Buffon se rozloučil s Juventusem výhrou, fanoušci v Turíně plakali

19. 5. 2018 17:42
Juventus potvrdil zisk titulu domácím vítězstvím. Na turínském stadionu plály velké emoce spojené s odchodem legendárního brankáře.
Gianluigi Buffon.
Gianluigi Buffon. | Foto: Reuters

Turín - Brankář Gianluigi Buffon se rozloučil s Juventusem vítězstvím. Už jistý mistr italské fotbalové ligy zdolal v závěrečném kole 2:1 Veronu.

Čtyřicetiletý gólman, který strávil v dresu turínského velkoklubu 17 sezon, udržel ve svém posledním utkání čisté konto. Mistr světa z roku 2006 přenechal v 63. minutě za stavu 2:0 místo v brance týmové trojce Carlu Pinsogliovi, který nastoupil poprvé v sezoně a čtvrt hodiny před koncem inkasoval. Allesion Cerci mu tečí Romulova prudkého centru nedal šanci zasáhnout.

Juventus, který si před týdnem zajistil sedmý mistrovský titul v řadě, rozhodl o vítězství krátce po poločase. V rozmezí tří minut se trefili dorážející Daniele Rugani a Miralem Pjanič, který skóroval z trestného kopu.

Po hodině hry ovládly stadion emoce. Střídající Buffon se před odchodem ze hřiště objal se spoluhráči a evidentně dojatý usedl na lavičku, zatímco mnoha fanouškům na tribunách včetně jeho syna tekly po tvářích slzy.

V závěru mohl ještě výhru domácích zvýraznit Stephan Lichtsteiner, který rovněž odehrál poslední zápas za Juventus. Švýcarský obránce však penaltu nařízenou za ruku Enrica Bearzottiho neproměnil.

Buffon přišel do Juventusu v létě 2001 z Parmy za 52 milionů eur a je stále nejdražším brankářem fotbalové historie. S devíti tituly je nejúspěšnějším hráčem v historii italské ligy, v níž odehrál 640 zápasů. Víc jich má na kontě jen legenda AC Milán Paolo Maldini (647). Rekord Buffon drží i v počtu zápasů s čistým kontem (293).

Pětinásobný nejlepší gólman světa se zatím nerozhodl, zda nadobro skončí s fotbalem. Podle spekulací médií by mohl zamířit do Paris St. Germain.