Cala si nezakryl pusu. Obvinění z rasismu tak prověří expert na odezírání ze rtů

Sport ČTK Sport, ČTK
8. 4. 2021 17:04
Španělská fotbalová liga angažovala experta na odezírání ze rtů, který by měl pomoci s vyšetřováním údajné rasistické urážky obránce Valencie Mouctara Diakhaby.
Mouctar Diakhaby z Valencie tvrdí, že se stal obětí rasistické urážky
Mouctar Diakhaby z Valencie tvrdí, že se stal obětí rasistické urážky | Foto: Reuters

Juan Cala z Cádizu, jenž byl z rasismu obviněn, prohřešek vehementně odmítá. Situaci by měl podle šéfa ligy Javiera Tebase vyjasnit odborník.

Cala se dostal s Diakhabym do konfliktu v prvním poločase nedělního ligového zápasu. Francouzský obránce tmavé pleti reagoval rozhořčeně na Calovu poznámku a řekl rozhodčímu, že ho soupeř rasisticky urazil. Fotbalisté Valencie na protest odešli ze hřiště a zápas byl na zhruba 25 minut přerušen.

Španělský fotbalista obvinění označil za "veřejný lynč" a "mediální cirkus". Radio Tribuna Deportiva ve středu na Twitteru zveřejnilo audiozáznam ze stadionu, na němž je rasistická urážka slyšet.

Tebas ale uvedl, že audio bylo vytrženo z kontextu a k posouzení celé situace chce využít další technologii a experta na čtení ze rtů. "Ta zveřejněná nahrávka je z doby zhruba minutu a půl po incidentu, a ať už to na ní mluvil kdokoliv, měl jihoamerický přízvuk, takže to nemohl být Cala," řekl Tebas. 

Diakhaby tvrdí, že ho protihráč počastoval nadávkou ve španělštině "Negro de mierde", v překladu tedy "Zasr… černoch". "Já a moji spoluhráči jsme se rozhodli, že odejdeme do kabin, což byla správná reakce. Pak se jeden z jejich hráčů zeptal jednoho od nás, zda bychom se vrátili na trávník, kdyby se Cala omluvil," popisoval svou verzi stoper Valencie.

"Moji spoluhráči a já jsme ale řekli, že takhle to není. Nemůžete něco udělat a pak prostě říct 'sorry a zapomeň na to'. Doufám, že La Liga bude jednat a přijdou sankce," doplnil Diakhaby.

Cala ovšem stojí za svým tvrzením, že protivníkovi jen řekl "nech mě být". Upozornil na to, že o údajné rasistické urážce neexistuje žádný zvukový důkaz.

"Hrajeme už přes rok na stadionech bez fanoušků. Je tu 20 nebo 25 kamer a kdo ví kolik mikrofonů a žádný z nich to nezachytil. Takže by byly na místě minimálně pochybnosti o tom, co se stalo," uvedl Cala.

Rozsoudit spor tak může odborník na odezírání ze rtů, protože Cala si nezakryl pusu rukou, jako to ve známém incidentu s Glenem Kamarou z Glasgow Rangers udělal slávistický stoper Ondřej Kúdela.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy