Bombardování centry, Piqué na hrotu. Na tiki-taku nemáme hráče, říká kouč Barcelony

21. 9. 2021 11:40
Fotbalová Barcelona má za sebou v nové sezoně pět ostrých zápasů, ze kterých vytěžila jen dvě vítězství. "Děláme, co můžeme, ale už nemáme hráče, které jsme mívali, když se tu hrála tiki-taka," prohlásil v reakci na pondělní remízu 1:1 s Granadou trenér Ronald Koeman.
Ronald Koeman
Ronald Koeman | Foto: Reuters

Byl to v pondělí na Camp Nou zvláštní zápas. Nikoliv kvůli výsledku, byť remíza Barcelony s oustiderem z Ganady jistě zdvihla nejedno obočí. Spíše kvůli předváděné hře, kterou se domácí zejména v druhém poločase prezentovali.

Místo kontroly balonu, nekonečných přihrávek a kombinací do volných prostorů, které v posledních dekádě katalánský velkoklub charakterizovaly, totiž létal do vápna soupeře jeden centr za druhým. Statistici jich nakonec napočítali 54, nejvíc v jednom utkání Barcelony od roku 2016.

Nezvyklá taktika ale nakonec přeci jen slavila úspěch. Kýžený gól na 1:1, jímž domácí zareagovali na trefu soupeře z úvodu zápasu, vstřelil v poslední minutě stoper Ronald Araujo. Ten se na hrot vydával podpořit dalšího vyhlášeného beka Gerarda Piquého, jehož Koeman v průběhu druhé půle vystřídal do útoku, aby po boku Luuka de Jonga zkusil déšť centrů zúročit.

"V první půli jsme hráli 4-3-3, pak jsme to museli změnit podle toho, jaké hráče jsme měli k dispozici na soupisce. Granada také hodně bránila a nebylo moc místa na přihrávky," vysvětloval Koeman na tiskové konferenci po zápase.

"Tohle není Barcelona z doby před osmi lety, podívejte na naši soupisku. Copak se s těmito hráči dá hrát tiki-taka? Už na to nemáme vhodné typy, musíme hrát svým vlastním stylem," dodal někdejší bek Barcelony.

Mládí vpřed

Fakt, že se Barcelona dramaticky mění, je na Koemanem zmiňované soupisce skutečně vidět. Z kádru v létě odešly poslední megahvězdy Lionel Messi či Antoine Griezmann, a plná je také marodka v čele se supertalentem Ansuem Fatim a Ousmanem Dembélém. A tak dostává šanci čím dál tím více sice talentovaných, ale zatím nezkušených a nesehraných mladíků.

Letošní výsledky Barcelony

Barcelona - San Sebastian 4:2
Bilbao - Barcelona 1:1
Barcelona - Getafe 2:1
Barcelona - Bayern 0:3
Barcelona - Granada 1:1

V plné nahotě to ostatně ukázal zápas Ligy mistrů minulý týden, ve kterém Barcelona podlehla Bayernu doma 0:3, přičemž ani jednou nevystřelila na branku.

"Vezměte si, že před rokem jsme při porážce s Bayernem 2:8 měli na hřišti Messiho, Griezmanna či Suáreze. Teď hráli Mingueza (22 let), Araujo (22), Balde (17), Garcia (20), Gavi (17), Pedri (18), Demir (19)," vypočítával po zápase nizozemský trenér.

Koeman, který má s Barcelonou smlouvu do příštího léta, je ale přesto toho názoru, že nově budovaný tým si časem sedne a opět začne pravidelně vyhrávat. Otázkou ale zůstává, jestli u toho ještě nizozemský kouč bude.

"Určitě zabere nějakou dobu, než si na tyhle změny zvykneme, na druhou stranu, počítají se výhry. Já se ale o svou budoucnost nebojím," říká Koeman.

Další šanci ukázat se v lepším světle budou mít jeho svěřenci už ve čtvrtek, kdy hrají na hřišti Cádizu. Do reprezentační přestávky se pak ještě Katalánci utkají s Levante (tuto neděli), Benficou (středa, Liga mistrů) a Atléticem Madrid (sobota).