Byznysmen, který chce dobýt Evropu. Ve West Hamu čekají od Křetínského velké věci

av av
19. 11. 2021 6:14
Tábor fanoušků West Hamu United zachvátilo po vstupu Daniela Křetínského do vlastnické struktury klubu čiré nadšení. Příznivci jsou přesvědčeni o tom, že český miliardář přinese mohutné investice, které dokonají transformaci londýnského klubu z podceňovaného celku v dravou štiku bojující o čelní pozice v Premier League.
Daniel Křetínský.
Daniel Křetínský. | Foto: ČTK

Zatímco v českém fotbalovém prostředí je Křetínský přijímán nejednoznačně, do atraktivního světa anglického fotbalu vstupuje s aurou vlivného byznysmena, který může v následujících měsících a letech výrazně měnit pravidla hry. 

Euforii mezi příznivci Hammers ještě podpořil rozsáhlý text zveřejněný na konci minulého týdne renomovaným sportovním serverem The Athletic.

Titulek? "Byznysmen s kalkulačkou v hlavě, jenž je před zápasy paralyzován strachem."

Autoři v úvodu upozorňují na neslavnou bilanci pražské Sparty v posledních letech. Letenští, držitelé rekordních šestatřiceti ligových titulů, uspěli od nástupu Křetínského v roce 2004 pouze třikrát, přičemž vystřídali patnáct trenérů.

Navzdory tomu však fanouškovská základna West Hamu slyší ochotněji na popis českého podnikatele coby muže, který fotbal bezmezně miluje, vášnivě se o něj zajímá a zejména neváhá sáhnout kvůli svému klubu hlouběji do kapsy.

Opírá se přitom o citace tří lidí, kteří mají k novému vlastníkovi 27 procent akcií klubu blízko.

Bývalý reportér Hospodářských novin a Forbesu Michael Mareš pro The Athletic vyzdvihl Křetínského silný vztah s bankou J&T. "Ta má k dispozici obrovské zdroje, zatímco Křetínský je hlavní mozek v tom, jak peníze používat," uvedl Mareš.

Ve West Hamu rezonují také vyjádření o možných vysokých investicích z úst mluvčího společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Častvaje.

"Vybudovali jsme EPH, který generuje kolem dvou miliard eur ročně hrubého zisku. To znamená sedm set milionů eur, které je možné investovat," citoval jej The Ahtletic.

Mezi fanoušky Kladivářů se těší oblibě i óda na Křetínského z úst reportéra francouzského deníku Liberation, autora knihy o českém miliardáři nazvané Mister K.

"Křetínský je nejlepším příkladem velmi bohatého, velmi chytrého a velmi ambiciózního byznysmena ze střední a východní Evropy, který chce zanechat stopu na západě," řekl Athleticu Jerome Lefilliatre.

Dodal, že Křetínský chce být do deseti let "jedním z největších lídrů byznysu v Evropě."

"Chce být velkým hráčem na západě, to je důvod, proč tolik investuje ve Francii, Itálii, Německu, Velké Británii a dokonce v USA," podotkl.

Křetínský prostřednictvím společnosti 1890s holdings zatím získal 27 procent akcií West Hamu, už před faktickým uzavřením dohody ale britská média hojně spekulovala o možném budoucím kompletním převzetí.

"Mnoho fanoušků věří, že to byl skutečně jen první krok," napsal server Hammers News.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Česká pošta zruší od května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických

Česká pošta zruší od letošního května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Restrukturalizace administrativních pozic a rušení jejich agend je podle vedení pošty dalším krokem k optimalizaci nákladů. Dnes o tom informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík. Česká pošta zaměstnává celkem 27 000 pracovníků.

Rušení míst se týká úřednické, administrativní, centrálně řízené části firmy. "Pošťáků, tedy modrých límečku, se tak propouštění netýká. Lidi do provozu naopak nabíráme," uvedl generální ředitel pošty Roman Knap.

V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou. Za rok 2021 počítá se ztrátou okolo 800 milionů Kč, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Bývalý ministr zdravotnictví Arenberger oznámil rezignaci na post ředitele vinohradské nemocnice. Chce se věnovat tamní dermatovenerologické klinice

před 24 minutami

Při náletech v Jemenu podle nevládní organizace zahynulo přes 60 lidí

Při náletech v Jemenu v pátek přišlo život více než 60 dospělých a tři děti. S odkazem na humanitární organizaci Save the Children o tom informovala agentura Reuters. Svědci na místě předtím agentuře sdělili, že několik lidí, včetně afrických migrantů, přišlo o život při náletu v provincii Saada. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) mezitím informoval, že si nálet na věznici, kterou kontrolují šíitští povstalci, vyžádal sto mrtvých nebo zraněných. V kolika případech šlo o oběti na životech, není ale z prohlášení jasné.

Koalice vedená Saúdskou Arábií v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům začátkem tohoto týdne po útocích na Spojené arabské emiráty. Při jednom z náletů bylo podle agentury Reuters zasaženo záchytné centrum v severojemenské provincii Saada. Zatím však není jasné, kolik lidí přišlo o život. Podle Reuters jsou mezi oběťmi i afričtí migranti. Záchranáři vytahovali těla z trosek ještě kolem poledne místního času.

Organizace Save the Children uvedla, že si nálety v Jemenu vyžádaly životy více než 60 dospělých a tří dětí. Další podrobnosti nesdělila. MVČK uvedl, že 100 lidí přišlo o život, nebo bylo zraněno při náletu na věznici, kterou v provincii Saada spravují povstalci. Podle MVČK nálet provedla koalice vedená Saúdskou Arábií a lze očekávat, že se bilance obětí bude zvyšovat, jelikož záchranné práce na místě pokračují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy