Citizens mají titul na dosah. Zvládli šlágr s Tottenhamem a oslavy může odšpuntovat zaváhání United

14. 4. 2018 23:14
Chelsea prohrávala ještě v 70. minutě v Southamptonu o dva góly, nakonec se však radovala z výhry.
Fotbalisté Manchesteru City slaví vítězství na půdě Tottenhamu
Fotbalisté Manchesteru City slaví vítězství na půdě Tottenhamu | Foto: Reuters

Londýn - Ve šlágru 34. kola anglické ligy porazili fotbalisté Manchesteru City 3:1 Tottenham a mohou v neděli v případě zaváhání městského rivala United slavit zisk mistrovského titulu.

"Citizens" podobně jako v minulých zápasech vstoupili do utkání lépe než soupeř a v 22. minutě šli do vedení. Na dalekonosný Kompanyho pas za obranu si naběhl Gabriel Jesus a sám před Llorisem se nemýlil. Chvíli poté fauloval Lloris ve vápně Sterlinga a následnou penaltu proměnil střelou o tyč Gündogan.

Tři minuty před přestávkou snížil šťastným odrazem Eriksen. Dánský záložník dal poprvé v dresu Tottenhamu gól ve čtyřech soutěžních zápasech za sebou.

I ve druhém dějství byl nebezpečnější lídr Premier League. Dvacet minut před koncem zneškodnil Sterlingovi stoprocentní šanci fantastickým zákrokem obránce Vertonghen, o pár vteřin později už se ale anglický křídelník mohl radovat, když dorazil do sítě Jesusovu střelu. I přes další šance Sterlinga a Jesuse už zůstal výsledek 3:1.

Hráči City mají v čele tabulky náskok 16 bodů, druhému Manchesteru United zbývá odehrát šest utkání. Tottenham prohrál po 14 zápasech a přišel o třetí místo.

Fotbalisté Chelsea otočili zápas v Southamptonu, ačkoliv ještě v 70. minutě prohrávali o dva góly. Domácí vedli po gólech Tadiče a Bednarka, který po hodině hry při debutu v Premier League zvýšil a stal se třetím polským hráčem, který skóroval v nejvyšší anglické soutěži. Obhájce titulu otočil výsledek mezi 70. a 78. minutou. Nejprve se Giroud devět minut po příchodu na hřiště prosadil hlavou a krátce po něm vyrovnal prudkou střelou Hazard.

Obrat dokonal po velkém tlaku a dalším závaru před brankou Giroud. Francouzský útočník dal 19. gól z pozice střídajícího hráče, víc jich má v historii Premier League na kontě pouze Jermain Defoe (24). Chelsea otočila zápas ze stavu 0:2 poprvé od října 2002, kdy pod vedením trenéra Claudia Ranieriho porazila Charlton.

Liverpool porazil na svém hřišti 3:0 Bournemouth. Na Anfieldu šel favorit do vedení po sedmi minutách, když Mané dorazil do brány svůj předchozí hlavičkový pokus. I ve čtvrté sezoně v Premier League tak překonal hranici deseti gólů.

V 69. minutě přidal pojistku Salah, který chytře hlavičkou přehodil vyběhnutého Begoviče. Egyptský kanonýr pokořil hranici 40 gólů v sezoně jako třetí hráč Liverpoolu v historii, před ním se to povedlo pouze Rogeru Huntovi a Ianu Rushovi. Zároveň se stal osmým hráčem Premier League, který dal 30 ligových branek v jednom ročníku. Na konečných 3:0 upravil střelou k tyči Firmino.

V zápase sousedů v tabulce porazilo Burnley 2:1 Leicester a má před ním na sedmém místě náskok devíti bodů. Burnley poprvé v historii vstřelilo v nejvyšší soutěži dvě branky během úvodních deseti minut hry, prosadili se Wood a Long. Za "Lišky" snížil v 72. minutě Vardy, ale poosmé v sezoně jeho branka nevedla v zápase k zisku žádného bodu, což se nikomu v Premier League nestalo. Burnley vyhrálo popáté v řadě.

Anglická fotbalová liga - 34. kolo:

Tottenham - Manchester City 1:3 (42. Eriksen - 22. Jesus, 25. Gündogan z pen., 72. Sterling), Southampton - Chelsea 2:3 (21. Tadič, 60. Bednarek - 70. a 78. Giroud, 75. Hazard), Liverpool - Bournemouth 3:0 (7. Mané, 69. Salah, 90. Firmino), Burnley - Leicester 2:1 (6. Wood, 9. Long - 72. Vardy), Crystal Palace - Brighton 3:2 (5. a 24. Zaha, 14. Tomkins - 18. Murray, 34. Izquierdo), Huddersfield - Watford 1:0 (90.+1 Ince), Swansea - Everton 1:1 (71. J. Ayew - 43. vlastní Naughton).

před 21 minutami

Pražská energetika mění ceníky, zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun, zjistila ČTK. Informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

před 27 minutami

Policisté na letišti u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval cestující nožem

Policisté na letišti Charlese de Gaulla v Roissy u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval lidi na terminálu nožem. Podle serveru stanice BFM TV šlo o muže bez domova, který napadl i policisty. Ke střetu došlo ve veřejné části terminálu 2F ve středu ráno, zhruba v 8:20 SELČ.

"Policisté zachovali chladnou hlavu a dnes ráno na letišti Roissy-Charles de Gaulle neutralizovali osobu vyzbrojenou nožem, která byla hrozbou," napsala na Twitteru pařížská policejní prefektura.

Letištní ostraha se snažila bezdomovce přesvědčit, aby prostor opustil. Přivolali si na pomoc policii. Muž strážce pořádku opakovaně urážel, pak na ně vytáhl nůž a začal je ohrožovat. Policisté ho opakovaně vyzvali, aby zbraň odložil. Když tak neučinil a naopak se vydal směrem k nim, padl jeden výstřel. Muž postřelený do břicha na místě zemřel, popsal incident fotograf agentury AFP, který vše viděl.