Divočina na Arsenalu. Citizens i díky nafilmované penaltě otočili emotivní šlágr

Aktualizováno 1. 1. 2022 20:41
Fotbalisté Manchesteru City zvítězili po obratu na hřišti oslabeného Arsenalu 2:1. Šlágr nejvyšší anglické soutěže přinesl vyhrocené emoce i kontroverzní rozhodnutí. Tottenham po gólu Davinsona Sáncheze v šesté minutě nastavení triumfoval na půdě nováčka z Watfordu 1:0, West Ham v sestavě s Vladimírem Coufalem a Tomášem Součkem vyhrál na hřišti Crystal Palace.
Gabriel Martinelli a Rodri po jednom z ostrých soubojů v utkání Arsenal - City.
Gabriel Martinelli a Rodri po jednom z ostrých soubojů v utkání Arsenal - City. | Foto: Reuters

Obhájce titulu vyhrál v Premier League jedenácté utkání za sebou a vede o jedenáct bodů před Chelsea, která má k dobru nedělní šlágr se třetím Liverpoolem.

Arsenalu kvůli koronaviru chyběl trenér Mikel Arteta, jenž před příchodem ke "Kanonýrům" dělal asistenta kouči City Pepu Guardiolovi. Londýnský celek vedl Artetův nizozemský asistent Albert Stuivenberg.

Domácí začali aktivně a nebojácně, a brzy mohli kopat penaltu, videorozhodčí ale podezřelý atak brankáře Edersona na Martina Odegaarda neposoudil jako faul.

Arsenal přesto zaslouženě otevřel skóre v 31. minutě, kdy se Bukayo Saka prosadil pohotovou přízemní střelou po rychlé kombinaci. Gunners byli v prvním poločase nebezpečnějším a živějším týmem, ovšem druhý gól nepřidali, největší šanci spálil další mladík Gabriel Martinelli.

A tak v 57. minutě srovnal Rijád Mahriz z penalty sporně nařízené za souboj Granita Xhaky s Bernardem Silvou, který v pokutovém území po jemném kontaktu upadl velmi ochotně.

Arsenal se vzápětí málem dostal opět do vedení, když hostující stoper Laporte přehodil vlastního gólmana Edersona, Aké však na brankové čáře míč odkopl.

Vzápětí uviděl druhou žlutou kartu v krátkém sledu domácí obránce Gabriel. "Citizens" využili přesilovku ve třetí minutě nastavení zásluhou Rodriho dorážky. Španěl pak do půl těla bouřlivě slavil přímo před fanoušky Arsenalu, kteří ho zasypali odpadky.

Manchester zdolal Arsenal i podruhé v ligové sezoně, první utkání doma ovládl jasně 5:0.

"Arsenal odehrál skvělý zápas, ale my jsme ukázali charakter šampionů," citoval klubový web Rodriho. "Arsenal byl lepší, ale někdy se štěstí přikloní na vaší stranu. Vyhrát 11 utkání za sebou v tomto období je úžasné. Tuhle sezonu nás postihla řada zranění a případů covidu," uvedl Guardiola.

"Kanonýři" prohráli v lize po čtyřech výhrách. "Cítím zklamání a zároveň hrdost na výkon týmu. Když si proti takovému týmu vytvoříte šance, musíte je proměnit," prohlásil Stuivenberg.

Vítězství Tottenhamu ve Watfordu zařídil Sánchez hlavou po centru Son Hung-mina. "Kohouti" po příchodu trenéra Antonia Conteho nenašli přemožitele ani v osmém kole a čtvrtému Arsenalu se přiblížili na rozdíl dvou bodů, navíc mají dva zápasy k dobru. Watford prohrál v lize pošesté za sebou a je na první nesestupové pozici.

West Ham proti Crystal Palace vstřelil všechny branky v úvodní půli. Nejprve se ve 22. minutě prosadil Antonio a o tři minuty později Lanzini, který v nastavení prvního dějství skóroval z penalty. V závěru za domácí "Orly" snížili Édouard a Olise.

"Kladiváři" vyhráli druhé kolo po sobě a ztrácí bod na čtvrtý Arsenal. Mezi náhradníky West Hamu zůstal celý zápas další český reprezentant Alex Král.

Anglická fotbalová liga - 21. kolo:

Arsenal - Manchester City 1:2 (31. Saka - 57. Mahriz z pen., 90.+3 Rodri), Watford - Tottenham 0:1 (90.+6 Sánchez), Crystal Palace - West Ham United 2:3 (83. Édouard, 90. Olise - 25. a 45.+5 z pen. Lanzini, 22. Antonio).

Zápas Leicester - Norwich byl kvůli koronaviru odložen.

1. Manchester City 21 17 2 2 53:13 53
2. Chelsea 20 12 6 2 43:14 42
3. Liverpool 19 12 5 2 50:16 41
4. Arsenal 20 11 2 7 33:25 35
5. West Ham United 20 10 4 6 37:27 34
6. Tottenham 18 10 3 5 23:20 33
7. Manchester United 18 9 4 5 30:26 31
8. Wolverhampton 18 7 4 7 13:14 25