. Dortmund vede 1:0.

První poločas nám zůstal lehce dlužen fotbal, jaký bychom si přáli, rozhodně jsme se ale nemohli nudit. Domácí měli více zajímavých momentů a po jednom vysokém pressingu Bellinghama se míč po ose Moukoko - Adeyemi - Reus dostal až do sítě. Leverkusen se snažil s výsledkem něco udělat, ale ke střele na bránu se zatím nedostal. Věříme, že nerozehranost v druhé půli pomine.

Důležitý moment před startem druhé půle. Karim Bellarabi dnes dohrál a na trávníku se poprvé objevuje Adam Hložek.

46

Druhá půle začala, Adam Hložek se postavil na levé křídlo, Moussa Diaby se přesunul doprava.

48

Poprvé byl u míče Adam Hložek, ale jeho centr nenašel ve vápně kolegu Schicka. Míč odvrátil hlavou zkušený Hummels.

50

Lukáš Hrádecký zachránil jasný gól. Guerreiro skvěle našel ve vápně Hazarda, který neváhal a pálil z první, trefil však jen finského brankáře se slovenskými kořeny.

53

Hostující celek se dočkal branky, jenže ta platit nebude. Diaby si skvěle vyměnil míč se Schickem, který z hranice vápna místo přihrávky Hložkovi volil střelu. Kobel míč vyrazil před sebe, kde už hlídkoval Palacios a míč hlavou dorazil do brány. Argentinský záložník však využil ofsajdového postavení.

56

Piero Hincapie uviděl žlutou kartu z rukou sudího Brycha. Ekvádorský obránce může být rád, že si ji neschytal už dřív po faulu na Adeyemiho.

63

Patrik Schick měl obrovskou šanci. Diaby mu poslal do vápna krásný míč, Hummels s Meunierem zaspali, ale český útočník neumístil míč ideálně. Gregor Kobel v bráně Dortmundu se zaskvěl dobrým zákrokem.

65

Jude Bellingham je obdivuhodný mix elegance a fyzické síly. Vytáhlý záložník znovu vyhrál souboj, natáhl své dlouhé nohy a pelášil k bráně soupeře. Vše od něj byl perfektní až na střelu. Ta mířila vysoko do hlediště.

66

Třetí změna v kádru Bayeru. Kerem Demirbay dohrál a nahradil ho Sardar Azmoun. Íránský útočník by měl oživit ofenzivu.

68

Další parádní akce Leverkusenu, který v druhé půli hýří aktivitou. Adam Hložek našel ve vápně nového muže Azmouna, který ani nemusel zvedat hlavu a našel ve skvělé pozici Patrika Schicka. Ten ale opět neuspěl v souboji s brankářem Kobelem.

69

Bývalý hráč Bayeru Julian Brandt nastoupil v dresu Borussie. Místo mu přepustil Youssoufa Moukoko. Marco Reus nyní hraje falešnou devítku, Brandt zprava, Malen zleva a Hazard na desítce.

72

Nico Schlotterbeck u lajny skluzem chtěl zastavit Frimponga, ten sice pokračoval dál, ale sudí Brych se k souboji vrátil a obránce Dortmundu tak byl žlutě potrestán.

78

Dvojí střídání v kádru Leverkusenu. Palaciose nahradil ve středu pole Nadiem Amiri, Hincapieho pak Mitchel Bakker.

80

Leverkusen už podruhé slavil gól, když si Azmounův pas srazil do brány Schlotterbeck. Jenže íránský útočník přebíral přihrávku v ofsajdové pozici.

83

Změny také v sestavě Dortmundu. Marius Wolf nahrazuje Guerreira a Emre Can naskočil místo Malena.

85

Nový muž Marius Wolf hned pálil z 20 metrů a málem skóroval prvním dotekem. Bránu ale těsně minul.

87

Jude Bellingham znovu natáhl k sólu, jenže prováhal správný moment pro přihrávku a před vápnem byl zastaven zřejmě čistým způsobem.

88

Po chybě v obraně hostů mohl devatenáctiletý Angličan pálit znovu zpoza vápna, tečovaný pokus ale skončil v náruči Hradeckého.

90

Nastavovat se budou tři minuty.

90+2

Felix Brych se šel po konzultaci s videorozhodčím podívat na opakovaný záběr. Lukáš Hrádecký totiž nejspíš zahrál rukou mimo pokutové území. Finský gólman tak dostal červenou kartu.

90+3

Jelikož má Leverkusen využity všechna střídání, do brány musel někdo z pole. Na sebe to vzal Edmond Tapsoba.

90+5

Marco Reus netrefil dobře přímý kop. Nejspíš měl za každou cenu chtít trefit bránu a ne mířit nějak přesně. Bránu však kapitán domácích přestřelil.

90+5

Mitchel Bakker u lajny trefil loktem Bellinghama a dostal žlutou kartu.

Je konec, Dortmundu stačila na výhru v šlágru jediná branka. Leverkusen odjíždí s porážkou 0:1.

Šlágr 1. kola Bundesligy zůstal popravdě malinko za očekáváním. Jde vidět, že oba celky se teprve rozjíždí. V první půli byl lepší domácí Dortmund, který se zásluhou kapitána Reuse dostal v 10. minutě do vedení. Hosté se k zakončení nedostali, proto už po pauze přišel na hřiště i Adam Hložek. Ten nehrál zle, ale u ničeho důležitého nebyl.

Naproti tomu Patrik Schick se v 63. a 68. minutě dostal do dvou jasných gólových příležitostí, které loni s přehledem proměňoval. Dnes ale neměl svůj střelecký a vždy si vylámal zuby na skvělém brankáři Kobelovi. A ač Leverkusen vstoupil do druhé půle skvěle, v závěru už neměl sílu na to zabojovat o srovnání.

Dortmund tak vyhrál 1:0 a bere první body do tabulky. Ode mě to je pro tuto chvíli vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.