Real zdolal lídra a získal madridské derby pro sebe, to v Manchesteru vítěze nemělo

Aktualizováno 12. 12. 2020 23:08
Fotbalisté Realu Madrid porazili v derby lídra španělské ligy Atlético 2:0 a ukončili jeho 26 zápasů trvající neporazitelnost v soutěži.
Dani Carvajal slaví s kapitánem Realu Madrid Sergiem Ramosem druhý gól v síti městského rivala Atlétika | Foto: Reuters

Atlético inkasovalo v dosavadních deseti zápasech jen dvakrát, stejný počet gólů ale dostalo i během 90 minut na hřišti Realu. Za "Bílý balet" se prosadil hlavou Casemiro a po změně stran se po ráně Daniho Carvajala do tyče odrazil míč do zad gólmana Jana Oblaka a následně do sítě. Svěřenci trenéra Zinédina Zidana pak už drama nepřipustili a svému rivalovi nedovolili skórovat ve vzájemném duelu ani počtvrté za sebou.

Real potvrdil výsledkové zlepšení z posledních zápasů a zvítězil potřetí v řadě. Navázal tak na středeční výhru nad Mönchengladbachem a postup do osmifinále Ligy mistrů.

Utkání Getafe - Sevilla rozhodl vlastní gól Xabiera Etxeity z 81. minuty. Vedoucí branku mohl dát už v prvním poločase Joan Jordán, z přímého kopu ale trefil břevno. Andaluský celek nastřelil v tomto roce brankovou konstrukci už čtyřiadvacetkrát, což je nejvíc ze všech týmů v La Lize.

Sevilla, stále bez zraněného českého brankáře Tomáše Vaclíka, vyhrála čtvrtý z posledních pěti ligových zápasů a posunula se na páté místo. Getafe naopak čeká na tříbodový zisk už sedm utkání a je patnácté.

Španělská fotbalová liga - 13. kolo:

Real Madrid - Atlético Madrid 2:0 (15. Casemiro, 63. vlastní Oblak), Getafe - FC Sevilla 0:1 (81. vlastní Etxeita), Valencie - Bilbao 2:2 (26. Soler z pen., 83. Vallejo - 55. Villalibre, 79. R. García z pen.), Huesca - Alavés 1:0 (66. Ontiveros).

Penaltu pro United zrušil ofsajd

Manchesterské derby ve 12. kole anglické fotbalové ligy mezi United a City skončilo bez branek.

United porazili v minulé sezoně svého rivala v obou vzájemných zápasech, tentokrát ale na Old Trafford mnoho šancí k vidění nebylo. Největší vzrušení nastalo krátce po pauze, kdy vybojoval Marcus Rashford pro "Rudé ďábly" pokutový kop. Ten se ale nakonec nezahrával, protože faulu předcházel ofsajd, což odhalil VAR.

Domácí tak přišli o body po čtyřzápasové vítězné sérii. V tabulce přesto zůstávají na sedmém místě o bod před "Citizens", kteří neskórovali ve dvou po sobě jdoucích venkovních duelech poprvé od ledna 2017.

Chelsea nevyužila šanci posunout se alespoň do neděle na první místo, když podlehla 0:1 Evertonu. Jediný gól vstřelil ve 22. minutě z pokutového kopu Gylfi Sigurdsson. Islandský záložník potvrdil, že se mu proti londýnskému klubu daří, do jeho sítě se trefil už pošesté v kariéře. "Karamelky" poskočily na sedmé místo, "Blues" zůstali třetí.

Aston Villa zvítězila na hřišti Wolverhamptonu 1:0. Ve čtvrté minutě nastavení rozhodl z penalty Anwar El Ghazi. Hosté hráli od 85. minuty bez vyloučeného Douglase Luize, v závěru ale Nélson Semedo zfauloval ve vápně Johna McGinna a El Ghazi penaltu s jistotou proměnil. V plném počtu nakonec nedohráli ani domácí "Vlci", po druhé žluté kartě zamířil předčasně do šaten Joao Moutinho.

Newcastle nastoupil po dvoutýdenní pauze způsobené problémy s nákazou koronavirem v klubu a porazil 2:1 West Bromwich. Do vedení ho poslal Miguel Almirón, který dal po 20 vteřinách hry druhý nejrychlejší gól "Strak" v historii Premier League.

V 50. minutě srovnal Darnell Furlong, ale v závěru rozhodl přesnou hlavičku střídající Dwight Gayle, který po zranění nastoupil k prvními ligovému utkání v sezoně.

Anglická fotbalová liga - 12. kolo:

Manchester United - Manchester City 0:0, Wolverhampton - Aston Villa 0:1 (90.+4 El Ghazi z pen.), Newcastle - West Bromwich 2:1 (1. Almirón, 82. Gayle - 50. Furlong), Everton - Chelsea 1:0 (22. Sigurdsson z pen.).

Bayern zachraňoval remízu, Dortmund s debaklem

Překvapivý debakl utrpěl v německé fotbalové lize na svém stadionu Dortmund, který podlehl 1:5 nováčkovi ze Stuttgartu. Bayern Mnichov remizoval 1:1 s Unionem Berlín a vede už jen o skóre před druhým Lipskem, které si poradilo 2:0 s Brémami.

Dortmund prohrál třetí domácí ligové utkání za sebou. V dresu Stuttgartu zazářil Silas Wamangituka, který dal dvě branky a na jednu přihrál. Borussia inkasovala pět gólů na svém stadionu v lize po 11 letech.

Bayern musel od začátku utkání dotahovat, po rohovém kopu totiž otevřel ve čtvrté minutě skóre domácí Grischa Prömel. Christopher Trimmel si připsal od začátku sezony 2019/20 už 11. asistenci ze standardní situace, což je nejlepší bilance ze všech hráčů v pěti nejprestižnějších evropských ligách.

Vyrovnání zařídil po přihrávce Kingsleyho Comana pohotový Robert Lewandowski, který dal 13. ligový gól v sezoně a drží si pozici nejlepšího střelce soutěže. Vítěznou branku už ale bavorský velkoklub nepřidal a remizoval potřetí z posledních čtyř bundesligových utkání. Union se nadále drží na pohárových příčkách.

Záložník Vladimír Darida si připsal  gólovou asistenci při remíze Herthy Berlín 1:1 na hřišti Mönchengladbachu. Český reprezentant odehrál 75 minut, než ho vystřídal Lucas Tousart.

Hertha proti čerstvému osmifinalistovi Ligy mistrů otevřela skóre v 47. minutě, kdy Darida přihrál na hranici vápna Matteu Guendouzimu a kmenový hráč Arsenalu překonal gólmana Tobiase Sippela. V brance Mönchengladbachu tentokrát chyběla tradiční jednička Yann Sommer, který vynechal bundesligové utkání po sérii 90 zápasů.

V 70. minutě vyrovnal po pohledné kombinaci Breel Embolo a Mönchengladbach prodloužil sérii bez prohry o čtvrtý zápas. Borussia se drží těsně za pohárovými příčkami, Hertha je na 11. pozici.

Za Werder odehráli v Lipsku celé utkání Jiří Pavlenka a Theodor Gebre Selassie. Pavlenku překonal jako první z pokutového kopu Marcel Sabitzer, ačkoliv český gólman vystihl směr střely. Druhý gól přidal ještě před pauzou Dani Olmo, který se sám před Pavlenkou nemýlil. Lipsko si po změně stran vítězství s přehledem pohlídalo.

Německá fotbalová liga - 11. kolo:

Dortmund - Stuttgart 1:5 (39. Reyna - 26. z pen. a 53. Wamangituka, 60. Forster, 64. Coulibaly, 90.+1 González), Union Berlín - Bayern Mnichov 1:1 (4. Promel - 68. Lewandowski), Freiburg - Bielefeld 2:0 (79. Grifo z pen., 90.+1 Čong Wu-jong), Lipsko - Brémy 2:0 (26. Sabitzer z pen., 41. Olmo), Mohuč - Kolín nad Rýnem 0:1 (55. Rexhbecaj), Mönchengladbach - Hertha Berlín 1:1 (70. Embolo - 47. Guendouzi).

Barák slaví výhru nad Laziem

Fotbalisté Hellasu Verona zvítězili v 11. kole italské ligy na stadionu Lazia Řím 2:1. Český záložník Antonín Barák odehrál za Hellas celý zápas.

Utkání rozhodl v 67. minutě Adrien Tameze, který vystihl chybnou rozehrávku, následně obešel i gólmana Pepeho Reinu a zakončil do odkryté branky. Verona potvrdila vynikající vstup do sezony a posunula se na šesté místo o dva body před Lazio, které je osmé.

Crotone porazilo v souboji nováčků Spezii 4:1. Domácí tým si připsal první vítězství v sezoně, ale stále je v tabulce Serie A poslední.

Po nerozhodném prvním poločase rozhodlo Crotone dvěma góly krátce po změně stran, kdy Arkadiusz Reca a Eduardo Henrique upravili na 3:1. V závěru pojistil výsledek druhým gólem v utkání Junior Messias.

Italská fotbalová liga - 11. kolo:

Lazio Řím - Hellas Verona 1:2 (56. Caicedo - 45. vlastní Lazzari, 67. Tameze), Crotone - Spezia 4:1 (7. a 90.+7 Messias, 49. Reca, 56. Henrique - 18. Farias), FC Turín - Udine 2:3 (66. Belotti, 67. Bonazzoli - 24. Pussetto, 54. De Paul, 69. Nestorovski).

1. AC Milán 10 8 2 0 23:9 26
2. Sassuolo 11 6 4 1 21:12 22
3. Inter Milán 10 6 3 1 26:14 21
4. Neapol 10 7 0 3 24:10 20
5. Juventus Turín 10 5 5 0 20:8 20
6. Hellas Verona 11 5 4 2 15:9 19
7. AS Řím 10 5 3 2 19:15 18
8. Lazio Řím 11 5 2 4 17:19 17